Pytania i odpowiedzi odnośnie składek ZUS w kontekście tarczy antykryzysowej

Pytania i odpowiedzi odnośnie składek ZUS w kontekście tarczy antykryzysowej

Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiada mec. Maciej Priebe, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy. Czytaj dalej

 

Czy składając odpowiedni wniosek do ZUS mogę uzyskać całkowite zwolnienie z opłacania składek?

TAK. W przypadku mikro przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób, a także jednoosobowych działalności gospodarczych z przychodem do 15 681 zł, można złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek. Nie jest to zatem czasowe przesunięcie tego obowiązku, ale faktyczne zwolnienie.

 

Czy muszę spełnić jakieś dodatkowe wymagania formalne aby uzyskać zwolnienie z opłacania składek?

TAK. Wymagane jest aby na koniec 2019 roku wnioskodawca nie posiadał zadłużenia w opłacaniu składek, a także aby działalność prowadzona była przed 1 lutego br. Innymi słowy, ze zwolnienia nie mogą skorzystać firmy posiadające zadłużenie na koniec 2019 r. a także firmy, które na dzień 1 lutego br. nie były płatnikami składek.

 

Pytania i odpowiedzi odnośnie składek ZUS w kontekście tarczy antykryzysowej Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiada mec. Maciej Priebe, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.

 

Czytaj również: Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy w ramach Tarczy antykryzysowej

 

Czy zwolnienie obejmuje tylko jeden miesiąc składkowy?

NIE. Zwolnienie dotyczy składek należnych za miesiąc marzec, kwiecień oraz maj 2020 r.

 

Czy są jakieś ograniczenia kwotowe jeśli chodzi o zwolnienie?

NIE. Zwolnienie dotyczy składek za 3 miesiące, bez ograniczeń kwotowych. Należy zatem przyjąć, że zwolnienie dotyczy pełnej kwoty składek jakie byłyby należne od wynagrodzeń wypłaconych w miesiącu marcu, kwietniu oraz maju.

 

Czy zwolnienie obejmuje wszystkie rodzaje składek?

TAK. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP oraz FEP.

 

Czy muszę wykazać spadek dochodów lub inne dodatkowe niekorzystne okoliczność, aby uzyskać zwolnienie?

NIE. Nie ma takiego obowiązku. Należy jedynie pamiętać, że w przypadku samozatrudnionych, wprowadzono limit przychodu w wysokości 15 681 zł, który dotyczy pierwszego miesiąca okresu za jaki składany jest wniosek.

 

Czy muszę udać się do oddziału ZUS, aby złożyć wniosek o zwolnienie ze składek?

NIE. Wniosek można złożyć elektronicznie, po zalogowaniu do PUE ZUS, można też wysłać wydrukowane dokumenty za pośrednictwem poczty.

 

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i zatrudniająca do 9 pracowników ma umorzony ZUS bez względu na przychód?

TAK, przez okres 3 miesięcy. Limit przychodu nie dotyczy przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób, które zostały zgłoszone do ubezpieczeń społecznych. Dla takich przedsiębiorców nie został wprowadzony dodatkowy warunek w postaci osiągania przychodu poniżej pewnego poziomu.

 

Czy można równolegle skorzystać z umorzenia składek ZUS dofinansowania wynagrodzenia za pracowników z urzędu pracy?  

TAK. Przepisy nie wskazują na jakiekolwiek ograniczenia w możliwości jednoczesnego wystąpienia o zwolnienie z obowiązku opłacania składek (lub o ich zawieszenie) oraz o dofinansowanie w ramach ochrony miejsc pracy. Należy jedynie pamiętać o warunkach, jakie zostały sprecyzowane odrębnie w zakresie każdego z tych instrumentów pomocowych.

 

Do kiedy muszę złożyć wniosek o zwolnienie ze składek?

Termin na składanie wniosków upływa w dniu 30 czerwca 2020 r.

 

Czytaj również: Wykorzystywanie urlopów pomoże w zachowaniu wielu miejsc pracy

 

 

2020-04-02
Źródło: Grupa Chałas i Wspólnicy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Filmy poklatkowe Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Hej. Jak myślicie czy filmy poklatkowe sprawdzą się jako forma dokumentacji postępów prac na budowie?Na tej stronie http://build-lapse.com/ przeczytałem na ten....
  • Zdrowe zęby Liczba postów: 42 Grupa: Trudne tema... O zęby należy szczególnie dbać, żeby z tego tytułu nie nabawić się innych chorób _____________ studia podyplomowe geografia
  • Firma produkcyjna Liczba postów: 63 Grupa: Trudne tema... Może przydarzą Wam się namiary na bloga o logistyce, zarządzaniu magazynem, dystrybucji, spedycji. Na tej stronie można sobie znaleźć sporo ciekawych informacji...
  • Księgowość w firmie - samemu, czy przez biuro rach... Liczba postów: 253 Grupa: Trudne tema... Mogę polecić lekturę artykułu https://www.taxomatic.pl/post/program-do -wystawiania-faktur-vat-jaki-darmowy-pro gram-wybrac, ja wybrałem program Taxomatic - świet...
  • Reklama w XXI wieku Liczba postów: 140 Grupa: Trudne tema... Pozycjonowanie strony internetowej jest ważne żeby zdobyć klientów w sieci, polecam kurs SEO świetnie napisany poradnik o pozycjonowaniu i nie tylko, warto prze...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15724 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >