Opłakane warunki polskich mieszkań

Opłakane warunki polskich mieszkań

Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego wyłania się rzeczywisty obraz krajowego zasobu mieszkaniowego. Jego jakość wyraźnie poprawiła się w okresie międzyspisowym. Tym niemniej mimo iż powstają coraz bardziej wyszukane apartamentowce, spora cześć Polaków nadal mieszka w kiepskich warunkach.

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że jakość polskiego zasobu mieszkaniowego jest przedmiotem stałych badań prowadzonych przez GUS, których efektem są coroczne raporty nt. gospodarki mieszkaniowej. Badania te są jednak zdecydowanie mniej kompleksowe i zakrojone na mniejszą skalę niż Narodowe Spisy Powszechne. Dopiero spisy ukazują faktyczny obraz zasobu mieszkaniowego.

 

Czytaj również: Rośnie popyt i podaż na biurowce w Warszawie

 

Porównanie danych z 2002 i 2011 r. prowadzi do wniosku, że jakość zasobu mieszkaniowego znacząco się poprawiła. W okresie międzyspisowym zwiększyła się liczba mieszkań wyposażonych w instalacje: wodociąg, ustęp, łazienkę, ciepłą wodę, gaz z sieci i centralne ogrzewanie. W wyniku działań podejmowanych przez władze samorządowe w latach 2002-2011 zmniejszyły się dysproporcje pomiędzy miastem a wsią w wyposażeniu zasobów mieszkaniowych w instalacje techniczno-sanitarne. Szczegółowe wyliczenia zaprezentowano w tabeli.

 

Czytaj również: Akcje kredytowe idą w górę

 

Problem mieszkań określanych mianem substandardowych pozostał nierozwiązany. Z danych spisowych z 2011 r. wynika, że wielkość tego segmentu szacowana jest na około 1,3 mln lokali. Mieszkania substandardowe stanowią ponad 10% całkowitego krajowego zasobu. Niejednokrotnie stan techniczny takich obiektów sugerowałby, że nie nadają się one już do zamieszkania, a rozkład lokali oraz ich funkcjonalność nie pozwalają na skuteczne zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej. Przykładem mogą być tutaj nadal spotykane budynki z jedną toaletą oraz łazienką na piętrze, przypadającą na kilka mieszkań. Niestety w takich wypadkach niejednokrotnie właściciele nie posiadają środków wystarczających na renowację tego rodzaju obiektów. Z drugiej zaś strony, mieszkającej w nich ludności często nie stać na opłatę wyższych czynszów, aby pokryć koszty przekształcenia ich do stanu zapewniającego godziwe użytkowanie. Ponadto warunkiem przeprowadzenia generalnego remontu w takich budynkach jest nieraz spełnienie wymogów konserwatora zabytków, które mogą znacznie podnieść koszta renowacji, skutecznie ją uniemożliwiając.

 

2013-06-13
Źródło: Emmerson S.A. / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 226 Grupa: Trudne tema... Dużym wsparciem będzie na pewno kontakt z psychologiem, jeśli chcemy być bardziej anonimowi to zawsze można skorzystać z pomocy psycholog online.
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 62 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • samochód Liczba postów: 130 Grupa: Trudne tema... Czy korzystaliście również z jazdy próbnej?
  • Studia - ważny wybór Liczba postów: 43 Grupa: Trudne tema... Jest mnóstwo czynników determinujących opłacalność zapisania się na studia wyższe, opłacenie czesnego i rozpoczęcie zdalnej edukacji. Choć nauka na odległość wy...
  • Zabawki dla dzieci Liczba postów: 39 Grupa: Trudne tema... W jaki sposób Wy dbacie o zdrowie Waszych dzieci i dlaczego? Jeżeli chodzi o mnie, to zdecydowałem się na zakup produktów medycznych dla dzieci, np. aspiratora....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 369

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >