Opublikowano raport Walutomatu - Kobiety w gospodarce

Opublikowano raport Walutomatu - Kobiety w gospodarce

Dzień Kobiet to doskonały moment na przyjrzenie się płci pięknej pod kątem ekonomii i gospodarki. Okazuje się, że kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn, mają niższe emerytury, ale z drugiej strony są lepiej wykształcone, cenione bardziej przez pracodawców oraz… żyją dłużej.

 

W Raporcie Walutomatu “Rola kobiet w gospodarce” autorzy dokładnie analizują znaczenie jakie kobiety odgrywają we współczesnej Polsce. Korzystając z najnowszych danych Spisu Powszechnego i danych GUS, można spojrzeć na statystyczne Polki, analizując wiele aspektów ekonomicznych. A warto przypomnieć, że kobiety w Polsce stanowią 51,5% społeczeństwa, co przekłada się na 19,68 mln osób. 

 

Opublikowano raport Walutomatu - Kobiety w gospodarce

 

Czytaj również: Wszystko wskazuje, że COVID-19 z nami zostanie i będzie traktowany podobnie jak sezonowa grypa

 

Z pozytywnych wiadomości: aktywność zawodowa kobiet wciąż rośnie, są dobrze wykształcone i są świetnymi managerkami. Jeszcze w 2009 roku 55,6% kobiet w wieku 20-64 lata było zatrudnionych. W 2020 roku było to o 10 punktów procentowych więcej – 65,7%. Jednak ciągle Polki dotykają nierówności płacowe. Kobiety zarabiają ok. 8,5% mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Co ciekawe nierówności te są jednymi z niższych w Europie.

 

Problemem kobiet jest również brak przebicia się na najwyższe stanowiska firmowe. Optymistycznym akcentem jest to, iż z badań wynika, że firmy z większą równością płci na wyższych stanowiskach mają o 26% większe szanse na ponadprzeciętne zyski niż te, które mają najmniej kobiet wśród kadry zarządzającej lub nie mają ich wcale.

 

Także emerytura pań jest znacznie niższa niż mężczyzn, co wynika z niższych płac, ale przede wszystkim niższego wieku emerytalnego. W 2021 roku średnia emerytura mężczyzn wynosiła 3184,20 zł. Z kolei w przypadku kobiet było to zaledwie 2127,71 zł.

 

„Kobiety pracują krócej, a ponieważ wysokość emerytury zależy od wysokości wpłaconych składek ich świadczenia są dużo niższe” - mówi Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomatu.

 

Pandemia koronawirusa także nie pomogła kobietom, ponieważ, jak wynika ze statystyk, sporo z nich zrezygnowało z aktywności zawodowej w tym okresie.

 

Opublikowano raport Walutomatu - Kobiety w gospodarce

 

Czytaj również: Brak pracowników dużym problemem branży budowlanej

 

O przyczynach i analizie tych wszystkich aspektów, można przeczytać w Raporcie Walutomatu “Rola kobiet w gospodarce”, dostępnym na www.walutomat.pl.

2022-03-08
Źródło: Currency One / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >