Podatek od nieruchomości płacimy po otrzymaniu decyzji

Podatek od nieruchomości płacimy po otrzymaniu decyzji

Jeśli nie mamy decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości, nie musimy na razie płacić jego pierwszej raty. Uregulujemy go po jej otrzymaniu i to bez odsetek

Dziś powinienem zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości. Nie dostałem jednak do tej pory decyzji. Czy powinienem zapłacić go sam? Czy jeśli tego nie zrobię, potem będę musiał zapłacić odsetki? - pyta czytelnik DF.

Podatek od nieruchomości osoby fizyczne (także przedsiębiorcy) płacą w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Pierwszą płacą do 15 marca (w tym roku do 17 marca, bo 15 wypada w sobotę, nastąpiło więc przesunięcie terminu). Pozostałe trzy powinni zapłacić do 15 maja, 15 września i 15 listopada. Oczywiście jeśli chcą, podatek mogą zapłacić za cały rok jednorazowo.

Urząd musi ustalić

Aby jednak mogli wpłacić należny podatek, powinni otrzymać decyzję. Art. 6 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) mówi bowiem, że podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. W sytuacji opisanej przez czytelnika urząd prawdopodobnie spóźnił się z tą decyzją. Nie oznacza to jednak, że czytelnik poniesie jakieś negatywne konsekwencje. Jeśli bowiem nie otrzymał do tej pory decyzji, nie musi płacić pierwszej raty podatku. Urząd zapewne określi podatek w późniejszej decyzji. Rozłoży go jednak pewnie na mniej rat. Będą one zatem trochę wyższe.

czytaj więcej... 

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17366 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 393

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >