Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

Zasiedzenie nieruchomości - co warto wiedzieć?

W życiu każdego człowieka wcześniej czy później pojawiają się różnego typu aspekty prawne, które trzeba rozwiązać. Czasami będzie to nawet wymagało przeprowadzenia, np. postępowania sądowego. Warto wówczas działać tak, by takie postępowanie przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W każdym przypadku z pewnością warto wiedzieć więcej na dany temat - to z pewnością nam nie zaszkodzi. W bardziej skomplikowanych sytuacjach warto poprosić o pomoc prawników. Takie działanie ma sens i uchroni nas przed niepotrzebnymi komplikacjami, czy też kosztami w przyszłości. Prawo jest bowiem tą dziedziną ludzkiej aktywności, w której wiele zależy od tego, jak sprawnie będziemy się w niej poruszać. Jednym z ciekawych jego aspektów, z którym można mieć do czynienia jest zasiedzenie nieruchomośc

W nowych przepisach budowlanych będzie można budować domy bliżej cmentarzy

Według rządowego projektu nowej ustawy, budynki wolno będzie stawiać nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych. Dom powinien być jednak podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy chcą większych ustępstw – donosi Prawo.pl.

Różne stawki VAT na usługi budowlane i budowlano-montażowe

Usługi budowlane oraz budowlano-montażowe objęte są zasadniczo podstawową stawką podatku VAT, czyli 23%. Przepisy ustawy o VAT dopuszczają jednak możliwość jej obniżenia w zależności od wystąpienia pewnych okoliczności. Sytuacje, z jakimi mierzą się podatnicy, często jednak wymagają dochodzenia praw na drodze sądowej. Dlatego wcześniej warto zapoznać się z aktualną linią orzeczniczą, tak aby zastosować właściwą stawkę opodatkowania i uniknąć negatywnych konsekwencji.

Szykujesz się na remont? Nie zapomnij podpisać umowy z podwykonawcami!

Zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie prac remontowych nie maleje, w związku z czym dostępność wysoko wyspecjalizowanych profesjonalistów na rynku jest mocno ograniczona. Zdarza się, że ciężko zweryfikować umiejętności osoby, z którą zdecydujemy się wejść we współpracę, czy to dotyczącą montażu/wymiany instalacji elektrycznej czy jakiegokolwiek innego obszaru. Dlatego warto pamiętać o podpisaniu szczegółowej umowy jeszcze przed wpuszczeniem ekipy do domu lub mieszkania.

Spory z deweloperem – jak dochodzić swoich praw?

Choć zakup nieruchomości od dewelopera wiąże się z niższym ryzykiem, niż miało to miejsce przed rokiem 2012, to nadal nie możemy wykluczyć sytuacji, w której deweloper nie wywiązuje się z postanowień umowy. Czasami dotyczy to opóźnień w odbiorze inwestycji, a czasem lokal, który zakupimy, ma wady fizyczne lub prawne. Jak powinniśmy wówczas dochodzić swoich praw?

Jakie są największe utrudnienia podczas realizacji inwestycji budowlanych w centrach dużych miast?

Centra dużych miast to potencjalna żyła złota dla inwestorów. Puste działki, na których można wybudować nowy obiekt stanowią rzadkość i łakomy kąsek. Podobnie jest z obiektami przeznaczonymi do rewitalizacji i remontów. Jednak prowadzenie budowy w betonowym gąszczu nie należy do najprostszych zagadnień pod kątem organizacyjnym.

Służebność drogi koniecznej - dostęp do drogi publicznej

Zabudowana działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Jako „dostęp” rozumie się możliwość zarówno dojazdu, jak i dojścia. Bez spełnienia tego wymogu nie jest możliwe rozpoczęcie budowy domu, nie mówiąc już później o użytkowaniu takiej posesji. Bywa jednak tak, że posiadamy – lub rozważamy zakup – nieruchomości, która nie ma takiego dostępu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Odległość obiektów budowlanych od drogi

Budynki i inne obiekty budowlane na działce muszą być usytuowane w odpowiednich miejscach. Należy zachować wymagane prawem odległości od działki sąsiedniej, od innej zabudowy, a także od drogi. W zależności od statusu drogi, przy jakiej położona jest dana nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę inną odległość. Warto to mieć na uwadze jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestycji na danym terenie. Odległości budynków od drogi bowiem nie są dowolne i musimy mieć to na uwadze, by uniknąć kłopotów i frustracji.

Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

Twoja działka leży odłogiem już ładnych parę lat. Cały czas myślisz o tym, by wybudować na niej swój wymarzony dom całoroczny. Za każdym razem, kiedy chcesz zabrać się za to na poważnie, coś staje Ci na przeszkodzie. Masz ważniejsze wydatki. Albo mniejsze dochody. Wahasz się, jaki budżet przeznaczyć na swoje marzenia.

Dostawa budynku na terytorium RP przez nierezydenta - kiedy jest zwolniona z podatku VAT?

Sprzedaż nieruchomości jako dostawa towarów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Są jednak pewne przypadki, w których zwolniona z podatku jest dostawa nieruchomości budynkowej. A może zasadą jest jednak zwolnienie z opodatkowania? Kiedy zwolnienie znajdzie zastosowanie? Czy jeśli dostawę realizuje nierezydent, transakcja może skorzystać ze zwolnienia?


Stron: 19 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17566 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 323

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >