Płyta kominkowa - zabezpieczenie przed wydostaniem się ognia na zewnątrz

Płyta kominkowa - zabezpieczenie przed wydostaniem się ognia na zewnątrz

Przez znakomitą część roku pomijany, nieco zapomniany i w zasadzie niezwracający na siebie uwagi. Jednak gdy nadchodzi jesień, a po niej mroźna zima, staje się prawdziwym centrum rodzinnych spotkań i niezbędnym elementem wyposażenia niemal każdego domu. Kominek, bo o nim mowa, zasługuje na ciepłe myśli – nie tylko przez wzgląd na walory estetyczne, ale też funkcje. Dobrze zaizolowany, skutecznie odciąża system grzewczy, co wpływa na komfort domowników i… zasobność ich portfela. W tym celu powstała specjalna płyta kominkowa. Czytaj dalej

 

Choć do niedawna izolację kominka traktowało się nieco „po macoszemu”, dziś o potrzebie dodatkowego zabezpieczenia „domowego ogniska” mówi się całkiem głośno. Wynika to zarówno z rosnących wymagań bezpieczeństwa ogniowego budynków, ale także zdroworozsądkowego pragmatyzmu. Odpowiednio wykonana izolacja ma za zadanie chłodzić gorące spaliny, a co za tym idzie łagodzić różnice temperatur oraz chronić przewody kominowe przed korozją. Jeśli zawczasu nie zadbamy o domowy kominek, wilgoć, sadza i stopnie Celsjusza sprawią, że po kilku zimach będzie nadawał się do gruntownego odnowienia, a w najgorszym przypadku – całkowitego wyburzenia.

 

Płyta kominkowa - zabezpieczenie przed wydostaniem się ognia na zewnątrz

 

Aby przez długie lata cieszyć się miłym ciepłem, a nie gorączkowo szukać tymczasowych rozwiązań, do budowy i zabezpieczenia kominka trzeba podejść… na chłodno! W tym wypadku warto postawić na niezawodną wełnę kamienną, a dokładniej produkty ściśle dedykowane tak wymagającym obszarom.

 

Płyta kominkowa - zabezpieczenie przed wydostaniem się ognia na zewnątrz

 

Czytaj również: Zasady bezpiecznego użytkowania kominka

 

Pokryte folią aluminiową, szczelne płyty kominkowe PAROC Fireplace Slab z powodzeniem wytrzymują temperaturę stałą sięgającą nawet 550oC. Produkt dostępny jest w dwóch gęstościach – 80 oraz 90 kg/m³, osiąga współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,037 W/mK i klasyfikację ogniową A1 świadczącą o jego niepalności.

 

Płyty izolacyjne układamy folią aluminiową w kierunku źródła ciepła, pamiętając o tylnej ścianie, która zwykle pełni jednocześnie funkcję przegrody zewnętrznej. Wełnę mocujemy mechaniczne za pomocą kołków ze stali nierdzewnej lub przy użyciu wysokotemperaturowej zaprawy klejowej.

 

Płyta kominkowa - zabezpieczenie przed wydostaniem się ognia na zewnątrz

 

Czytaj również: Czym najszybciej można uszczelnić piec kaflowy lub kominek?

 

Rada eksperta Paroc: Podczas zabezpieczania kominków liczy się przede wszystkim precyzja – dokładne dopasowanie i połączenie izolacji zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń na zewnątrz i do wewnątrz kominka oraz stoi na straży szczelności całej konstrukcji. Co więcej, należy bezwzględnie pamiętać, by izolacja nie stykała się z wkładem i paleniskiem. Między wkładem a płytami należy zachować kilkucentymentowy odstęp, całość połączyć na stykach wysokotemperaturową, samoprzylepną taśmą aluminiową.

 

Płyta kominkowa - zabezpieczenie przed wydostaniem się ognia na zewnątrz

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Modne gniazdka? Liczba postów: 1058 Grupa: Najnowsze t... Ja szukam ciekawych gniazdek z pokrętłem.
  • Jaki pojemnik na śmieci wybrać? Wygodne użytkowani... Liczba postów: 26 Grupa: Wnętrza Zobaczcie sobie plastikowe pojemniki europlast - http://www.artbud.pl/pl/p/Pojemnik-na-od pady-z-kolkami-Europlast-120-l-4-kolory- szt-/35879, to chyba najbardzie...
  • Nowe meble Liczba postów: 2 Grupa: Ciekawe pom... Chciałabym sie dowiedzieć, gdzie dostane tanie meble ? Teraz jestem w trakcie remontu i chciałabym wymienić meble nowe.
  • Łazienka bez nudy? Liczba postów: 484 Grupa: Nowości ara... Fajnie przynajmniej jeden element wyposażenia wziąć mocno oryginalny, indywidualny, jako wyróżnik naszej aranżacji. https://www.decoroom.eu/kuch nie
  • Szafa wnękowa a garderoba Liczba postów: 103 Grupa: Porady i op... Wszystko zależy od stylu aranżacji, wielkości pomieszczenia, potrzeb mieszkańców itd. https://www.instagram.com/decoroom_ eu/

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15758 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >