Projekty budowlane poza budżetem na całym świecie

Projekty budowlane poza budżetem na całym świecie

W 2014 roku ponad połowa właścicieli projektów budowlanych zetknęła się z co najmniej jednym problematycznym przedsięwzięciem pomimo przekonania, że stosują odpowiednie narzędzia planowania i kontroli prowadzonych projektów. Taki wniosek płynie z tegorocznego globalnego przeprowadzonego badania.

 

Według właścicieli projektów budowlanych, którzy wzięli udział w badaniu KPMG, mniej niż 1/3 projektów jest realizowana na czas i w ramach budżetu.

Przekroczenia kosztów i opóźnienia w projektach mają miejsce nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest to szczególnie widoczne w sektorze publicznym, gdzie jak wynika z naszych badań, tylko 50% projektów zostaje zakończona z marginesem 25% pierwotnego budżetu kosztów i tylko jeden na dziesięć projektów zostanie ukończony z marginesem 10% czasu w stosunku do pierwotnych terminów –mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

 

 

 

 

Czytaj również: Produkcja budynków z silikatów

 

Wskaźniki dotyczące niewłaściwie realizowanych projektów są niepokojące, jednak z badania KPMG wynika, że właściciele dużych projektów kapitałowych stosują bardziej zaawansowane narzędzia planowania i zatwierdzania. Większość respondentów (84%) deklaruje, że ich firmy wstępnie selekcjonują projekty za pomocą narzędzi do analizy finansowej i analizy ryzyka, a 74% firm przed zatwierdzeniem projektu wymaga przedstawienia formalnej analizy realizacji projektu i strategii wykonania kontraktu.

 

Badani właściciele projektów wyrazili także przekonanie, że stosują odpowiednie podejście do zarządzania ryzykiem, narzędzia kontrolne i zarządcze. Zdaniem 64% respondentów stosowane przez nich narzędzia kontroli zarządczej albo zostały zoptymalizowane, albo są monitorowane, a niemal trzy czwarte respondentów jest usatysfakcjonowanych dokładnością i terminowością raportów z realizacji poszczególnych etapów projektów. Ponad połowa respondentów wskazuje także, że jest „zadowolona” bądź „raczej zadowolona” ze zwrotu z inwestycji dokonanych w narzędzia zarządzania projektami oraz w szkolenia.

 

W ostatniej dekadzie właściciele projektów wprowadzili bardzo nowoczesne oprogramowanie w celu udoskonalenia kontroli projektów, osiągając pozytywne efekty. Równocześnie jednak z badania wynika, że tylko połowa firm dysponuje systemami informatycznymi do zarządzania projektami, które podnoszą jakość procesów decyzyjnych na każdym etapie cyklu życia projektu.

 

Blisko 45% przebadanych firm z całego świata ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej. Jest to, zgodne z naszymi ustaleniami dla firm budowlanych w Polsce. Z badania KPMG pt. „Budownictwo w Polsce. Edycja 2014” wynika, obok problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, głównymi czynnikami ograniczającymi rozwój firm budowlanych w Polsce są: konkurencja rynkowa i biurokracja – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

 

 

 

 

Czytaj również: Nowe projekty domów

 

W związku z brakami wykwalifikowanych pracowników, 69% respondentów twierdzi, że ich firmy zatrudniają pracowników zewnętrznych w liczbie przekraczającej 5% liczby wszystkich osób pracujących w danym projekcie lub programie.

 

 

 

 

Nacisk na większą współpracę z wykonawcami

 

Badanie KPMG rzuca także światło na relacje między właścicielami a wykonawcami - 82% respondentów oczekuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat pojawi się aktywniejsza współpraca z wykonawcami. Wydaje się jednak, że nadal istnieje tzw. luka zaufania, ponieważ tylko około jednej trzeciej (32%) respondentów twierdzi, że ma „duże zaufanie” do swoich wykonawców. Aż 69% firm wskazuje niską jakość pracy wykonawców jako najważniejszy czynnik powodujący nieefektywną realizację projektów.

2015-04-24
Źródło: kpmg.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 231

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >