Przepis na ciepłe poddasze

Przepis na ciepłe poddasze

Ubytki ciepła spowodowane brakiem dobrej termoizolacji odczuwamy nie tylko na własnej skórze lecz także w kieszeni. Planując termomodernizację domu, warto pamiętać o właściwym ociepleniu poddasza. Czytaj dalej

 

Odpowiednia termoizolacja poddasza jest kluczowa dla ocieplenia domu. Jeśli nie wykorzystujemy jego powierzchni do celów mieszkalnych, również może powodować duże straty ciepła, które będą odczuwalne w całym budynku. Odczuje je również nasza kieszeń, gdyż generują wysokie koszty ogrzewania. Warto wówczas przeprowadzić termomodernizację domu. 

 

Zanim zaczniemy 

Ocieplenie poddasza najczęściej okazuje się konieczne w przypadku budownictwa z lat 80. i 90. W związku z tym, że domy te są użytkowane od kilku dekad, przed przystąpieniem do termomodernizacji powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalisty, który starannie zbada ich konstrukcję. Powinien on przede wszystkim ocenić stan i wytrzymałość więźby dachowej oraz stropu. Jeśli okaże się, że część krokwi jest zagrzybiona lub nadgniła, należy wymienić je zanim zaczniemy kłaść warstwę ocieplenia. Jeśli planujemy przerobić poddasze nieużytkowe na przestrzeń mieszkalną, powinniśmy uwzględnić w planach również przeróbki w instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych.


Poddasze mieszkalne

Planując izolację starego stropu i utworzenie na poddaszu przestrzeni mieszkalnej, najlepiej wybrać do jego ocieplenia płyty ze skalnej wełny mineralnej. Powinniśmy położyć dwie warstwy i ułożyć wełnę na ścisk, tak by nie zostały żadne szczeliny, którymi mogłoby uciekać ciepło. Jest to możliwe dzięki elastycznej strukturze tego materiału, który doskonale dopasuje się do załamań, narożników i wypełni przestrzeń pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej. Znacznie trudniej będzie wypełnić wszystkie zakamarki poddasza, wykorzystując sztywniejsze materiały takie jak pianka poliuretanowa, polistyren ekstrudowany czy styropian. Ryciny i praktyczne porady dotyczące adaptacji dostępne są w tym artykule o ocieplaniu poddasza.

 

Czytaj również: Dom będzie miał mniejsze straty ciepła, jeśli ocieplimy przylegający do niego garaż


Przepis na ciepłe poddasze

 

Poddasze nieużytkowe

Jeśli przestrzeń pod skośnym dachem nie jest użytkowana, powinna być wydzielona od ogrzewanej części domu. W przeciwnym razie może powodować straty ciepła na poziomie 15-30 procent. Jeśli nie planujemy adaptować poddasza do celów mieszkalnych, powinniśmy ułożyć warstwę ocieplenia na stropie oddzielającym poddasze od pomieszczeń znajdujących się poniżej. Można wykorzystać do tego granulat skalny np. Granrock Super. Odpowiednie dysze wtryskowe pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu szczelnie wypełnią te zakamarki, których nie da się ocieplić przy użyciu mat czy płyt. 


Niezależnie od tego, czy izolujemy poddasze nieużytkowe, czy ocieplamy część mieszkalną, ważne, aby korzystać z odpowiednich materiałów. Wybierając wełnę skalną dobrej jakości, zapewnimy sobie ciepło i niższe rachunki za ogrzewanie na wiele lat.  

 

Więcej porad dotyczących ocieplania budynków w serwisie Ocieplamy Życie.

 

Czytaj również: Paraizolacja, mostki termiczne - o czym jeszcze należy pamiętać podczas ocieplania dachu skośnego?

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • meble Liczba postów: 33 Grupa: Firmy budow... Ja również wszystkie meble od mieszkania zamawiałem przez internet bo jest tak po prostu wygodniej ;) Ja z kolei korzystałem z usług firmy https://kosmebels.pl/...
  • niesolidni, oszuści i kanciarze - poszukiwani Liczba postów: 1031 Grupa: Firmy budow... Właśnie, czy jest jakaś strona, która gromadzi nieuczciwe firmy czy osoby, które po prostu nie podchodzą do swoich obowiązków profesjonalnie? Chętnie bym się z....
  • zakup rusztowania Liczba postów: 140 Grupa: Firmy budow... Ja ze względów finansowych zdecydowałem się na wynajem, ale w żadnym razie nie odczułem, że z tego powodu jakość sprzętu oraz usługi uległa pogorszeniu ;) Wybór...
  • Zaprawa do betonowania Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re...
  • Rozbiórki, gruz Liczba postów: 88 Grupa: Firmy budow... Szukaj czegoś blisko siebie i zadbaj o to, żeby było to stosunkowo dobre cenowo dla Ciebie ;)

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18127 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >