Ożywienie w branży deweloperskiej

Ożywienie w branży deweloperskiej

Niedawno podsumowany sezon publikacji kwartalnych wyników finansowych spółek notowanych na GPW pokazał, że w przypadku największych deweloperów mieszkaniowych pod względem osiąganych wyników finansowych pierwsze dziewięć miesięcy 2013 roku to czas zdecydowanie udany, choć nieco gorszy od analogicznego okresu roku ubiegłego. Czytaj dalej

 

Można to uznać za dobry znak na przyszłość, ponieważ bieżący rok miał być pod niemal każdym względem najgorszy dla branży od początku trwania rynkowej dekoniunktury, co szczęśliwie nie znalazło potwierdzenia w praktyce - pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 

Czytaj również: Zyski ze spółek deweloperskich

 

Wyniki trzeciego kwartału bieżącego roku podliczone dla pierwszej ósemki giełdowych deweloperów stricte mieszkaniowych o największej rynkowej kapitalizacji na pierwszy rzut oka mogą okazać się zdecydowanie rozczarowujące w odniesieniu do osiągniętych w tym samym okresie ubiegłego roku. W sumie firmy te zarobiły bowiem na czysto od lipca do września tego roku niespełna  20 milionów złotych, wobec prawie trzykrotnie wyższej kwoty przed rokiem. 

 

Tego typu sytuacja była spowodowana jednak niemal wyłącznie przypadkiem rynkowego lidera – spółki Dom Development, której wynik kwartalny netto obniżył się z prawie 36 mln zł. przed rokiem do niewiele ponad jednego miliona w ostatnim kwartale. Z rynkowych tuzów nieco gorzej w trzecim kwartale licząc rok do roku wypadły też Robyg oraz Polnord. Z kolei JW. Constuction ponad 6-cio milionową stratę w 3 kw. 2012 roku zamienił na ponad 2-milonowy zysk. Coraz lepiej, by nie powiedzieć pierwszorzędnie, z kwartału na kwartał prezentuje się Ronson. W tym przypadku spółka w okresie lipiec-wrzesień tego roku wypracowała ponad 5 mln zysku netto wobec prawie 2 mln zł straty w tym samym czasie 2012 roku. Z prezentowanych firm tylko jedna –Wikana zanotowała stratę.    

 

Czytaj również: Czym jest koncepcja Smart City?

 

Podobne zróżnicowanie obserwujemy w osiągnięciach finansowych głównych deweloperów mieszkaniowych za okres pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku. Są więc przypadki istotnego spadku zysków netto (Dom Development, Polnord, Robyg), jak i spektakularnej poprawy (Ronson, JW. Construction, Inpro, JHM). W sumie ósemka najbardziej rozpoznawalnych deweloperów o profilu mieszkaniowym osiągnęła w trzech kwartałach br. łącznie zysk netto na poziomie niespełna 86 mln zł. wobec prawie 126 mln zł. zysku w analogicznym okresie roku ubiegłego.   

 

 

Tego typu sytuacja jest jednym z elementów obserwowanej od kilku miesięcy bieżącego roku  poprawy koniunktury oraz ożywienia w krajowym segmencie deweloperki  mieszkaniowej. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że szeroko pojęta rodzima branża deweloperska, obejmująca poza mieszkaniami pozostałe segmenty rynku nieruchomości, wciąż nie do końca sygnalizuje wychodzenie na prostą po kilku latach dekoniunktury.  Według Gazety Giełdy Parkiet, z 23 spółek z indeksu WIG-deweloperzy, tylko 15 (65 proc.) wykazało w 3 kw. br. zysk netto, a jedynie 8 ( 34 proc.) poprawiło wynik z 3 kw. 2012 r. Co jednak najbardziej zastanawiające, firmy te na przestrzeni czterech ostatnich kwartałów wykazały w sumie ponad 348 mln zł. straty netto. W tym stanie rzeczy wyniki zaprezentowanych deweloperów mieszkaniowych wydają się co najmniej obiecujące.

 

Czytaj również: Poprawa warunków lokali gastronomicznych w centrach handlowych

 

Rozpatrując wyniki finansowe firm deweloperskich, których podstawowym przedmiotem działalności jest budownictwo mieszkaniowe,  ze szczególnym uwzględnieniem  zysku netto za wybrany okres, należy mieć na uwadze, że w tym segmencie rynku nieruchomości tego typu parametry, choć są wiarygodnym wskaźnikiem  standingu finansowego spółki,  nie muszą do końca odzwierciedlać bieżącego stanu koniunktury, ani też nawet bieżącej sytuacji poszczególnych firm. Osiągnięty zysk netto jest bowiem efektem tzw. przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów. Są więc bardziej efektem działalności operacyjnej sprzed kilku kwartałów, aniżeli aktywności gospodarczej z okresu, którego dotyczą.

 

Klasycznym przykładem tego typu sytuacji jest przypadek wspomnianego wcześniej lidera krajowej deweloperki – spółki Dom Development. W ostatnim zakończonym kwartale firma przekazała 252 lokale, a więc około jednej trzeciej liczby przekazań z 3 kw. 2012 roku, w dodatku w większości z inwestycji niskomarżowych. W efekcie kwartalny zysk netto spadł rok do roku o blisko 97 proc. do symbolicznego jak na potencjał dewelopera poziomu nieco ponad 1 mln zł. Jednocześnie w tym samym czasie, a więc od lipca do września tego roku, Dom Development  sprzedał 414 lokali, a wiec najwięcej od 7 kwartałów, potwierdzając w ten sposób nie tylko swoją wiodącą pozycję rynkową, ale także znaczną poprawę rynkowej koniunktury.  

2013-12-02
Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Tłumaczenie tekstu techicznego Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam biura, która oferuje tłumaczenie tekstu technicznego z j. polskiego na j. angielski. Jakie polecacie?
  • fotowoltaika Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Hej, ja polecam Wam firmę AS Energy - to jest hurtownia fotowoltaiczna znajdziecie u niej panele fotowoltaiczne i produkty uzupełniające do nich np. konstrukcje...
  • Tłumaczenie Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chciałabym nawiązać współpracę z firmą, która realizuje tłumaczenie angielski Poznań. Jaką polecacie?
  • Kolonie dla dzieci Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Swego czasu mój syn jeździł na kolonie, ale teraz zamarzyło mu się wyjechać na obóz piłkarski i nawet znalazłem taką ofertę https://soccerskills.pl/pl/ . Od jak...
  • Części zamienne, czy oryginalne? Liczba postów: 80 Grupa: Trudne tema... Interesuję się trochę sprawami gospodarczymi. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że przyczyną tego stanu rzeczy jest większa ilość gotówki na rynku. Ot choci...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17351 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 353

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >