Prywatne akademiki – czy w polskich warunkach mają sens?

Prywatne akademiki – czy w polskich warunkach mają sens?

Chociaż prywatne akademiki kojarzą się raczej z – bliżej lub dalej położonymi – państwami zachodnimi, to w rzeczywistości tego rodzaju obiekty czekają na lokatorów także w naszym kraju. Standardowo są one opcją droższą niż typowy dom studencki czy wynajem pokoju, ale jednocześnie zapewniają wyższe standardy zakwaterowania. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak prywatne akademiki odnajdują się w polskich warunkach!

Prywatne akademiki w Polsce

Rynek prywatnych akademików w Polsce dopiero się rozwija, lecz coraz więcej inwestorów dostrzega w nim szansę, obok której nie da się przejść obojętnie. Szacuje się, że na terenie Kraju nad Wisłą funkcjonuje około 100 takich obiektów, które różnią się między sobą pod względem wielkości, oferowanych standardów czy udogodnień.

 

Prywatne akademiki – czy w polskich warunkach mają sens?

 

Z prywatnymi domami studenckimi można spotkać się przede wszystkim w dużych miastach akademickich, tj. w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, czy Łodzi. Coraz więcej tego rodzaju inwestycji zaczyna powstawać także w mniejszych miastach, które mogą pochwalić się własnymi uczelniami wyższymi.

 

Zapotrzebowanie na stancje dla studentów

Jak podaje raport GUS (Główny Urząd Statystyczny) z 2018 roku, liczba osób studiujących w Polsce wynosi około 1,3 mln, z czego około 25% mieszka podczas studiów w domu rodzinnym. To jednak wciąż pozostawia liczbę około 900 tys. osób szukających stancji. Fakt ten sprawia, że zapotrzebowanie na kwatery dla studentów jest całkiem spore, a jego pokrycie może być dość problematyczne.

 

Potwierdza to inna statystyka, która mówi o tym, że uczelniane domy studenckie są w stanie zapewnić kwaterę zaledwie 8-10% żaków, którzy tego potrzebują! Na ten moment prywatne akademiki dokładają do tego około 7000 miejsc noclegowych dla studentów, co jest zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Studenci mogą oczywiście wynajmować pokoje lub całe mieszkania od osób prywatnych, ale to – z wielu powodów – może być dość problematyczne.

 

Nie można także zapominać o tym, że ceny wynajmu pokoju lub mieszkania są zazwyczaj całkiem niemałe. To, razem z powyższymi kwestiami, stwarza świetną niszę dla prywatnych domów studenckich, które są w stanie zapewnić wysokie standardy przy porównywalnym, comiesięcznym wydatku. Idealnym przykładem na krakowskim rynku jest LivinnX - nowy prywatny akademik z wieloma udogodnieniami.

 

Czytaj również: Mieszkanie w formule colivingu - czym się charakteryzuje ten nowy trend w nieruchomościach

 

Prywatne akademiki – czy w polskich warunkach mają sens?

 

Komfort mieszkania zawsze w cenie

Jedną z najistotniejszych kwestii, którą osoby chcące wynająć stancję biorą pod uwagę podczas swoich poszukiwań, jest komfort, który jest ona w stanie zapewnić. Jak podają źródła, jest to sprawa, na którą coraz bardziej zwracają uwagę Polacy – także ci, którzy w dorosłym życiu stawiają dopiero swoje pierwsze kroki. Może to wynikać między innymi z większych możliwości znalezienia pracy, która pozwala podnieść standard codziennej egzystencji bez nadmiernego opróżniania studenckiego portfela.

 

Co jest standardem w nowoczesnych, prywatnych domach studenckich? Mowa tu przede wszystkim o takich rozwiązaniach jak: bezpieczne aneksy kuchenne z lodówką, telewizory czy indywidualne łazienki. W niektórych inwestycjach student może także liczyć na regularny serwis sprzątający, dzięki któremu nie trzeba się martwić o czystość własnej przestrzeni!

 

Studenci kochają udogodnienia

Chociaż studenckie legendy często uwzględniają dietę w postaci zupek chińskich, to w rzeczywistości okazuje się, że studenci uwielbiają wszelkie udogodnienia, których na próżno szukać na stancjach proponowanych przez osoby fizyczne. Prywatne akademiki to w większości przypadków obiekty oferujące masę przydatnych rozwiązań: pralnie, pokoje cichej nauki, pokoje gier, siłownie, sale sportowe czy chociażby darmowy dostęp do Internetu. Chyba każdy, gdyby tylko mógł, zdecydowałby się na rozwiązanie eliminujące konieczność martwienia się o jakiekolwiek przyziemne sprawy.

 

Goście z zagranicy

Kolejną kwestią jest fakt, że prywatne akademiki stanowią optymalne miejsce zakwaterowania na czas nauki dla studentów zagranicznych. Jak podają źródła, liczba studiujących z zagranicy zwiększa się z roku na rok, co – ponownie – stanowi świetną szansę dla inwestorów oferujących pokoje na światowym poziomie i w rozsądnej cenie.

 

Podsumowanie

Zapotrzebowanie na kwatery studenckie w naszym kraju jest zaskakująco spore, co sprawia, że sens powstawania – i istnienia – prywatnych akademików w Polsce jest całkiem uzasadniony. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że w przyszłości tego rodzaju obiekty mogą wyłącznie zyskać na popularności.

 

Czytaj również: Jak się współcześnie buduje biurowce

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 15818 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >