Pomieszczenia ze sztucznym światłem: na co musimy koniecznie zwróć uwagę podczas aranżacji?

Pomieszczenia ze sztucznym światłem: na co musimy koniecznie zwróć uwagę podczas aranżacji?

Bez naturalnego światła w dzień, a sztucznego wieczorem trudno wyobrazić sobie domową codzienność. Światło pozwala oszukać przestrzeń, ukryć jej braki, zmienić kształt i proporcje. Czytaj dalej

 

 Ludzki mózg potrzebuje naturalnego światła. Jasność daje poczucie bezpieczeństwa, dodaje pozytywnej energii, pomaga utrzymać zdrowie, wspomaga dobre samopoczucie i rozjaśnia nie tylko pomieszczenie, ale także nasze myśli, w związku z czym dobór oświetlenia jest jednym z podstawowych aspektów branych pod uwagę podczas projektowania i aranżacji wnętrz. Oświetlone pomieszczenie jest bardziej przestronne i optycznie powiększone, dlatego jednocześnie wydaje się przytulne i przyjazne. Domownicy chętniej spędzają w nim czas, ponieważ światło podnosi poziom endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia.

 

Czytaj również: Żarówki dostępne na rynku. Jakie wybierać?

 

Sztuczne oświetlenie mieszkania

 Kiedy niemożliwe jest oświetlenie mieszkania naturalnym słońcem, niezbędne jest zastąpienie go innym, zwanym potocznie światłem sztucznym. Przede wszystkim ma ono charakter funkcjonalny, ponieważ wspomaga wykonywanie codziennych czynności oraz ułatwia swobodne poruszanie się po mieszkaniu. Ponadto w niektórych przypadkach pełni ono także funkcję estetyczną, co dodatkowo upiększa wystrój wnętrza. 

 

 

Wpływ światła na kolory

 Kwestia doboru kolorystyki jest zależna od wielu czynników. Podstawowe znaczenie ma rodzaj oświetlenia. Chodzi tutaj zarówno o światło naturalne jak i sztuczne, których ilość i jakość bezwzględnie należy wziąć pod uwagę. Kolory w danym pomieszczeniu należy dostosować do tego, o jakiej porze dnia pomieszczenie jest oświetlane najintensywniej. Rano przeważają niebieskie promienie ultrafioletowe, coraz intensywniejsze, im bliżej południa. Pod wieczór zwiększa się natężenie promieniowania czerwonego.

 

Czytaj również: Oświetlenie tradycyjne czy ledowe?

 

 Jeżeli pokój jest bardzo nasłoneczniony to z powodzeniem można zastosować barwy chłodne. W pomieszczeniach takich często spotykamy się z oślepiającym blaskiem słońca. Aby go nie pogłębiać powinniśmy unikać barw intensywnych i bardzo ciepłych, ściany przy oknach powinny być pomalowane na jasne, stonowane kolory.

 Barwa przedmiotu zależy od światła padającego na jego powierzchnię. Światło i cień modyfikują kolory. Nawet w białym czy pastelowo pomalowanym pokoju naturalne światło i jego odbicia powodują, że ściany i sufit będą się delikatnie różnić w odcieniu i tonacji.

 

 

 Wybierając oświetlenie do pomieszczeń, w których nie ma okien, kierujemy się przede wszystkim funkcjonalnością. Dlatego też później możemy być lekko zdziwieni,że pewne przedmioty w łazience czy na korytarzu mają inny kolor przy włączonym świetle. Każda barwa wymaga właściwego oświetlenia, ale kolory nasycone wymagają go szczególnie. Wybierając kolory do swojego domu warto więc wybrane kompozycje kolorystyczne sprawdzać w różnym świetle.

 

 

 W łazience potrzebujemy przede wszystkim światła ogólnego równomiernie oświetlającego wszystkie powierzchnie bez zbędnych cieni i kontrastowych obszarów oraz dobrego oświetlenia lustra i umywalki. Do oświetlenia kabiny prysznicowej i wanny wystarczy łagodne światło miejscowe.

 Niewielu z nas ma szczęście bycia posiadaczem przedpokoju z oknami. Mając na względzie ten fakt, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę do aranżacji oświetlenia w przedpokoju, tymczasem częstym przypadkiem jest zaniedbywanie tego elementu wystroju. Lampy w przedpokoju nie muszą ograniczać się jedynie do pełnienia funkcji oświetlania pomieszczenia czy też funkcji ozdobnej. Za pomocą światła możemy znacznie poprawić proporcje wnętrza.

 

 

 Gdy mamy wyjątkowo ciasny i mały przedpokój, oprócz oświetlenia ogólnego warto zdecydować się też na oświetlenie niszowe. Wąskiemu i długiemu korytarzowi można nadać rytm, dzieląc go na odcinki przy pomocy światła. Wystarczy rozmieścić lampy na suficie w przedpokoju lub ścianach w powtarzalnych odległościach. Alternatywą jest przekucie wad takiego przedpokoju w zaletę i podkreślenie jego kształtu odpowiednio dobraną lampą, na przykład długą lampą podsufitową. Trikiem powiększającym optycznie przestrzeń przedpokoju jest również zamontowanie dużego lustra.

 Warto też, by przy zakupie żarówek zwrócić uwagę na ich temperaturę barwową. Najlepiej używać oświetlenia kolorystycznie zbliżonego do naturalnego światła słonecznego. Unikniemy w ten sposób przekłamania kolorów, co jest istotne chociażby przy wykonywaniu porannego makijażu.

 

Czytaj również: Czym się kierować przy zakupie żarówek do domu i biura?

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19160 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 81

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >