Procesy zachodzące w przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Procesy zachodzące w przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków ze względu na swoje zalety cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli prywatnych domów. Wykorzystują one dwa mechanizmy oczyszczania, dzięki czemu po zakończeniu całego procesu ścieki mogą być bezpiecznie odprowadzone do środowiska. Czytaj dalej

 

Proces oczyszczania beztlenowego

 
Pierwszy etap oczyszczania ścieków w przydomowych oczyszczalniach, zwany także beztlenowym, zachodzi w specjalnym zbiorniku nazywanym osadnikiem gnilnym. Osadnik może być wykonany z betonu lub tworzywa sztucznego i zawierać od jednej do kilku komór, ich liczba ma duży wpływ na zachodzące wewnątrz procesy i skuteczność samego oczyszczania. W czasie tego etapu wykorzystuje się oczyszczanie mechaniczne oraz fermentację osadu przez bakterie beztlenowe. Doprowadzone do osadnika ścieki przebywają w nim kilka dni, w efekcie cięższe frakcje opadają na dno, zaś lżejsze unoszą się na powierzchni pod postacią kożucha. Dzięki działaniu grawitacji w środkowej części zbiornika otrzymuje się wstępnie oczyszczoną ciecz, którą można przesłać dalej do kolejnych etapów. W przypadku zbiorników kilkukomorowych powyższe procesy zachodzą w każdej z nich niezależnie, co daje dużo większą skuteczność. Wypływające z osadnika ścieki są na koniec jeszcze oczyszczane za pomocą umieszczonego w odpływie filtra, który ma za zadanie wyłapanie reszty zanieczyszczeń i zabezpieczenie przed przedostaniem się ich do innych elementów instalacji. 


Opadające na dno cięższe cząstki tworzą w zbiorniku osad, który podlega powolnej fermentacji. Zadanie to wykonują różnego rodzaju beztlenowe bakterie, rozkładające wszystko do rozpuszczalnych w wodzie związków i nierozpuszczalnych substancji mineralnych. W trakcie fermentacji wydzielane są gazy, dlatego też niezbędnym elementem instalacji jest odpowiednio zaprojektowana i wykonana wentylacja. Dokładniejszy opis i wymagania dotyczące takiej wentylacji można znaleźć między innymi na stronie: http://www.traidenis-pol.com/produkty/przydomowe-oczyszczalnie-nv/zasada-dzialania

 

Czytaj również: Jakoś wody w kranie - kontrolowana specjalistycznym zaworem probierczym

 

 Procesy zachodzące w przydomowych oczyszczalniach ścieków

 

Proces oczyszczania tlenowego

Ocenia się, że opuszczające osadnik ścieki są oczyszczone w około 65 procentach. Kolejnym etapem jest oczyszczanie tlenowe, zwane także biologicznym. W tym procesie kluczową rolę odgrywają mikroorganizmy tlenowe, a efektem ich pracy jest rozkład organicznych substancji na proste i nieszkodliwe dla środowiska substancje nieorganiczne. Procesy tlenowe zachodzą w specjalnie zaprojektowanym układzie drenażowym, do którego dostarczane są ścieki z osadnika. Bardzo ważny jest przy takim oczyszczaniu porowaty grunt, bowiem to właśnie na powierzchni jego cząstek tworzy się tak zwana błona biologiczna. Błonę tworzą wspomniane powyżej mikroorganizmy, które wykorzystują zawarte w ściekach substancje do własnych procesów życiowych. W rezultacie ścieki są oczyszczone do takiego stanu, że można je bez żadnych obaw wypuścić do wód gruntowych, bez ryzyka ich zanieczyszczenia.

 

W niektórych konstrukcjach oczyszczalni stosuje się dodatkowe urządzenia napowietrzające, mające za zadanie dostarczenie większej ilości tlenu. Znacząco zwiększa to wydajność mikroorganizmów, dając tym samym większą szybkość i efektywność procesu oczyszczania.

 

Więcej informacji : http://www.traidenis-pol.com

 

Czytaj również: Kilka słów o tym, jak zapobiegać awariom hydraulicznym

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 


Źródło: traidenis / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17890 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >