Poznaj platynę i jej możliwości

Poznaj platynę i jej możliwości

O platynie słyszał każdy. Mimo iż kojarzona jest ona z branżą jubilerską, ilość jej realnych zastosowań jest o wiele większa – a niektóre z nich bywają naprawdę zaskakujące. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się więcej na jej temat, jesteś we właściwym miejscu.

 

Odpowiemy w tym tekście na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania, do których zaliczamy m.in.: co to jest platyna i gdzie jest ona wykorzystywana, czy można ją recyklingować i ile można zarobić na sprzedaży produktów z platyną lub z platyny. Zapraszamy serdecznie do lektury.

 

Co to jest platyna?

Jest to przede wszystkim pierwiastek chemiczny i metal szlachetny o bardzo wysokiej wartości rynkowej. Mimo iż początkowo uznawana była ona za “gorszej klasy srebro”, dziś znalazła ona zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale także wielu innych gałęziach przemysłu. Co ciekawe, jej obecna wartość jest dużo wyższa od srebra – ok. 35 razy.

 

Poznaj platynę i jej możliwości

 

Czytaj również: Rodzaje rurek termokurczliwych i ich właściwy dobór w zależności od zastosowań

 

Platyna wyróżnia się dużym połyskiem. Oprócz tego charakteryzuje się wysoką kowalnością, ciągłością, temperaturą topnienia i odpornością chemiczną. Do tego nie reaguje z tlenem, wodą i kwasem azotowym. Platyna to wyjątkowo miękki metal szlachetny, który najczęściej spotykany jest w stopach. 

 

Najpopularniejsze zastosowanie platyny

Gdzie i kiedy platyna wykorzystywana jest najczęściej? Świetnym przykładem jest produkcja:

 • aparatury i urządzeń laboratoryjnych

 • kwasu siarkowego

 • katalizatorów

 • urządzeń pomiarowych

 • rezystory do pomiaru temperatury

 • termopar,

 • biżuterii.

Oczywiście są to tylko i wyłącznie przykłady. Jedną z popularnych dziedzin, w których platyna odgrywa bardzo istotną rolę, jest medycyna. 

 

Czy platynę można recyklingować?

Można pokusić się o stwierdzenie, że platyna powinna być recyklingowana. Na przestrzeni lat jej złoża stają się coraz bardziej ubogie, a biorąc pod uwagę, że większość produktów z jej udziałem jest eksploatowana “do końca”, bardzo rzadko trafia ona do recyklingu i na rynek wtórny – chyba że w postaci biżuterii, która w ostatnim czasie przeżywa ogromny wzrost popularności. Jeśli więc jesteś osobą dbającą o aspekty ekologiczne i ekonomiczne oraz posiadasz platynę, pozbądź się jej na profesjonalnym skupie i zarób dodatkowo pieniądze! 

 

Ile zarobisz sprzedając platynę na skupie?

Zacznij od sprawdzenia i porównania ofert popularnych skupów, skup platyny może odbywać się po różnych cenach, między innymi w zależności od próby surowca oraz od ilości jaką chcemy sprzedać. Pamiętaj, że transakcja powinna być maksymalnie zadowalająca dla każdej ze stron, więc korzystaj jedynie z legalnych i sprawdzonych źródeł.

 

Obawiasz się, że w Twojej okolicy brakuje profesjonalistów? Specjaliści z firmy zlomweglika.pl zapewniają osobisty odbiór platyny i innych metali szlachetnych na terenie całej Polski. Wystarczy jedynie wcześniejszy kontakt, udzielenie wszystkich niezbędnych informacji dot. wyceny i ustalenie szczegółów. Jak widzisz, jest to naprawdę proste, szybkie i bezproblemowe. Nie musisz nawet wychodzić z domu.

 

Czytaj również: Z jakiego materiału produkuje się konglomeraty?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 712 Grupa: Budowa i re... Część rzeczy można wykonać samodzielnie. Albo przynajmniej nadzorować ich wykonanie. Trzeba tylko mieć odpowiednią wiedzę. Są w sieci ciekawe blogi jak ten http...
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 168 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o wyburzenia i rozbiórki w okolicach Łodzi to mam dla was sprawdzony namiar - SAWO Recykling https://www.sawogruz.pl/wyburzenia-i-roz biorki/ Firm...
 • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 19 Grupa: Budowa i re... Możesz także zainteresować się ofertą firmy: http://dasko.pl/grupa/rekuperacja/. Specjalizują się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań z dziedziny rekuperacji....
 • Zakład Kamieniarski z Wrocławia? Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Chanakya napisał: Cześć, szukam firmy która podjęła by sie wykonania blatów: do kuchni i łazienki oraz schodów z marmuru. Wszystko byłoby wykonane na...
 • Budowa maszyn Liczba postów: 132 Grupa: Firmy budow... Osobiście mogę polecić Ci również ofertę firmy www.ucs.net.pl. Zajmują się projektowaniem, montażem i serwisem układów centralnego sterowania. Posiadają w tym z...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16424 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >