Polska Architektura XXL 2018  - wyniki głosowania w plebiscycie

Polska Architektura XXL 2018 - wyniki głosowania w plebiscycie

Zakończyło się głosowanie internautów 11 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Internauci wybrali swoich faworytów z puli ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 4 kwietnia 2018 roku w warszawskim Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw, który w lutym 2019 otworzył swoje podwoje. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018. Czytaj dalej

 

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku  objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2018 rok, na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

 

Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 20 stycznia 2019 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2019 i trwało do 28 lutego 2019 roku. W sumie oddano w nim ponad 25 tysięcy głosów na 109 obiektów.

 

Jakie realizacje architektoniczne zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

 

Polska Architektura 2018

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 2375 głosów wygrała siedziba firmy Bialmed w Piszu zaprojektowana przez pracownię 3XA.


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ siedziba firmy Bialmed w Piszu

 

„Obiekty zostały zaprojektowane w prostym, nowoczesnym i eleganckim wydaniu, bez przesycenia zbędnym detalem architektonicznym. Budynek ma stanowić wizytówkę firmy Bialmed” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego, członkowie zespołu biura 3XA. Biurowo-magazynowy gmach musiał nie tylko pomieścić szereg określonych funkcji. Musiał też wpisać się w mazurski krajobraz.


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ siedziba firmy Bialmed w Piszu

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom jednorodzinny w Szczecinie, którego autorem jest Reform Architekt Marcin Tomaszewski. Realizacja zdobyła 780 głosów.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ dom jednorodzinny w Szczecinie

 

Na projekt domu na obrzeżach Szczecina największy wpływ miała działka – niewygodna, kanciasta, mało ustawna. Aby ulokować na niej budynek jednorodzinny, zapewnić jego mieszkańcom poczucie prywatności, ale i kawałek ogródka architekci musieli sięgnąć po nietypowe rozwiązania. Dom założono na planie trapezu, z dostawioną do niego trójkątną dobudówką. Budynek – niczym rzeźba – z każdej strony wygląda inaczej, a architekt jeszcze to wrażenie podkreślił, sięgając po kontrastujące ze sobą materiały wykończeniowe.


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ dom jednorodzinny w Szczecinie

 

Czytaj również: Reinterpretacja historii jako nowy sposób rewitalizacji przestrzeni miejskich

 

Polskie Wnętrze 2018

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro The Software House w Gliwicach autorstwa Zalewski Architecture Group zdobywając 1969 głosów.


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ budynek Starej Poczty w Gliwicach

 

TSH na swoją nową siedzibę wybrało budynek Starej Poczty w Gliwicach – miejsce historyczne, tworzące tkankę miejską Gliwic od roku 1904. Projektanci mając świadomość wartości artystycznej obiektu postanowili zaaranżować jego wnętrze tak, aby tworzyło spójną całość z historyczną, XX-wieczną elewacją. Dodatkowo powierzone zostało im zadanie przekształcenie filozofii firmy w wymierne wartości – stworzenie przestrzeni pracy kreatywnej, przestrzeni funkcjonalnej, w której pracownicy czują się bardziej jak w domu.


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ budynek Starej Poczty w Gliwicach

 

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez pracownię  projektową Novi Art. Wnętrze zdobyło 1760 głosów.


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/mieszkanie w Krakowie

 

Nowocześnie, ale przytulnie - tak można byłoby w dwóch słowach określić wnętrze mieszkania w Krakowie. Jest to jedna z realizacji pracowni projektowej Novi Art, która w swoich projektach stawia na funkcjonalność oraz wysoką jakość architektoniczną. Cechy te widzimy także w mieszkaniu zaprojektowanym dla młodego małżeństwa, usytuowanym na parterze apartamentowca. Mieszkanie ma powierzchnię 65 m2, na której mieszczą się trzy pokoje, a jego dużym atutem jest bezpośredni dostęp do prywatnego ogródka.


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/mieszkanie w Krakowie

 

Polski Krajobraz 2018

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1206 głosów, wygrał nowoczesny park wodny na Plantach w Jaworznie, zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ park wodny w Jaworznie

 

Na terenie dawnej kopalni w Jaworznie biuro architektoniczne RS+ Robert Skitek zaproponowało stworzenie terenu rekreacji dla mieszkańców. W ten sposób obszar 6900 m2 zagospodarowany został na nowo, oferując nowoczesny park wodny z placem zabaw i przestrzeń zieloną. Na środku placu znajduje się płytki zbiornik, w którym rozlokowane zostały fontanny i inne przyrządy rozbryzgujące wodę. Wokół zbiornika umieszczone zostały wygodne, drewniane siedziska, na których rodzice mogą przysiąść obserwując bawiące się pociechy.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ park wodny w Jaworznie


 W kategorii ogrody prywatne wygrał "Bambusowy pokój" w Lublinie projektu pracowni Planea zdobywając 968 głosów.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ Bambusowy pokój w Lublinie

 

W zamyśle ogród miał być kolejnym wnętrzem domu - stąd wziął się pomysł na nazwę- "Bambusowy pokój". Do podziału przestrzeni posłużyły wyniesione donice, które wydzieliły miejsce będące "salonem ogrodu". Przestrzeń została podzielona tak, by wszyscy użytkownicy znaleźli miejsce dla siebie:  dzieci - przestrzeń do zabawy, dorośli - miejsce do relaksu.


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018/ Bambusowy pokój w Lublinie


Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości 4 kwietnia 2019 r. w Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018. Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018 będą prezentowane też w trakcie wystaw w całej Polsce.

 

Czytaj również: 7 interesujących realizacji w architekturze światowej w 2018 r.

 

Brutalistyczny Hotel Vienna House Mokotów Warsaw

Na hotelowej mapie Warszawy i biznesowej dzielnicy Mokotów pojawił się nowy biznesowo-lifestyle’owy hotel Vienna House ze 164 pokojami. Wysublimowany design, tętniące życiem lobby, farmerski koncept kulinarny i dbałość o doświadczenia gości to cechy, którymi chce się na niej wyróżnić. Bryła stanowi próbę przeniesienia się w lata 60-te XX wieku. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia JEMS Architekci, znana z oryginalnych projektów jak np. hotel Renaissance w Warszawie. Wystrój  wnętrz to efekt współpracy inwestora, projektantki Agaty Pleśniarowicz oraz Vienna House.


 


Źródło: Klaxon Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowoczesne domy z drewna Liczba postów: 1 Grupa: Innowacje w... Cześć, podobają się Wam nowoczesne domy z drewna?
  • Stalowe hale Liczba postów: 433 Grupa: Innowacje w... Jak myślicie czy hala modułowa to będzie dobre rozwiązanie? Zaletą takich hal jest na pewno czas realizacji ze względu na istniejące już modele konstrukcyjne or...
  • Budowa hali Liczba postów: 131 Grupa: Innowacje w... Przy dużych inwestycjach trzeba pomyśleć także o zabezpieczeniu fundamentów. Często w tym celu stosuje się palowanie: www.tekstowy.net/co-warto-wiedziec-o-pal ow...
  • Nowoczesny domek górski Liczba postów: 7 Grupa: Architektur... A czemu nie kierunek po prostu nowoczesnych nieruchomości? Zerknijcie na to - http://archon.pl/projekty-domow-nowoczes nych-pc2273 Można mieć niesamowicie ładny....
  • Który rodzaj bramy wybrać? Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Zależy, jaki lepiej się sprawdzi w twoim przypadku.

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 15705 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 318

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >