Polskie budownictwo energooszczędna na światowym poziomie

Polskie budownictwo energooszczędna na światowym poziomie

7 listopada br. Komisja Europejska w Kopenhadze ogłosiła zwycięzcę konkursu „Świat, jaki lubisz” na najlepsze rozwiązania problemu zmian klimatu. W kategorii niskoemisyjnego budownictwa zwyciężyły osiedla Krzywa Iwiczna i Kędzierówka, wybudowane przez firmę Dworek Polski. W klasyfikacji generalnej (5 branż) zajęły drugie miejsce w Europie (wraz z Duńczykami). Czytaj dalej

 

Spośród 10 europejskich projektów, które otrzymały najwyższą liczbę głosów w konkursie kampanii „Świat, jaki lubisz” eksperci wyłonili trójkę finalistów. Wybrani przez komisję przyznającą nagrody Sustainia ogólnoeuropejscy zwycięzcy zostali ogłoszeni 7 listopada w Kopenhadze.

 

Czytaj również: Producent podłóg na targach w Hanowerze

 

Jak napisało jury konkursu w składzie: Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard, były gubernator stanu Kaliformia - Arnold Schwarzenegger, były premier Norwegii - Gro Harlem Brundtland oraz Przewodniczący Komisji ONZ ds. Klimatu dr. Rajendra Pachauri - tytuł przyznano za połączenie innowacyjnych, ale niedrogich technologii oszczędzających zużycie energii z tradycyjną polską architekturą i urbanistyką”.

 

Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną domów zgłoszonych do konkursu to 20 do 40 kWh/m2. Norma to 150–180 kWh/m2, zatem można stwierdzić, że nagrodzone domy są zapewne najcieplejszymi na świecie domami budowanymi w celach komercyjnych. Jak podkreśla prezes firmy Dworek Polski, Jacek Koziński: „we własnym laboratorium prowadzimy szereg prac badawczych mających dalej zredukować energetyczne potrzeby naszych domów. Badania realizujemy we współpracy Politechniką Warszawską (szczególnie z Instytutem Techniki Cieplnej) i Instytutem Technicznym w Delft w Holandii. Obecnie realizujemy program zejścia poniżej poziomu 15 kWh/m² (od którego zaczynają się domy pasywne) przy zachowaniu cen domów dostępnych. Cieszymy się, że nasze technologie odzyskujące energię zostały zauważone i docenione. Planujemy, by kolejny program pozwolił na budowanie domów niezależnych od państwowej sieci energetycznej.”

 

Czytaj również: Najlepsza Firma Doradcza w Europie Środkowo - Wschodniej


ODZYSK ENERGII ZE ZUŻYTEJ WODY

Innowacyjne technologie zastosowane w tych osiedlach są owocem prac własnego laboratorium firmy Dworek Polski. W jednym z osiedli po raz pierwszy zostało zastosowane autorskie urządzenie, które odzyskuje ponad 75% energii ze zużytej ciepłej wody. To urządzenie, nazwane „odzyskwą ściekową” wspomagane jest przez kolektory słoneczne, zaś brakująca energia w zimie uzyskiwana jest z biomasy (kominki). Ze względu na wyjątkowy stosunek kosztów do efektów, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych, odzyskwy ściekowe powinny stać się powszechnym standardem w Europie. Osiedle w Kędzierówce w którym są zastosowane urządzenia jest pierwszym w świecie osiedlem komercyjnym, w którym całość energii do podgrzania wody pochodzi ze źródeł odnawialnych.

 

Całkowita efektywność urządzenia jest podobna do efektywności systemu kolektorów słonecznych (ok. 50%), ale cena 5 razy niższa. Ważne jest, że w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, ma jednakową sprawność przez cały rok.

 

 

WENTYLACJA, KTÓRA NIE WYWIEWA OSZCZĘDNOŚCI

Unikalny jest też system wentylacji domów oparty o wentylację dyfuzyjną, nie wywołujący strat energii i nie wymagający zasilania zewnętrznego. Laboratorium Dworku Polskiego jest prekursorem badań nad dyfuzją dwutlenku węgla przez przegrody budowlane.

 

Czytaj również: Rosyjska Firma Roku 2013

 

„Mikroklimat w naszych domach zawsze miał opinię bardzo dobrego, ale teraz mamy na ten temat doświadczalne dane. Aby zmniejszyć do minimum opór dyfuzyjny wszystkie przegrody zewnętrzne naszych domów są zbudowane jak namiot z tropikiem: mają odsunięte warstwy elewacyjne i wewnętrzną szczelinę wentylacyjną konsekwentnie poprowadzoną od cokołu do kalenicy dachu – wyjaśnia prezes firmy Dworek Polski Jacek Koziński - warto podkreślić, że stosowana przez nas idea budowy przegród zewnętrznych jest wzorowana na naturze. Sierść zwierząt też łączy duży opór cieplny ze znikomym oporem dyfuzyjnym.” Obecnie firma prowadzi badania nad „ścianami wodnymi”, bardzo obiecującą koncepcją ścian o dodatnim bilansie energetycznym w skali sezonu grzewczego, w których tradycyjna izolacja zastąpiona jest wodą gromadzącą energię słoneczną.

 

Prace laboratorium firmy mogą się stać zalążkiem polskiej szkoły budownictwa pasywnego. Ich wyróżniającą cechą jest znacznie niższa cena niż rozwiązań dotychczas stosowanych. Dzięki temu mogą stać się powszechnym standardem, a to dało by szansę na realizację dyrektywy europejskiej o budowaniu od 2020 roku wyłącznie domów o „prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię”.   

 

Czytaj również: Polska projektantka laureatem prestiżowej nagrody 


TRADYCYJNA POLSKA ARCHITEKTURA

Na uwagę zasługuje też harmonijne połączenie nowoczesnej techniki z historyzującą architekturą i urbanistyką, czego najlepszym przykładem jest zbudowana na wzór starego miasteczka osada Krzywa Iwiczna pod Piasecznem. Według starych wzorów ma ona rynek, kamieniczki podcieniowe i kręte, małe uliczki. Nowoczesna technika, ale stary duch i stara estetyka.

2013-11-28
Źródło: Publicon / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Butik z ubraniami Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Cześć, Ostatnio było kilka pytań o dobre sklepy z ubraniami, a że moja kobieta miała urodziny i chciałem jej zrobić prezent i tutaj polecam Wam butik https://lu...
  • Palenie papierosów Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Badania wykazały, że ludzie, którzy samodzielnie robią papierosy, często mają większą świadomość dotyczącą intensywności i smaku ich palenia. Osoby te są bardzi...
  • Uniwersalna i oryginalna dieta Liczba postów: 471 Grupa: Trudne tema... U mnie w diecie nie może zabraknąć pokrzywy, uważam, że ma na mnie doskonały wpływ.
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 262 Grupa: Trudne tema... Z tego co wiem, szukanie pomocy w leczeniu alkoholizmu jest kluczowe na drodze do wyzdrowienia. Dlatego ważne jest mówienie o https://alkodoktor.pl/ jako źródle...
  • Baterie kuchenne Liczba postów: 56 Grupa: Trudne tema... ja zakupiłam w markecie budowlanym ___________ sztuczne róże

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >