Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?

Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?

Dyski, flary, latarki – oświetlenie sygnalizacyjne to podstawowy element wyposażenia służb ratowniczych. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj oświetlenia ma szerokie zastosowanie. Dyski na przykład warto mieć w każdym samochodzie. Przydają się także podczas eskapad. Czytaj dalej

 

Oświetlenie sygnalizacyjne znajduje szerokie zastosowanie, jednak powinno być niezbędne w każdym zestawie ratunkowym. Powinni z niego korzystać profesjonaliści, ale docenią je także amatorzy, którym nie są straszne np. ekstremalne wycieczki w góry lub jazda rowerem na trudnym terenie.


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - gdzie jeszcze możemy je wykorzystać?


Jest wykorzystywane m.in. w wojsku, przemyśle, transporcie drogowym i lotnictwie. Jednakże to w ratownictwie nabiera szczególnego znaczenia. Dlaczego? Ponieważ odpowiednio zaprojektowane może uratować życie – zarówno osoby poszkodowanej, jak i ratownika. – Niezależnie od zakresu obowiązków, profesjonalne oświetlenie wysokiej jakości sprawia, że służby ratunkowe czują się bezpieczniej i wykonują zadania efektywnej. Podobnie jak miłośnicy ryzykownych wypraw czy kierowcy – twierdzi Piotr Wychowaniec, specjalista ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic.


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?

 

Czytaj również: Luksomierz co to jest i w jakich sytuacjach to profesjonalne narzędzie jest niezbędne?


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie, nie tylko sygnalizacyjne, musi być niezawodne niezależnie od panujących warunków atmosferycznych lub terenowych. Konstrukcja powinna być prosta, a obsługa intuicyjna. – Te cechy pozwalają zastosować oświetlenie w sytuacjach awaryjnych, w których nie ma czasu na zastanawianie się, jak je uruchomić. Ważne, aby wybierać oświetlenie spełniające restrykcyjne wymogi – przestrzega ekspert Mactronic. – To gwarancja zwiększonej widoczności. Oświetlenie sygnalizacyjne przydaje się alpinistom, grotołazom czy miłośnikom biwaków w trudno dostępnych terenach – dodaje.


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?


Do walki z ogniem i dymem

Odpowiedni certyfikat muszą mieć np. latarki strażackie, które de facto nie są oświetleniem sygnalizacyjnym. Chodzi o Ex-ATEX, dopuszczający do pracy w strefach zagrożenia wybuchem (pyłowej i gazowej). ATEX to dyrektywa Unii Europejskiej, definiująca wymagania zasadnicze, jakie musi spełniać każdy produkt przeznaczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem. – Certyfikat Ex-ATEX to absolutna konieczność, ponieważ jest gwarancją bezpieczeństwa. Mają go np. latarki z serii M-Fire: M-Fire 02 i M-Fire 03, które można zamocować na hełmie strażackim typu Gallet i Kalisz oraz kątowa M-Fire AG z możliwością montażu naściennego – wymienia Piotr Wychowaniec.


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?

 

Obu typów latarek wymienionych przez eksperta strażacy używają do tych samych zadań. Mowa o pożarach, wypadkach i kolizjach drogowych, czyli o najczęstszych okolicznościach wymagających interwencji straży pożarnej. W warunkach dużego zadymienia (pożaru) najbardziej skuteczna jest latarka kątowa, a światło przy hełmie jest wtedy oświetleniem wspomagającym. W przypadku zdarzeń drogowych kluczowe jest światło przy hełmie, podążające za wzrokiem i dające swobodę rąk, ponieważ cały teren wypadku jest oświetlany z masztu wozu strażackiego. – Latarka strażacka świeci nieprzerwanie przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin. Jeżeli chodzi o parametry techniczne, to najważniejsze są kandele, określające możliwości świetlne latarki – wyjaśnia Piotr Wychowaniec.


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?

Dyski nie tylko dla ratowników

Do wypadków drogowych wyjeżdżają oczywiście także ratownicy medyczni oraz służby drogowe. Ważne, żeby mieli oni w pogotowiu oświetlenie, które pomoże zabezpieczyć miejsce zdarzenia, oznaczyć korytarz przelotowy i zasygnalizuje pozycję najeżdżającym pojazdom. – W tym celu świetnie sprawdzą się słupki oraz flary sygnalizacyjne Flare, które występują w kilku kolorach. Warto zwrócić uwagę również na uniwersalne dyski sygnalizacyjne, także różnokolorowe, emitujące bardzo mocne światło ostrzegawcze. Przydają się nie tylko ratownikom. Są pożytecznym elementem wyposażania każdego samochodu. 


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?

 

Światło sygnalizacyjne jest widoczne przy każdej pogodzie, nawet podczas bardzo słonecznych dni, wielkiej ulewy czy burzy śnieżnej. Flare posiada dwa tryby pracy, w tym ciągły i migający, a dyski M-Flare mają ich aż 9. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać ich potencjał: do oznaczania wozów holowniczych, lądowisk, do zabezpieczania miejsc wypadku, wezwania pomocy lub do kierowania ruchem. - Dyski M-Flare mają jeszcze kilka innych przydatnych atrybutów. Świecą na 800 m, nie toną, unosząc się na powierzchni wody, można je przyczepić do karoserii samochodu oraz są wyposażone w trwałą i wytrzymałą gumową obudowę – mówi ekspert Mactronic.


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?

 

Dyski są wykorzystywane także do oznaczania dróg ewakuacyjnych, a nawet jako koguty ostrzegawcze na pojazdach. – Zasługującą na szczególną uwagę, cechą nowych dysków S-Flare jest połączenie radiowe i synchronizacja świecenia, dzięki której użytkownik ma możliwość dynamizowania sygnalizacji na miejscu zdarzenia np. wyłączając zamknięty pas ruchu, sygnalizując konieczność jego zmiany – wskazuje Piotr Wychowaniec. Dyski są przechowywane w wytrzymałej walizce z tworzywa będącej jednocześnie bazą ładującą. W S-Flare źródłem światła są diody LED oferujące dwa kolory świecenia (pomarańczowy i intensywnie czerwony) w kilku trybach.


Jak z kiosku

Służby ratunkowe używają także latarek ręcznych. Dobrze, jeżeli taka latarka jest wyposażona w różne sposoby mocowania np. magnes, klips pozwalający na przyczepienie jej do ubrania oraz haczyk do montażu w warunkach polowych. Korzystają z nich nie tylko ratownicy medyczni, konduktorzy, harcerze, czy żołnierze, bo chodzi przecież o latarkę sygnalizacyjną. – Flagger święci światłem białym, czerwonym lub zielonym na odległość maksymalną 154 m i z maksymalną mocą 500 lumenów. Sprawdzi się w przemyśle i w warsztacie, warto mieć ją także w samochodzie – podpowiada Piotr Wychowaniec z Mactronic. Ciekawostką jest to, że wspomniany Flagger przywołuje nie tylko pomoc, ale także wspomnienia. Wyglądem przypomina bowiem kultową latarkę z kiosku RUCHU-u. 


Oświetlenie wykorzystywane w ratownictwie - w jakich innych okolicznościach będzie przydatne?

Czytaj również: Specyfikacja prętów gwintowanych

 

Oświetlenie sygnalizacyjne przede wszystkim służy do udzielania pomocy i zagwarantowania bezpieczeństwa, ale nie tylko. Wykorzystuje się je także w wielu innych sytuacjach: w trakcie wędrówki po górach, biwaku w gęstym lesie, a nawet w domu czy na rodzinnej wycieczce za miasto.


Źródło: PR Expert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • niesolidni, oszuści i kanciarze - poszukiwani Liczba postów: 1046 Grupa: Firmy budow... Właśnie, czy jest jakaś strona, która gromadzi nieuczciwe firmy czy osoby, które po prostu nie podchodzą do swoich obowiązków profesjonalnie? Chętnie bym się z....
  • Wykopy pod fundament Liczba postów: 55 Grupa: Budowa i re... Ja współpracowałem z firmą www.wykopy.eu . Świadczą szeroki zakres usług związany z przygotowaniem podłoża pod budowle. Zajęli się wykopami pod fundamenty, wyci...
  • Prawidłowe malowanie elewacji Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Jeżeli będziecie również potrzebowali sprawdzonej ekipy, która będzie w stanie wykonać pełne malowanie elewacji nawet w przypadku wyższych budynków to polecam z...
  • Czy wasze firmy jeżdżą na targi budowlane? Liczba postów: 67 Grupa: Firmy budow... Owszem, my wyjeżdżamy na takie targi co najmniej dwa razy w roku. Wszelkiego rodzaju materiały na stoisko - rollupy,potykacze, banery itp. zamawiamy zawsze w fi...
  • Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 322 Grupa: Firmy budow... Właśnie mnie ten temat interesuje i potrzebny głównie jest mi transport morski. NA https://www.znajdzkuriera.pl/aktualnosc/ spedycja-morska-i-lotnicza,166 czytał...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15868 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 205

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >