Polacy przepłacają na ratach kredytowych

Polacy przepłacają na ratach kredytowych

Prawie 750 tys. kredytów walutowych zaciągnęli Polacy w sprzyjających okolicznościach rynkowych. Teraz z niepokojem obserwują kursy walut i rosnące raty. Od dwóch lat jest jednak możliwość, by średnią ratę zmniejszyć o nawet 100 zł i w ten sposób zniwelować niekorzystne kursy.

 

Szacuje się, że banki udzieliły Polakom 750 tys. kredytów walutowych. To właśnie z myślą o nich w sierpniu 2011 r. wprowadzona została ustawa antspreadowa, która dała możliwość spłacania zobowiązań w banku walutą zakupioną w innym miejscu, np. w kantorze, na platformie internetowej, czy w innym banku. Jeszcze rok temu tylko 20 proc. kredytobiorców zdecydowało się skorzystać z tej możliwości prawnej. - Liczba nowych użytkowników serwisu, spłacających kredyty hipoteczne systematycznie rośnie. Płacąc samodzielnie wymienioną walutą obniżają ratę swojego kredytu nawet 100 zł. Wciąż jednak setki tysięcy Polaków nie korzysta z tej możliwości i przepłaca w banku - mówi Paweł Kyć, dyrektor marketingu InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl.

 

Czytaj również: Coraz mniejsza opłacalność kredytów w obcych walutach 

 

Otwarta furtka

Na mocy ustawy antyspreadowej mamy możliwość spłacania kredytów hipotecznych walutą zakupioną poza bankiem udzielającym kredytu. Możemy kupować walutę np. w kantorach lub w innych bankach, następnie przelać je na rachunek do spłat kredytu lub po prostu wpłacić do kasy banku.

 

Pomimo popularności kantorów stacjonarnych, kredytobiorcy korzystają głównie z kantorów internetowych, które wygrywają lepszymi kursami ale także szybkością i wygodą wymiany. Użytkownicy kilkoma kliknięciami mogą wymienić złotówki na ratę kredytu i przesłać je bezpośrednio na konto bankowe. Mogą także ustalić zlecenie stałe i nie muszą co miesiąc pamiętać o przewalutowaniu.

 

Nową możliwość wymiany wprowadził także niedawno operator Euronet, który oferuje wypłatę euro ze swoich bankomatów. Przymierza się również do franków. Możliwość wypłaty euro dostępna jest na razie tylko w Warszawie a dodatkowo wymaga dojazdu do bankomatu, zabezpieczenia gotówki i dostarczenia jej do oddziału banku.

 

 

Koszt średniej raty

Średnia rata kredytu hipotecznego we frankach w Internetowykantor.pl to 600 CHF. Przy przewalutowaniu tej kwoty przez najdroższy bank w dniu 18 lipca 2013 musieliśmy wyłożyć 2.163 zł. Kupując tę samą kwotę we wspomnianym kantorze internetowym zapłaciliśmy 2.077,68 zł, czyli 85 zł mniej. W skali roku daje nam to 1.020 zł oszczędności, a w przeciągu 30 lat – 30.600 zł! O tyle tańszy jest kredyt spłacany po lepszym kursie.

 

- Jeszcze korzystniej można wymienić walutę, kupując ją wprost od innej osoby. Serwisy pośredniczące w tych ofertach pobierają jedynie niewielką prowizję i zapewniają kompleksową obsługę transakcji wymiany  – mówi Dagmara Malinowska, dyrektor Walutomat.pl, największego serwisu tego typu.

 

Czytaj również: Zarabianie na akcjach deweloperów

 

Aneks i gotowe

Co najważniejsze zmiana sposobu płatności kredytu nie jest wcale skomplikowana. - Wystarczy udać się do placówki z dowodem osobistym i złożyć odpowiedni wniosek. Na jego podstawie bank przygotuje aneks, po podpisaniu którego, w zależności od banku - od razu lub po kilku, kilkunastu dniach można spłacać kredyt już bezpośrednio w walucie - mówi Halina Kochalska z Open Finance. Co ważne z mocy prawa bank nie możne pobierać żadnych opłat związanych z przejściem na ten nowy model spłacania kredytu. Od tej chwili kredytobiorca może kupować walutę w innym miejscu i wpłacać ją bezpośrednio na konto kredytu lub w kasie banku. 

 

 

Wahania kursowe mogą jeszcze dać się we znaki. Warto więc zrobić wszystko, by je ograniczyć Ustawodawca otworzył furtkę i niższe raty kredytu hipotecznego są dla wielu osób na wyciągnięcie ręki. Formalności są minimalne, a korzyści ze zmiany sposoby spłaty bardzo duże.

 

Źródło: Internetowy kantor.pl / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kredyt czy pożyczka? Co nam się bardziej opłaca? Liczba postów: 312 Grupa: Inwestycje W przypadku pożyczek warto wiedzieć, na co zwracać uwage, aby nie zostać oszukanym. Dlatego polecam Wam bardzo interesujący portal - https://prostoopieniadzach...
  • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1335 Grupa: Inwestycje Jakie firmy polecacie z branży hale stalowe, dolnośląskie to moje województwo. Najlepiej jakby to był sprawdzony producent hal. Niedawno znalazłam w Internecie....
  • Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórne... Liczba postów: 13 Grupa: Inwestycje Moim zdaniem najlepiej zdecydować się na zakup mieszkania w stanie pierwotnym, prosto od dewelopera. Na szczęście na rynku istnieje wiele, naprawdę dobrych firm...
  • Rynek kruszyw musi być elastyczny Liczba postów: 93 Grupa: Inwestycje Jeżeli jesteśmy w temacie kruszyw to ze swojej strony polecam zapoznać się z oferta firmy, która oferuję takie usługi jak : analizy składu gruntów oraz kruszyw....
  • Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 149 Grupa: Inwestycje Nieruchomości to najlepsza inwestycja. Skupem nieruchomości za gotówkę zajmuje się https://skup123.pl/ Może potrzebujesz pilnie gotówki? Warto z nimi się skonta...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >