Prawo – lista artykułów

Co zawarte jest w dzienniku budowy i jak go uzyskać?

Na wniosek inwestora organ wydający pozwolenie na budowę wydaje dziennik budowy w terminie do trzech dni od ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Pozwala on przy nieprawidłowościach stwierdzić kto jest im winien i ponieść tego konsekwencje. Powinien w postaci aktualnych wpisów poświadczonych podpisem upoważnionej osoby odzwierciedlać stan faktyczny budowy. Dziennik budowy jest wymagany również przy pracach montażowych (z dodatkowym dziennikiem montażu) a także rozbiórki. Przeznaczony jest dla każdej inwestycji, która wymaga pozwolenia na budowę. Dziennik budowy można zakupić w specjalistycznej księgarni, jednak prawa dokumentu nabiera po ostemplowaniu go przez dany Urząd.

Co jest niezbędne do wniosku o wykorzystania energii i usług energetycznych?

Mija już trzeci rok od momentu implementacji dyrektywy w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych (ESD). Niestety w Polsce Ustawa o efektywności energetycznej (łącznie 16. wersji projektu Ustawy), wciąż nie jest uchwalona.

Czym jest operat szacunkowy ? Opinia o wartości nieruchomości.

Wykup nieruchomości zlokalizowanych w pasie budowy nowych dróg i autostrad wiąże się z koniecznością wykonania operatu szacunkowego oraz obowiązkiem wypłaty odszkodowania na rzecz właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości.

Wizja lokalna zanim otrzymasz świadectwo energetyczne.

W styczniu ubiegłego roku wprowadzony został obowiązek certyfikacji energetycznej, co w praktyce oznacza, że po zakończeniu budowy domu, a przed złożeniem dokumentów o pozwolenie na użytkowanie budynku należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej.

Jaką umową zabezpieczyć mieszkanie?

Wiele niedokończonych inwestycji i głośne upadki firm deweloperskich w okresie ostatnich dwóch lat spowodowały, że klienci zaczęli nieufnie podchodzić do kwestii podpisywania umów z deweloperami.

Wzrost limitu na zwrot VAT-u za materiały budowlane

Budowa domu niewątpliwie wymaga zaopatrzenia się w całą gamę drogich materiałów budowlanych, bez których żadna inwestycja nie mogłaby się obejść.

Użytkowanie wieczyste – przeżytek z PRL-u

Business Centre Club sprzeciwia się postępowaniu samorządów, które w wyniku zaniedbań poprzednich lat obarczają mieszkańców i przedsiębiorców wysokimi podwyżkami za użytkowanie wieczyste gruntów.

Budowa własnego domu - budowa domu na terenie Natura 2000

Obszar Natura 2000 obecnie zajmuje blisko 20% powierzchni kraju i nie zawsze pokrywa się z terenami parków narodowych, krajobrazowych czy rezerwatów.

Szybciej powstaną obszary ograniczonego użytkowania

Nowelizacja przepisów budowlanych przyspieszy wydawanie uchwał sejmików samorządowych dotyczących powstania obszarów ograniczonego użytkowania dla obiektów, dla których jest wymagane opracowywanie oceny oddziaływania na środowisko.

Zmiany w Prawie budowlanym: certyfikat energetyczny a projekt budowlany

Z dniem 1 stycznia 2009 roku zaczyna obowiązywać ustawa, która nakazuje certyfikowanie budynków pod kątem zapotrzebowania na energię.


Stron: 98 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  91 92 93 94 95  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Jooble

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17107 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 333

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >