Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

Niedozwolone postanowienia umowne

„Cena nabycia nieruchomości (lokalu mieszkalnego) ulegnie zmianie, jeżeli po zakończeniu budowy okaże się, że zakupione powierzchnie lokalu mieszkalnego ulegną zmianie w stosunku do powierzchni przewidzianej w projekcie o więcej niż 2,5%.”

Umowy deweloperskie - charakter prawny

Wszystkie rodzaje umów deweloperskich, zobowiązania, charakter umowy, umowy spotykane w obrocie, określenia przedmiotu umowy, i wiele innych niezbędnych informacji.

Najbardziej charakterystyczne postacie niedozwolonych postanowień umownych

Faktycznie jest ich dużo więcej, gdyż więcej samodzielnych norm można z tego przepisu stworzyć lub wyinterpretować.

Jak pomóc kupującym i wynajmującym nieruchomości?

Zainteresowanie zakupem lub wynajmem mieszkań i domów bezspornie rośnie. Rosną również ceny lokali przy nieproporcjonalnie wolniejszym wzroście dochodów „przeciętnego Kowalskiego”. Nic dziwnego, że Kowalski zastanawia się czy szukać samodzielnie, czy z pomocą fachowca.

Zarząd a zarządca we wspólnocie

Słowo "zarząd" jest zdefiniowane w ustawie o własności lokali. Zadząd to organ wybierany przez wspólnotę spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Członkami wybranego zadządu mogą być tylko osoby fizyczne.

Rady przed podpisaniem umowy z deweloperem

Jeśli deweloper tłumaczy opóźnienia w pracach budowlanych decyzjami administracyjnymi lub ich brakiem czy zmianą przepisów prawnych warto wiedzieć jak zareagować.

Rodzaje umów podpisywanych z deweloperem

Deweloperzy stosują ten rodzaj umowy, gdy jeszcze nie mają pozwolenia na budowę. Nie daje ona praktycznie żadnych praw, bowiem nie obliguje ona dewelopera do rozpoczęcia prac budowlanych.

Umowa z Biurem Pośrednictwa

Umowa na wyłączność to porozumienie, w którym klient zobowiązuje się przekazać do sprzedaży czy wynajmu swoją nieruchomość tylko jednemu, wybranemu licencjonowanemu pośrednikowi.

Rozbiórka

Planując zakup działki z istniejącymi już na niej naniesieniami, często starymi budynkami gospodarczymi, mieszkalnymi, pozostałością po szklarni należy liczyć się z dodatkowymi kosztami wyburzenia i wywozu gruzu.

Opłata legalizacyjna

Do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1 ustawy prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 89. poz. 414), z tym że stawka opłaty podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu w sytuacji stwierdzenia odstępstw od zatwierdzonego projektu w czasie obowiązkowej kontroli dokonanej po zakończeniu kontroli. Urząd postanowieniem ustala opłatę legalizacyjną (art. 59f ustawy).


Stron: 20 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  16 17 18 19 20  ▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >