Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów

Zimą ogród również potrzebuje opieki - jakie prace należy wykonać?

Wiele osób myśli, że w okresie zimowym można zapomnieć o obowiązkach związanych z pracą w ogrodzie. Nic bardziej mylnego. Aby zapewnić naszym roślinom prawidłowy rozwój, musimy pielęgnować je przez cały rok. Styczeń to na ogół najzimniejszy miesiąc w roku. Drzewa i krzewy znajdują się w stanie zimowego spoczynku, a byliny muszą przetrwać zimę w glebie. Jakie prace w ogrodzie powinniśmy wykonywać, kiedy zima zapuka do naszych drzwi?

Zabezpieczamy teren wokół domu i ogród na zimę.

Przed nami nieuchronnie nadchodzą wymagające, zimowe miesiące, które szczególnie mocno odciskają się na elementach pozostawionych na zewnątrz domu. Późna jesień to ostatni dzwonek, aby wykorzystać dodatnie temperatury i zabezpieczyć ogród przed trudnymi warunkami pogodowymi. Jesienne porządki w ogrodzie pozwolą przygotować go na nadejście zimy, a efektem będzie zadbane otoczenie na wiosnę.

Do czego mogą się przydać spadające liście?

Rozpoczął się coroczny sezon opadania liści. W świecie roślinnym zachodzą cykliczne zmiany i kończy się okres wegetacyjny. Rośliny przygotowują się do zimy - spowalniają procesy życiowe, drzewa i krzewy stopniowo zrzucają liście, które w coraz większej skali nawarstwiają się na ziemi. Są powody, dla których trzeba sprzątać szeleszczącą warstwę, np. z trawników, tarasów i ścieżek. Ale czy należy je wyrzucać? Warto dostrzec w opadających liściach nie tylko malowniczo kolorowy dywan czy „zaśmieconą” przestrzeń, ale również ich pożyteczną stronę. Wówczas okaże się, że zebrane liście stanowią kopalnię pomysłów na ekologiczne i kreatywne ich wykorzystanie.

Kompost w ogrodzie warto zrobić samodzielnie - podpowiadamy jak

Podczas licznych prac ogrodowych gromadzi się mnóstwo odpadków roślinnych (liście, pędy roślin, resztki warzyw, stara ziemia doniczkowa), które mogą posłużyć jako kompost wzbogacający nasz ogród w cenne związki organiczne. Jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, sprawi, że gleba naszego ogrodu zostanie dotleniona i spulchniona, a także wzbogacona o dużą dawkę próchnicy.

Czy warto zakładać trawnik jesienią?

Trawnik o soczysto-zielonej barwie wokół domu i w ogrodzie sprawia przyjemność oczom, tworzy estetyczny pejzaż posesji, a przede wszystkim jest miejscem codziennego relaksu. Trawnik, jako element ogrodowego ekosystemu wpływa na poprawę jakości naszego życia. Po pierwsze, jest naturalną fabryką tlenu, po drugie – jest filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń cywilizacyjnych.Tłumi hałas, reguluje również wilgotność powietrza.Posiadanie trawnika w naszym najbliższym otoczeniu przynosi same korzyści.

Wrzesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Ten miesiąc w ogrodzie to okres intensywnej pracy. Na wrzesień przypada koniec lata i początek jesieni. W naszym klimacie jest to z reguły okres pięknej pogody, babiego lata, trzeba więc rozsądnie podzielić sobie czas spędzony na ogródku na ostatnie chwile wypoczynku oraz czas na jesienne prace ogrodowe.

Co należy zrobić w ogrodzie, w sierpniu? Wskazówki na temat pielęgnacji zieleni.

Sierpień, pełnia i zbliżający się koniec lata to czas wielu kolejnych prac i zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, które wykonuje się w harmonii z cyklem pór roku i wegetacji roślin. Na co zwrócić szczególną uwagę po upalno-deszczowym lecie?

Jak dbać o trawnik przez cały rok?

Trawnik jest pewnego rodzaju wizytówką domu. Dodaje on uroku całemu ogrodowi i dlatego też należy mu poświęcić trochę więcej uwagi. Tak naprawdę właściwa pielęgnacja trawnika wcale nie jest skomplikowana, choć musimy regularnie wykonywać pewne czynności. Pamiętajmy przy tym, że odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne należy dostosować do pory roku.

Jak dbać o czystość i porządek w ogrodzie

Jako ogrodnicy skupiamy się zazwyczaj na wyglądzie naszych roślin i zapewnieniu im odpowiednich warunków do wzrostu, kwitnienia i owocowania. Tymczasem o wrażeniach estetycznych jakie sprawiał będzie nasz ogród zadecyduje jeszcze wiele innych czynników. Zadbany ogród to taki, w którym oprócz bujnej zieleni panuje również porządek i czystość.

Jak wyleczyć nasz trawnik? O chorobach trawnika.

Wygląd trawnika wpływa znacząco na prezentacje całego ogrodu czy parku. Zielony kolor trawy nie tylko pozwala wyrokować, iż jest ona w pełni zdrowa, ale również podkreśla piękno kwiatów i drzew. Okazuje się jednak, że jego pielęgnacja nie jest rzeczą łatwą, a sam trawnik wymaga od właściciela dużego zaangażowania oraz wyjątkowej troski. Jest wiele czynników, które mogą spowodować, że nie będzie on wyglądał tak, jak sobie to pierwotnie wymarzyliśmy.


Stron: 19 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 21977 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 273

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >