Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)

Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)

Ten gatunek ostokrzewu w przeciwieństwie do innych gubi liście na zimę. Krzew osiąga wys. ponad 2 m. Charakteryzuje się eliptycznymi ostro zakończonymi na wierzchołku, matowymi, ciemnozielonymi liśćmi o dł. do 10 cm, które jesienią pięknie przebarwiają się na żółto. Zakwita w okresie VI- VII białozielonymi drobnymi kwiatkami. Roślina jest szczególnie ozdobna jesienią, kiedy pojawiają się na niej liczne owoce. Czerwone kulki o śr. do 6 mm przypominające czerwoną porzeczkę, utrzymują się długo na gałęziach i są ulubionym pokarmem dla ptaków.

 

Uprawa:

 Ostrokrzew okółkowy nie jest zbyt wymagający dobrze będzie rósł na żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych glebach w miejscach słonecznych i półcienistych.  Jest całkowicie mrozoodporny, nie wymaga więc osłaniana w zimie. 

 

Ostrokrzew okółkowy Ilex verticillata

 

Czytaj również: Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) odmiana Holenderska Olbrzymia

 

Zastosowanie:

Roślina będzie idealna do dużych ogrodów i parków miejskich oraz na żywopłoty.  

 

Ostrokrzew okółkowy Ilex verticillata

 

Aby roślina dobrze owocowała niezbędne jest sadzenie egzemplarzy męskich i żeńskich obok siebie.

 

Ostrokrzew okółkowy Ilex verticillata

 

Pielęgnacja:

Dobrze roślinie zrobi przycinanie, które przeprowadza się zaraz po kwitnieniu co kilka lat. Wystarczy przyciąć suche, stare i połamane pędy. 

 

Ostrokrzew okółkowy Ilex verticillata

 

Czytaj również: Ozdobne drzewo owocowe - rajska jabłoń (Malus)

Źródło: budnet / budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 76 Grupa: Ogród i dzi... Teraz można naprawdę ciekawie zaaranżować swój ogród. Niewiele nawet trzeba, wystarczy kwiaty posadzić, różnego rodzaju roślinki, można kupić fajne dodatki. A p...
  • pies ze schroniska Liczba postów: 120 Grupa: Nasze zwier... Ja miałam przez ponad 20 lat psa ze schroniska po ciężkich przejściach. To była najwierniejsza przyjaciółka na świecie.
  • Nawadnianie ogrodu deszczówką Liczba postów: 29 Grupa: Ogród i dzi... A nie lepiej zaopatrzyć się w preparaty nawadniające? Znajdziecie takie między innymi tutaj: https://poradnikogrodniczy.pl/
  • Kot w mieszkaniu Liczba postów: 115 Grupa: Nasze zwier... A myśleliście o zakupie lokalizatora dla swojego zwierzaka https://notione.com/ ?
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 127 Grupa: Ogród i dzi... Warto inwestować w ogród a także w odpowiedniej jakości nawozy i preparaty pielęgnacyjne https://www.target.com.pl/

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15876 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 158

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >