Praktyczne porady, jak skutecznie ogrzać dom i zmniejszyć opłaty podczas sezonu grzewczego

Praktyczne porady, jak skutecznie ogrzać dom i zmniejszyć opłaty podczas sezonu grzewczego

-20 stopni na dworze, a Ty w kilku warstwach ubrania, opatulona najgrubszym kocem siedzisz na tapczanie z kubkiem gorącej herbaty z miodem i cytryną. Bynajmniej nie dlatego, że tak jest nastrojowo. Przyczyna jest inna – niedogrzane mieszkanie pomimo grzejników gorących niczym piece hutnicze.

Nie czekaj aż ten obrazek stanie się faktem, a rachunek za ogrzewanie przyprawi Cię o zawroty głowy. Zastanów się już dziś co możesz zrobić, aby zmniejszyć opłaty i jednocześnie nie przemarznąć do szpiku kości. Przeczytaj nasze podpowiedzi.

 

Czytaj również: Jak wybrać odpowiedni grzejnik?

 

Okres grzewczy w Polsce – kraju, w którym ostatnie zimy zaskoczyły niskimi temperaturami i śniegiem nie tylko drogowców, zbliża się wielkimi krokami. Warto więc zastanowić się nad tym, jak ograniczyć wydatki na ogrzewanie zanim mróz za oknem ściśnie na dłużej. Dlatego już teraz sprawdź szczelność okien i drzwi. Ciepło uciekające przez szpary jest odpowiedzialne za prawie 20% kosztów ogrzewania. Jeśli możesz z łatwością wsunąć kartkę papieru między drzwi a ich framugę to oznacza, że potrzebują dobrego uszczelnienia. W sklepach dostępne są szczotki do mocowania na drzwiach, żeby zminimalizować ilość ciepła wydostającego się przez szpary. Koszt takiego uszczelnienia waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

 

Czytaj również: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

 

Kontroluj, czyść i nie zasłaniaj

Upewnij się czy Twój system grzewczy funkcjonuje poprawnie. Czyszczony regularnie działa wydajniej. Wystarczy kilkumilimetrowy osad i źle ustawiony palnik w kotłach grzewczych, żeby straty ciepła sięgnęły 5%. Zanim usłyszysz przepływającą wodę w kaloryferach lub zauważysz, że nie nagrzewają się równomiernie zafunduj im odpowietrzanie. Pamiętaj, że system grzewczy ma być przede wszystkim funkcjonalny. - Mimo postępów, które poczyniono w celu zwiększenia estetyki grzejników, nie zawsze cieszą one oko domowników i gości. Nie wolno ich jednak zasłaniać. Zarówno warstwy materiału jak i obudowa zatrzymują ciepło przy grzejniku i uniemożliwiają powietrzu swobodną cyrkulację w pomieszczeniu, co prowadzi do znacznych strat energii – wyjaśnia Piotr Kolanowski, ekspert z Grupy Armatura. Nie używaj grzejnika do suszenia. Ubrania na kaloryferze działają podobnie do zasłon i obudowy.

 

 

Zimno… cieplej… cieplej…ciepło!

Dla optymalnego samopoczucia lokatorów zaleca się różnicowanie temperatur w zależności od pomieszczenia. W łazience powinno być ciepło. Wartość temperatury może w niej sięgnąć 24°C. W pokojach mieszkalnych postaraj się utrzymywać 20–21°C. W kuchni i sypialni niech będzie chłodniej, do 18-19°C. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, nie zapomnij obniżyć temperatury grzejników. To ograniczy generowanie niepotrzebnego ciepła. Na wymianę instalacji grzewczych pod koniec lata może być już za późno. Zamiast tego możesz zamontować programowalne termostaty, które umożliwią Ci kontrolowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i w różnych porach dnia. Wbrew pozorom również rolety i żaluzje pomagają zatrzymać ciepło krążące we wnętrzach. Jeśli światło słoneczne, które w zimie jest słabsze, nie jest w stanie oświetlić mieszkania, zasuń firanki i żaluzje, ale pamiętaj by nie zakrywały grzejników. W ten sposób możesz liczyć na kolejne oszczędności, a w konsekwencji niższy rachunek za ogrzewanie.

 

Czytaj również: Jak powoli przygotować się do jesieni?

 

Wietrz z głową

Uszczelnianie nie wyklucza wietrzenia. Świeże i rześkie powietrze wpływa korzystnie na sen i relaks po ciężkim dniu. Należy jednak pamiętać, aby otwierać okno szeroko i na maksymalnie 5 minut. Dłużej uchylone powoduje znaczne straty ciepła. Na czas wietrzenia ustaw temperaturę grzejnika na najniższą wartość. Żeby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza możesz dodatkowo użyć sufitowych wentylatorów. W lecie w ochładzaniu mieszkania, w zimie pomogą wprowadzić w ruch ciepłe powietrze uwięzione pod sufitem.

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 225

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >