Oświetlenie LED umożliwia kreację wyjątkowych, multimedialnych fasad!

Oświetlenie LED umożliwia kreację wyjątkowych, multimedialnych fasad!

Światło LED (Light Emitting Diodes) jest coraz bardziej docenianym i wykorzystywanym elementem w architekturze. Nowoczesna technologia, którą ono reprezentuje stwarza szereg możliwości dekoracyjnego, a przy tym funkcjonalnego i energooszczędnego oświetlenia i iluminacji obiektów. Czytaj dalej

Dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania możliwe jest kreowanie dynamicznych scenariuszy świetlnych, napisów, znaków graficznych i innych efektów świetlnych. Obecnie na potrzeby stadionu zaprojektowano napisy „Polska” i „Zapraszamy” oraz szereg scen dynamicznych, min. przemieszczające się pierścienie, fala LaOla, dynamiczne słupki „Equalizer” czy efekt rozgwieżdżonego nieba. Dynamiczne sterowanie podświetleniem elewacji możliwe jest dzięki systemowi DMX. Wywodzi się on z oświetlenia estradowego, a dzięki szerokim możliwościom w sterowaniu oprawami LED z powodzeniem został wykorzystany w oświetleniu architektonicznym. DMX można określić jako strumień danych cyfrowych przesyłanych pomiędzy urządzeniem zadawczym (np. komputerem), a oprawami LED. Każda z opraw oświetleniowych ma swój adres i może być sterowana indywidualnie, niezależnie od pozostałych.

 

W systemie sterowania iluminacją fasady zastosowano ochronę przed zbyt niskimi lub zbyt wysokimi temperaturami. Zastosowane oprawy LED przeznaczone są do pracy w zakresie temperatur od minus 20 do 40 stopni Celsjusza. W momencie wystąpienia krytycznej temperatury system automatycznie wyłącza oprawy oświetleniowe. Pomiar temperatury odbywa się za pomocą czterech czujników, które w sposób ciągły monitorują aktualną wartość oraz, poprzez sieć komputerową, przekazują dane do serwera. W momencie powrotu właściwej temperatury system ponownie załącza oprawy.

 

Czytaj również: Wkrótce otwarcie nowej fabryki szyb samochodowych Pilkington Automotive w Chmielowie

 

System umożliwia też elastyczne wywoływanie scenariuszy świetlnych. Podstawową funkcjonalnością jest wybór scen za pomocą programu na serwerze głównym. Jednak, dzięki wykorzystaniu do komunikacji sieci komputerowej, możliwe jest także administrowanie systemem z dowolnego, odpowiednio skonfigurowanego komputera z dostępem do Internetu. Za pomocą przeglądarki internetowej wywołuje się aplikację, której wygląd i funkcje są zaprojektowane zgodnie z wymogami użytkownika. W przypadku Stadionu Narodowego, oprócz wywołania scen świetlnych, dostępne są takie informacje jak: stan pracy sterowników w szafach dystrybucyjnych oraz temperatura na poszczególnych czujnikach. Wyświetlany jest też komunikat czy temperatura jest zgodna z wymaganym zakresem. Dodatkową funkcjonalnością jaką dysponuje system na Stadionie Narodowym jest specjalnie zaprojektowana aplikacja na smartfony. Logując się do systemu można zarządzać oświetleniem fasady.

 

 

Imponujące multimedialne fasady nie tylko na stadionach

Na inne rozwiązanie zdecydowano się podczas realizacji projektu fasady w Oelde w Niemczech. Konstruktorzy OSRAM wykorzystali Imagic Weave, produkt który jest połączeniem stalowej siatki i technologii LED. Siatka tworzy idealną „pokrywę” na fasadę budynków. To swego rodzaju błyszcząca „druga skóra”, służąca na przykład jako filtr słoneczny i dodatkowa ochrona przed hałasem. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii mogą być na niej wyświetlane teksty, grafiki i nagrania video z efektami świetlnymi, z użyciem ponad 16 milionów kolorów. Powierzchnia siatki jest płaska i przejrzysta. Fasady wykonane w tej technologii noszą znamiona stylu „techno” o dużym poziomie estetyki, przy tym są przyjazne dla środowiska i nie wymagają konserwacji. Imagic Weave pozwala na indywidualnie kreowanie kolorowych efektów świetlnych.

 

Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne fasady mogą w każdej chwili stać się atrakcyjnym środkiem przekazu, prezentującym animacje czy nawet obraz video a przy tym zupełnie odmienić estetykę każdego budynku. Właściwie zaprojektowane mogą nadać mu indywidualny charakter w miejskim krajobrazie. Atutem tych nowoczesnych rozwiązań jest energooszczędność. Pierwszy ekran Imagic Weave został wykonany na elewacji budynku biurowego w Oelde. Cała fasada budynku pokryta jest siatką typu Imagic Weave. Ekran medialny o długości 9m i wysokości 4,7m utworzony jest w górnej części fasady i może prezentować różne efekty wizualne.

 

Czytaj również: I Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

 

Zawiera 10 656 szt. LEDów o mocy 0,5 W i wysokiej skuteczności świetlnej, rozmieszczonych z odstępem 6,25cm, generujących efekty świetlne w pełnej palecie barw. Innowacyjny system montażu listew LEDowych w siatce Clipping-System oraz montażu instalacji elektrycznej – TX Connect umożliwia rozbudowanie ekranu medialnego w każdej chwili jego użytkowania np. w zależności od pojawiających się możliwości budżetowych. Instalacja elektryczna i sterownicza doprowadzona jest do LEDów nie po ścianie budynku, lecz wewnątrz konstrukcji siatki. Sterowanie ekranem może odbywać się zarówno w standardzie DMX, jak i DVI. Otwarta formuła systemu Imagic Weave zapewnia duże możliwości stosowania systemu w portach lotniczych, stadionach, centrach handlowych, wieżowcach lub dużych budynkach – podkreśla dr inż. Marian Okoń.

 

1 2 3

2012-08-24
Źródło: Multi PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 238

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >