Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów

Listopad ogrodnika - rozpoczyna się zimowy letarg ogrodu

Listopad kojarzy się nam przede wszystkim z zabezpieczeniem roślin na zimę i ostatnimi pracami porządkowymi. Opowiemy o tym, jakie prace remontowe warto przeprowadzić w przydomowym ogrodzie przed pierwszymi mrozami i dlaczego warto pomyśleć o zbieraniu deszczówki.

Jak zabezpieczać drewniane elementy architektury ogrodu, które pozostają na zewnątrz cały rok

Zimowe miesiące stanowią trudny okres dla drewnianej architektury naszego ogrodu. Zmienne warunki pogodowe mogą nie tylko niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd, ale również narazić na uszkodzenia. Na szczęście można temu zapobiec z pomocą specjalistycznych produktów, które skutecznie ochronią ogrodowe wyposażenie, zachowując jego urok na wiele sezonów.

Jesienne sadzenie tulipanów, by wiosną cieszyć się piękną rabatą

Jesień to idealny czas na zaplanowanie wiosennego ogrodu. Jeśli chcemy za kilka miesięcy cieszyć się kwitnącym tulipanami, właśnie teraz jest pora, aby założyć z nich kompozycję. Cebule tych kwiatów można wysadzać do początku listopada. Oprócz ulubionych gatunków sadzonek, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które są niezbędne przy sadzeniu i przesadzaniu roślin, czyli szpadel oraz łopatkę.

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

Początek września zapowiada nieuchronny koniec lata. O zmianie pór roku przypominają chłodne poranki i wieczory, suchy szelest liści, deszcz i kolor nieba, który, jeśli niebo nie jest spowite chmurami, przechodzi w coraz bardziej wyblakły błękit. Zachodzące w ogrodzie zmiany wymagają intensywnych aktywności – to czas zbiorów plonów warzywnych i owocowych, czas sadzenia i przesadzania, zakładania trawników oraz przygotowywania trawników do przetrwania najchłodniejszej pory roku.

Sztuka ogrodnicza - przycinanie żywopłotów i formowanie topiarów

Żywopłoty i topiary o przeróżnych kształtach są piękną ozdobą każdego ogrodu. Żywopłoty są również cenione za dodatkowe funkcje, jakie spełniają dla otoczenia. Przede wszystkim stanowią naturalny ekran odseparowujący prywatność domowników od świata zewnętrznego/. Tłumiąc hałas, zapewniają więcej ciszy w ogrodowym azylu relaksu, chronią też przed wiatrem. Są jednym z naturalnych filtrów powietrza na posesji i są także schronieniem dla ptaków.

Woda najważniejszy czynnik w pielęgnacji ogrodu - jak ją gromadzić i ekonomicznie gospodarować?

W czerwcu obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem oraz Suszą i chociaż aktualnie trend związany z długotrwałym brakiem opadów deszczu na szczęście się odwrócił, to warto podkreślić, że niedobory wody w Polsce są nadal faktem. Warto zatem troszczyć się o jej gromadzenie i oszczędzać ten cenny zasób we własnym domostwie, korzystając z alternatywnych metod jego pozyskiwania. Jak zbierać deszczówkę, a jednocześnie zadbać o piękną aranżację ogrodu? Podpowiadamy!

Różana rabata - jak ją pielęgnować, aby pięknie i obficie kwitła

Róża to niezwykle popularny kwiat i prawdziwa ozdoba wielu ogrodów. Niektórzy nazywają ją królową kwiatów. W naturalnym środowisku rośnie ponad 200 gatunków, pomiędzy którymi występują liczne różnice. Wśród nowoczesnych i dawnych odmian róż ogrodowych oraz róż dzikich występują pnącza, krzewy oraz odmiany okrywowe. Są gatunki o delikatnych pojedyńczych kwiatach o 5-8 płatakch, inne - półpełne o 10-25 płatkach, ale są też o kwiatach pełnych z ponad 40 płatkami. Te piękne kwiaty potrafią być jednak bardzo wymagające i potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, gdzie kluczową rolę odgrywa cięcie.

Jak stworzyć malowniczą scenerię wokół domu?

Odświeżenie przestrzeni wokół domu to obowiązkowy punkt na liście wiosennych porządków. Warto w tym czasie zadbać nie tylko o piękną roślinność w ogrodzie, ale też o konserwację przydomowych powierzchni. Z odpowiednio dobranymi produktami szybko i skutecznie odnowimy zarówno meble ogrodowe, jak również inne elementy ogrodowej architektury, takie jak ogrodzenia, kwietniki czy chodniki. Wszystko po to, by stworzyć malowniczą scenerię przed domem, która będzie cieszyć oko i umili odpoczynek na świeżym powietrzu.

Zadbany trawnik w okresie suszy - co sprawi, że murawa będzie wyglądać jak zielony dywan?

Zadbany trawnik jest niewątpliwie ozdobą każdego domu i ogrodu. Aby jednak darń odpowiednio się prezentowała, niezbędna jest jej ciągła pielęgnacja. Pokochaliśmy trawniki, jednak w naszej szerokości geograficznej, a zwłaszcza w obliczu widocznych już zmian klimatycznych, utrzymanie miękkich, zielonych kobierców jest trudne. Tymczasem Polska już od wczesnej wiosny zmaga się z suszą, która może się pogłębić, jeśli lato znów będzie upalne i bezdeszczowe. W takiej sytuacji powinniśmy przygotować się na ograniczenia w zakresie korzystania z wody wodociągowej. A to może oznaczać koniec marzeń o pięknym trawniku. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

Żywopłoty pełnią bardzo różne funkcje – wyznaczają granice, zapewniają cień czy osłonę przed wiatrem. Są również ozdobą ogrodu. Aby mogły jak najlepiej pełnić swoją rolę muszą być odpowiednio pielęgnowane. A jedną z najważniejszych czynności jest ich przycinanie.


Stron: 27 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16329 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >