Planujesz realizację inwestycji budowlanej? Sprawdź czy musisz przygotować raport oddziaływania na środowisko!

Planujesz realizację inwestycji budowlanej? Sprawdź czy musisz przygotować raport oddziaływania na środowisko!

Każda, nawet z pozoru niewielka inwestycja budowlana, wywiera znaczący wpływ na otaczające nas środowisko naturalne, stanowiąc dla niego realne zagrożenie. Brak kontroli nad prowadzonymi i planowanymi pracami, w bardzo krótkim czasie mógłby doprowadzić do jego degradacji, a powstałe zmiany miałyby charakter nieodwracalny. Czy zatem można powiedzieć, że stosowana obecnie polityka prewencji jest skutecznym narzędziem, chroniącym środowisko? Czytaj dalej

 

Czym jest raport oddziaływania na środowisko

 

W ramach działań, których celem jest zapobieganie degradacji środowiska naturalnego, każda inwestycja budowlana, której zakres może doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w jej otoczeniu, podlega ocenie, na podstawie której wydawana jest decyzja środowiskowa. Dokumentem, który stanowi podstawę oceny przedsięwzięcia, jest raport oddziaływania na środowisko. Czy jednak obowiązek sporządzenia raportu środowiskowego dotyczy każdego inwestora?

 

DLA KOGO OBOWIĄZKOWY?

 

Lista przedsięwzięć, podlegających postępowaniu decyzyjnemu w kwestii oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne, została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 9 listopada 2010 roku. Decyzja taka musi być uzyskana jeszcze przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, a wydaje się ją m.in. w oparciu o sporządzony przez inwestora raport oddziaływania na środowisko.


Raporty oddziaływania na środowisko stanowią jeden z najbardziej czasochłonnych (i kosztownych) elementów w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, czyli decyzji środowiskowej. Opracowanie raportu nierzadko wiąże się z wielomiesięcznymi obserwacjami oraz inwentaryzacjami przyrodniczymi, przez co procedura jego przygotowania może potrwać nawet jeden rok. Czy to oznacza, że realizacja każdej inwestycji budowlanej wiąże się z tak długimi przygotowaniami? Zgodnie z zapisami art. 59 i 60 ustawy z dnia 3 października 2008 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, inwestycje budowlane dzieli się na:

 

• przedsięwzięcia mogące zawsze w znaczącym stopniu oddziaływać na środowisko, czyli takie, dla których przeprowadzenie procedury oddziaływania na środowisko jest obligatoryjne;


• przedsięwzięcia mogące potencjalnie oddziaływać na środowisko, w przypadku których przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko jest fakultatywne.

 

Przedsięwzięcia, które zostały zakwalifikowane do drugiej grupy, zwykle nie wiążą się z ryzykiem powstania negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, a to ze względu na niewielki zakres prowadzonych prac. W takim przypadku nie zawsze sporządza się raporty oddziaływania na środowisko, a decyzję taką podejmuje właściwy organ. 


Przeprowadzenie pełnej procedury oceny oddziaływania na środowisko będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostanie on stwierdzony na podstawie  art. 63 ust. 1. u.i.o.ś. 
Organ właściwy w kwestii wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie musi być powołany specjalnie do realizacji zadań związanych z ochroną środowiska, najczęściej kwestiami decyzyjnymi zajmuje się organ o kompetencjach ogólnych - Prezydent Miasta, Wójt, Burmistrz.

 

 

 

Czytaj również: Aktywny majowy weekend

 

INWESTYCJE Z OCENĄ OBLIGATORYJNĄ


W przypadku, gdy dane przedsięwzięcie kwalifikuje się do obligatoryjnej oceny, konieczne będzie przeprowadzenie pełnego postępowania oceny oddziaływania na środowisko, w ramach którego inwestor zobowiązany jest przedłożyć raport oddziaływania na środowisko wraz z kopią mapy z zaznaczeniem granic obszaru oddziaływania przedsięwzięcia, wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i wypisem i wyrysem z planu zagospodarowania przestrzennego. 


Przed wydaniem decyzji, organ właściwy w tej kwestii zobowiązany jest do uzgodnienia warunków realizacji inwestycji z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, oraz do zasięgnięcia opinii powiatowego lub wojewódzkiego inspektora sanitarnego. W przypadku, gdy uzgodnienia i/lub opinia okażą się negatywne, organ nie wyda zgody na realizację inwestycji. Istnieje jednak możliwość wskazania innego wariantu, który zostanie dopuszczony do realizacji. W takim przypadku decyzja będzie odmowna wówczas, gdy inwestor nie wyrazi zgody na proponowane zmiany.

 

INWESTYCJE Z OCENĄ FAKULTATYWNĄ

 

W przypadku wszelkich przedsięwzięć z fakultatywną oceną, o konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko decyduje organ prowadzący postępowanie, po konsultacjach z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska i powiatowym lub wojewódzkim inspektorem sanitarnym. Podstawą jest w tym przypadku analiza uwarunkowań przedsięwzięcia, które wynikają z przedłożonej przez inwestora karty informacyjnej inwestycji. W przypadku, gdy stwierdzona została konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, organ prowadzący ustala także zakres, jaki obejmie raport oddziaływania na środowisko. W dalszej części, decyzja środowiskowa przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku przedsięwzięć z oceną obligatoryjną.


W przypadku stwierdzenia braku konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, decyzja środowiskowa wydawana jest w trybie uproszczonym.

 

KTO SPORZĄDZA RAPORT?


Głównym celem raportu oddziaływania na środowisko jest analiza inwestycji pod kątem zakresu, w jaki będzie ona oddziaływała na środowisko wraz ze wszystkimi dostępnymi formami jego ochrony. Przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późniejszymi zmianami) nie określają kto może wykonać raporty oddziaływania na środowisko. Oznacza to, że uprawniony jest do tego każdy podmiot, posiadający właściwą wiedzę i doświadczenie.
Przepisy, zawarte w art. 66 ustawy z 3 X 2008 r. (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późniejszymi  zm.), określają natomiast zakres informacji, jakie raport powinien zawierać.

Obejmują one:

• opis planowanego przedsięwzięcia wraz z wyszczególnieniem procesu produkcyjnego i wskazaniem rodzaju i ilości zanieczyszczeń,


• opis komponentów środowiska, które zostaną objęte zakresem oddziaływania inwestycji,


• opis analizowanych wariantów, wraz z wariantem alternatywnym,


• opis stanu środowiska przed realizacją planowanej inwestycji,


• opis rodzaju oraz zasięgu oddziaływania na ludzi, zwierzęta, rośliny, grzyby, wodę, powietrze, ziemię, siedliska przyrodnicze, zabytki kultury i krajobraz kulturowy,


• opis działań, mających na celu zapobieganie, ograniczenie lub kompensację negatywnych skutków środowiskowych,


• analizę możliwych konfliktów społecznych.

 

eco-expert.pl

 


Źródło: eco-expert.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 279

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >