Porównanie systemów Inteligentnego Domu – część I

Porównanie systemów Inteligentnego Domu – część I

Dotychczasowe instalacje elektryczne sterujące oświetleniem, ogrzewaniem roletami działają jako samodzielne i niezależne. Nadszedł czas by to zmienić. Wszystkie instalacje powinny działać razem, współpracować ze sobą, komunikować się, lepiej służyć potrzebom domowników. Czytaj dalej

Oszczędności w użytkowaniu systemów Inteligentnego Domu
Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie rozważa się na etapie inwestycji jest, oprócz jej funkcjonalności, również opłacalność w użytkowaniu. Inwestorzy w Polsce zwykle patrzą tylko na budżet budowy zapominając o kosztach przyszłej eksploatacji obiektu. W przypadku systemu Inteligentnego Domu opłaca się zintegrować sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem, by zapewnić sobie spore oszczędności energii, czyli mniejsze wydatki.

Oszczędności wynikające ze sterowania ogrzewaniem - dzięki niezależnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu można zaoszczędzić znaczne ilości energii (ponad 30%). Część pomieszczeń w domu jest wykorzystywana sporadycznie, można w nich zatem utrzymywać niższą temperaturę, większość pomieszczeń jest używana tylko przez kilka godzin na dobę (po powrocie z pracy i w weekendy). W typowej instalacji powstają więc straty energii wynikające ze zbędnego ogrzewania pomieszczeń.
Oszczędności wynikające ze sterowania oświetleniem - w budynkach biurowych oszczędność zużycia energii z powodu "inteligentnego" sterowania oświetleniem wynosi 50-65%, a koszt wpływających na to urządzeń zwraca się po 3-4 latach. W domach i mieszkaniach oświetlenie poza funkcją użytkową ma także istotne znaczenie dekoracyjne oraz służące komfortowi - na 30-50m2 powierzchni biurowej stosujemy jedną grupę lamp (jednocześnie załączanych razem) a na podobnej powierzchni mieszkalnej można zastosować od jednego do nawet kilkunastu różnych obwodów świetlnych. Są to czynniki tak indywidualne, że nierzetelne byłoby wykazywanie konkretnych oszczędności, choć zawsze one występują.

Systemy obecne w Polsce
W pierwszej części artykułu opisujemy najprostsze systemy Inteligentnego Domu (w tym przypadku to określenie mocno na wyrost) „konkurencyjne” właściwie tylko dla instalacji tradycyjnej, posiadające podstawowe możliwości sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. Te systemy to LUXOR, HOMETRONIC, X10, CARDIO (będący rozwinięciem systemu X10).

W kolejnej części opiszemy bardziej zawansowane systemy IHC, IDRA, DUPLINE i LCN, a w części trzeciej systemy Inteligentnego Domu posiadające już prawie wszystkie znane dziś możliwości - LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i EIB (nowa nazwa to Konnex - KNX – w Polsce rozpowszechniona jeszcze nazwa EIB).

Sposoby instalacji i konfiguracji
Wszystkie systemy sterowania wymagają nietypowej instalacji elektrycznej, zatem ich montaż możliwy jest tylko w nowobudowanych/remontowanych domach/mieszkaniach (wyjątkiem jest X-10, którego urządzenia komunikują się przez istniejącą sieć elektryczną – wymagają jednak obecności przewodu neutralnego, którego nie ma w puszkach z tradycyjnymi wyłącznikami – konieczne jest zatem przekucie od każdego wyłącznika do puszki pod sufitem by doprowadzić z niej ten przewód). Jedynym znanym autorowi systemem, który umożliwia komunikację po całkowicie standardowej instalacji elektrycznej (nie wymaga nawet przewodu neutralnego) jest RadioBus EIB, o którym napiszemy w trzeciej części niniejszego artykułu.

Urządzenia opisanych dziś systemów konfigurujemy za pomocą pokręteł obecnych na ich obudowach. Może to zrobić nasz elektroinstalator, ale możemy spróbować też sami np. zmienić funkcję wyłącznika sterującego lampą, jeśli chcemy, by od teraz opuszczał on roletę. W opisywanych dziś systemach nie ma możliwości ich konfiguracji/programowania przez komputer, ale nie ma też takiej potrzeby, z powodu prostoty urządzeń i niewielkiej liczby funkcji.

Możliwości prostych systemów
Sterowanie oświetleniem oraz regulacja jego mocy - oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w domu. Obecnie większość czasu spędzamy w domu w godzinach wieczornych. Zatem oświetlenie odpowiednie do nastroju i okazji jest bardzo ważnym źródłem satysfakcji w naszym domu. Jeśli istnieje wiele wejść do pomieszczenia i/lub wiele przełączanych źródeł światła, tradycyjna instalacja staje się bardzo skomplikowana. W przypadku sterowania inteligentnego nie sprawia ona żadnego problemu. Możemy popuścić wodze fantazji i sprawnie stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę.

W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć ściemnianie lamp. Takimi pomieszczeniami są salon (dla uzyskania np. nastrojowego oświetlenia), korytarz między sypialnią, a łazienką (aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika), sypialnia i pokój dzieci (dzieci nie lubią zasypiać w ciemnościach). Ściemniacze w prostych systemach Inteligentnego Domu umożliwiają regulację jasności lamp żarowych (żarówki zwykłe i halogenowe) o mocy do 300-500W.

Czujniki ruchu obecne w każdym systemie (z wyjątkiem Hometronic) umożliwiają automatyczne załączanie oświetlenia w zależności od obecności domowników, np. automatyczne włączanie światła na podjeździe i w garażu, gdy wracając z zakupów mamy zajęte ręce, dzięki czemu nie potkniemy się w ciemnym pomieszczeniu i nie musimy szukać włącznika światła.

1 2 3 4

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Porady od dekarza z Warszawy Liczba postów: 11 Grupa: Budowa i re... Montaż rynny to jedyny sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu i tym samym uniknięcie zalewania fundamentów czy elewacji. Efektywność działania instalacj...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 36 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Nowy wózek widłowy Liczba postów: 93 Grupa: Budowa i re... Wózki widłowe są nieodłącznym elementem sprawnej pracy na magazynie w transporcie, ale również rozładunku i załadunku towarów. Dlatego też jeśli zależy Wam na d...
  • Jak estetycznie pomalować elewację domu? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Warto co jakiś czas odnowić wygląd budynku, nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia. O połączeniu malowania elewacji z jej myciem więcej przeczytasz tutaj...
  • Czy ciepło sieciowe jest bezpieczne dla środowiska... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli są tutaj osoby zainteresowane tematem doradztwa środowiskowego lub szkolenia ochro...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >