Płyty stropowe, zastosowanie trzpieni dylatacyjnych Schöck SLD  w projekcie Trzy Żagle w Gdańsku

Płyty stropowe, zastosowanie trzpieni dylatacyjnych Schöck SLD w projekcie Trzy Żagle w Gdańsku

Aby zapobiec naprężeniom i odkształceniom w obrębie płyty stropowej wskutek zmian temperaturowych, stosuje się pomiędzy pojedynczymi segmentami płyty stropowej szczeliny dylatacyjne przenoszące siły poprzeczne. Czytaj dalej

W tych przypadkach wykonuje się wielkopowierzchniowy strop garażu z nasypem ziemnym. Aby zapobiec naprężeniom i odkształceniom w obrębie płyty stropowej wskutek zmian temperaturowych, stosuje się pomiędzy pojedynczymi segmentami płyty stropowej szczeliny dylatacyjne przenoszące siły poprzeczne. Technologię tego typu zastosowano m.in. w dużej, powstającej właśnie inwestycji mieszkaniowej Trzy Żagle w Gdańsku. Kompleks ten składa się z 3 liczących aż do 18-pięter wieżowców mieszkaniowych z 147 apartamentami i pasażami usługowymi w kondygnacji parterowej oraz zagospodarowanymi terenami zielonymi do rekreacji. Enklawa Trzy Żagle usytuowana jest zaledwie 1,5 km od wybrzeża. Trójmiejski inwestor oraz generalny wykonawca INPRO S.A. wyznaczył termin jej ukończenia nakoniec 2010 roku. Aktualnie inwestycja znajduje się więc w samym środku fazy realizacji.
                      
Wizualizacja osiedla Trzy Żagle

Firma Schöck Sp. z o.o. dostarcza rozwiązanie konstrukcyjne, które zdecydowanie pomaga w terminowym i sprawnym wykonawstwie konstrukcji budynków. Trzpienie dylatacyjne Schöck SLD plus są stosowane w elementach bezpodciągowych stropów przy przegrodach lub tzw. ścianach podciągowych. Ich stosowanie rozkłada 
się na dwa etapy i zaczyna od montażu i zabetonowania tulei trzpieni dylatacyjnych w ścianach na wysokości płyt stropowych. Montaż krótkowymiarowych tulei SLD nie stwarza żadnych problemów w smukłych przegrodach, ponieważ przez pręty poprzeczne dospawane do tulei skracają się strzemiona przy trzpieniu i tulei o 50%.
Dzięki temu możliwe jest przeniesienie sił poprzecznych na ścianę na małej powierzchni bez skomplikowanej konstrukcji konsoli w ścianie podpierającej strop.

Zastosowanie Schöck SLD plus w ścianie

Następnie, dzięki możliwości późniejszego wykonania stropu garażu podziemnego, mogą być kontynuowane prace przy części mieszkaniowej. Po rozszalowaniu ścian okrągłe lub prostokątne otwory tulei trzpieni dylatacyjnych są zabezpieczone folią, która zostaje usunięta lub przebita przy instalacji trzpienia. Przy montażu trzpienia i wprowadzenia do tulei następuję nasmarowanie powierzchni trzpienia, co ułatwia pracę w połączeniu dylatacji w kierunku podłużnym. Przemieszczenia zdylatowanych elementów wynoszą przeciętnie 5mm.  W ten sposób stosowanie systemu trzpieni Schöck SLD plus nie tylko ułatwia i skraca wykonawstwo, lecz zapewnia też długotrwałe i bezpieczne przenoszenie wysokich sił poprzecznych w połączeniu elementów konstrukcji.

Schöck SLD plus

Trzpienie Schöck SLD plus zostały sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa i dopuszczone do użytku zarówno przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej (DIBT) w Berlinie, jak i Instytut Techniki Budowlanej (ITB) w Warszawie. Do prawidłowego zastosowania rozwiązania w fazie projektowej i wykonawczej  znacznie przyczynia się serwis techniczny firmy Schöck, który służy doradztwem technicznym w trakcie całego procesu.

Źródło: budnet.pl
Autor: Partner of Promotion Sp. z o.o./ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17884 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 148

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >