Przewodnik po rynku biurowym w Polsce

Przewodnik po rynku biurowym w Polsce

Firma DTZ ma przyjemność przedstawić trzecią edycję Przewodnika po rynku biurowym w Polsce, który zawiera kluczowe informacje dla rynku biurowego dziewięciu głównych miastach.

 

Publikacja ta prezentuje główne wskaźniki makroekonomiczne dla analizowanych miast, dane dotyczące podaży biurowej wraz z ilością istniejących budynków oraz biurowców w trakcie budowy, dane dotyczące wskaźnika pustostanów oraz czynszów wywoławczych, jak również listę największych istniejących i planowanych biurowców wraz z mapą.

 

Czytaj również: Wynajem mieszkania studenckiego

 

Pod koniec pierwszej połowy 2013 całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w dziewięciu głównych miastach Polski wyniosły blisko 6, 64 mln mkw. Powierzchnia biurowa w Warszawie stanowiła ponad 60% całkowitych zasobów, podczas gdy pozostały wolumen był zlokalizowany w ośmiu miastach regionalnych: Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Szczecinie. Oprócz Warszawy, najbardziej rozwiniętymi rynkami biurowymi w Polsce są Kraków i Wrocław Pomimo słabszej pozycji rynków biurowych w Lublinie i Szczecinie, oba miasta wyraźnie zyskują na znaczeniu, co odzwierciedla duża liczba projektów planowanych na kolejne lata.

 

W budowie znajduje się obecnie ponad 1 mln powierzchni biurowej, co przełoży się na wysoki poziom nowej podaży w ciągu dwóch kolejnych lat i może wpłynąć na wzrost stóp pustostanów.

 

 

Rynek biurowy w Polsce rozwija się dynamicznie już od kilku lat, co jest odzwierciedlone wieloma nowymi projektami wchodzącymi na rynek oraz dużą liczbą zawieranych umów najmu. Pomimo niepewności na zagranicznych rynkach oraz wolniejszego wzrostu PKB w naszym kraju, sytuacja na rynku powierzchni biurowych w ciągu ostatnich kilku miesięcy była stabilna, a w niektórych miastach aktywność najemców i deweloperów wzrosła w porównaniu do poprzednich lat – mówi Kamila Wykrota, Dyrektor, Dział Doradztwa i Analiz DTZ. Rynek biurowy w Polsce dojrzewa, a wielkość nowej powierzchni rośnie dynamicznie. W rezultacie w ciągu kilku kolejnych lat konkurencja na tym rynku będzie coraz silniejsza, co zmusi właścicieli budynków do poszukiwania nowych rozwiązań, które uatrakcyjnią ich projekty oraz pozwolą na utrzymanie lub zwiększenie ich wartości. Dotyczy to zarówno nowo dostarczanych budynków, jak również niektórych starszych obiektów (zrealizowanych przed 2000 rokiem), które powinny przejść modernizację, aby spełniać wymagania obecnych najemców – dodaje Kamila Wykrota.

 

Czytaj również: Zadośćuczynienie za spowodowanie wypadku

 

Rynek nieruchomości przechodzi do kolejnej fazy cyklu koniunkturalnego, w której pozycja najemcy znacznie się umacnia, a wynajmujący winien pracować nad swoim produktem i ofertą w taki sposób, aby były one atrakcyjne w tak wysoce konkurencyjnym otoczeniu. Wymagający najemca dużą wagę przywiązuje do wyboru nowej lokalizacji, jej otoczenia i dostępnych rozwiązań komunikacyjnych, ale także poszukuje coraz bardziej innowacyjnych i efektywnych sposobów na wykorzystanie powierzchni biurowej – mówi Barbara Przesmycka, Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych DTZ. Tak określone wymagania mają na celu stworzenie atrakcyjnych warunków zatrudnienia, wpływających na prestiż i sposób postrzegania firmy. Coraz więcej najemców zwraca również uwagę na “zielone” czynniki, realizując tym samym cele określone w filozofii działalności swojej organizacji, umacniając jednocześnie swój pozytywny wizerunek wśród pracowników oraz klientów – dodaje Barbara Przesmycka.

2013-10-09
Źródło: DTZ / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >