Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

Początek września zapowiada nieuchronny koniec lata. O zmianie pór roku przypominają chłodne poranki i wieczory, suchy szelest liści, deszcz i kolor nieba, który, jeśli niebo nie jest spowite chmurami, przechodzi w coraz bardziej wyblakły błękit. Zachodzące w ogrodzie zmiany wymagają intensywnych aktywności – to czas zbiorów plonów warzywnych i owocowych, czas sadzenia i przesadzania, zakładania trawników oraz przygotowywania trawników do przetrwania najchłodniejszej pory roku.

Sztuka ogrodnicza - przycinanie żywopłotów i formowanie topiarów

Żywopłoty i topiary o przeróżnych kształtach są piękną ozdobą każdego ogrodu. Żywopłoty są również cenione za dodatkowe funkcje, jakie spełniają dla otoczenia. Przede wszystkim stanowią naturalny ekran odseparowujący prywatność domowników od świata zewnętrznego/. Tłumiąc hałas, zapewniają więcej ciszy w ogrodowym azylu relaksu, chronią też przed wiatrem. Są jednym z naturalnych filtrów powietrza na posesji i są także schronieniem dla ptaków.

Woda najważniejszy czynnik w pielęgnacji ogrodu - jak ją gromadzić i ekonomicznie gospodarować?

W czerwcu obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem oraz Suszą i chociaż aktualnie trend związany z długotrwałym brakiem opadów deszczu na szczęście się odwrócił, to warto podkreślić, że niedobory wody w Polsce są nadal faktem. Warto zatem troszczyć się o jej gromadzenie i oszczędzać ten cenny zasób we własnym domostwie, korzystając z alternatywnych metod jego pozyskiwania. Jak zbierać deszczówkę, a jednocześnie zadbać o piękną aranżację ogrodu? Podpowiadamy!

Różana rabata - jak ją pielęgnować, aby pięknie i obficie kwitła

Róża to niezwykle popularny kwiat i prawdziwa ozdoba wielu ogrodów. Niektórzy nazywają ją królową kwiatów. W naturalnym środowisku rośnie ponad 200 gatunków, pomiędzy którymi występują liczne różnice. Wśród nowoczesnych i dawnych odmian róż ogrodowych oraz róż dzikich występują pnącza, krzewy oraz odmiany okrywowe. Są gatunki o delikatnych pojedyńczych kwiatach o 5-8 płatakch, inne - półpełne o 10-25 płatkach, ale są też o kwiatach pełnych z ponad 40 płatkami. Te piękne kwiaty potrafią być jednak bardzo wymagające i potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, gdzie kluczową rolę odgrywa cięcie.

Jak stworzyć malowniczą scenerię wokół domu?

Odświeżenie przestrzeni wokół domu to obowiązkowy punkt na liście wiosennych porządków. Warto w tym czasie zadbać nie tylko o piękną roślinność w ogrodzie, ale też o konserwację przydomowych powierzchni. Z odpowiednio dobranymi produktami szybko i skutecznie odnowimy zarówno meble ogrodowe, jak również inne elementy ogrodowej architektury, takie jak ogrodzenia, kwietniki czy chodniki. Wszystko po to, by stworzyć malowniczą scenerię przed domem, która będzie cieszyć oko i umili odpoczynek na świeżym powietrzu.

Zadbany trawnik w okresie suszy - co sprawi, że murawa będzie wyglądać jak zielony dywan?

Zadbany trawnik jest niewątpliwie ozdobą każdego domu i ogrodu. Aby jednak darń odpowiednio się prezentowała, niezbędna jest jej ciągła pielęgnacja. Pokochaliśmy trawniki, jednak w naszej szerokości geograficznej, a zwłaszcza w obliczu widocznych już zmian klimatycznych, utrzymanie miękkich, zielonych kobierców jest trudne. Tymczasem Polska już od wczesnej wiosny zmaga się z suszą, która może się pogłębić, jeśli lato znów będzie upalne i bezdeszczowe. W takiej sytuacji powinniśmy przygotować się na ograniczenia w zakresie korzystania z wody wodociągowej. A to może oznaczać koniec marzeń o pięknym trawniku. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

Żywopłoty pełnią bardzo różne funkcje – wyznaczają granice, zapewniają cień czy osłonę przed wiatrem. Są również ozdobą ogrodu. Aby mogły jak najlepiej pełnić swoją rolę muszą być odpowiednio pielęgnowane. A jedną z najważniejszych czynności jest ich przycinanie.

Jak zaprojektować ogród i przestrzeń wokół domu, aby były bezpieczne dla dzieci?

Własny ogród, nawet najmniejszy, jest dziś na wagę złota. Doceniają go teraz szczególnie rodzice, bo dzięki niemu dzieci mogą niemal bez ograniczeń spędzać czas na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na posesji i dokładnie przemyśleć jej aranżację. Zebraliśmy 5 kluczowych zasad, które musimy wziąć pod uwagę, urządzając przydomową przestrzeń.

Szukasz kogoś do zajęcia się ogrodem? Wynajmij fachowców!

Posiadanie pięknego ogrodu to dla właściciela domu ogromna duma i możliwość pochwalenia się nie tylko przed znajomymi, ale przed wszystkimi przechodniami. Co więcej, jest to doskonałe miejsce do tego, by przysiąść i wypocząć, dlatego też wielu z nas chciałoby mieć mały spłachetek ziemi, na którym dałoby się pielęgnować kwiaty lub sadzić chociażby własne warzywa. Niektórzy mają jednak ku temu większe możliwości i są dumnymi posiadaczami wielkich ogrodów, które niekiedy wymagają ogromnej pracy i zaangażowania.

Woda to ważny element w pielęgnacji ogrodu - warto zbierać i wykorzystywać deszczówkę

Wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślin. Człowiek może uciec przed palącymi promieniami słońca i schronić się w cieniu. Rośliny takiej możliwości niestety nie mają. Dlatego podczas wiosenno-letnich upałów ogród potrzebuje więcej naszej uwagi i troski. Rośliny należy często i systematycznie podlewać i nawadniać. Jednocześnie mamy świadomość, że grozi nam susza i woda staje się coraz bardziej cenna. Dlatego warto gromadzić deszczówkę, co przyniesie nam i środowisku same korzyści.


Stron: 27 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16264 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >