Rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej białostockiej spalarni

Rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej białostockiej spalarni

Zakończono montaż konstrukcji stalowej zadaszenia stadionu miejskiego w Białymstoku o wadze około 3 tys. ton. Z kolei dla Elektrociepłowni Białystok spółka wykona i zamontuje konstrukcje pod technologię: budowa instalacji katalitycznej redukcji tlenków azotu. Czytaj dalej

 

Blisko 160 ton konstrukcji stalowej zamontował do tej pory Promostal w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Całość konstrukcji wsporczej ważyć będzie ok. 600 ton. Wcześniej - w  ramach kontraktu podpisanego z generalnym wykonawcą - konsorcjum Budimeksu, CESPA (Hiszpania) i Keppel Seghers (Belgia)- Promostal rozpoczął wykonywanie elementów konstrukcji w swojej wytwórni i dostarczył je na plac budowy.

 

 - Przedmiotem umowy jest prefabrykacja, dostawa i montaż stalowej konstrukcji wsporczej wraz z platformami roboczymi pod urządzenia do utylizacji odpadów komunalnych: kocioł, system oczyszczania spalin i odzyskiwania popiołu – wyjaśnia Patryk Mlonek z Promostalu, kierownik kontraktu. – Prace montażowe rozpoczęły się 7 lipca 2014 r i obecnie są zaawansowane w około 30 proc. 

 

 

 

Czytaj również: Produkcja i zastosowania zbrojeń budowlanych

 


Konstrukcja stalowa pod kocioł jest zamontowana do poziomu około 11 m ponad poziom posadzki, co pozwoliło na otwarcie frontu robót dla firm montujących specjalistyczne wyposażenie linii technologicznej spalarni śmieci. - Zamontowaliśmy też konstrukcje główne dwóch klatek schodowych o wysokościach 20 i 24 m – dodaje Patryk Mlonek. - Obecnie prowadzimy prace montażowe stalowej konstrukcji wsporczej pod urządzenia do stabilizacji i odzyskiwania popiołów. W drugim tygodniu sierpnia rozpoczniemy kolejny etap montażu konstrukcji pod kocioł-tym razem do poziomu 21 m. Ten etap, według planu, powinien być zakończony w ciągu miesiąca. Prace przebiegają bez większych zakłóceń, mimo, że muszą być skoordynowane z pracami innych firm montujących specjalistyczne wyposażenie linii technologicznych spalarni śmieci.

 

 

 

 

Całość robót konstrukcyjnych będzie zakończona na początku listopada br.Spalarnia powstanie w Białymstoku przy ulicy Andersa. W zakładzie, który  zajmie 3,3 ha mieścić się będzie m.in.  budynek procesowy z bunkrem na odpady, kotłem odzyskowym, instalacją oczyszczania spalin oraz instalacją zestalania i stabilizacji popiołów, hala przetwarzania i waloryzacji żużla. Żużel będzie składowany na wysypisku komunalnym w Hryniewiczach. Zakład, który poza utylizacją odpadów będzie także produkował energię cieplną i elektryczną, ma zostać oddany do użytku na przełomie 2015 i 2016 r. To jeden z największych projektów z udziałem środków UE, realizowanych przez władze Białegostoku. Budowa ma kosztować 333 mln zł netto. Inwestycja jest dofinansowana sumą 210 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko. Spalarnia to nie jedyna miejska inwestycja, w realizacji której uczestniczy spółka z Czarnej Białostockiej.

 

 

Czytaj również: Budynek z charakterem

 

 

Promostal działa w branży konstrukcji stalowych od ponad sześciu lat. Poza krajowym podwórkiem najwięcej inwestycji realizuje na rynku skandynawskim. Na rynku szwedzkim, norweskim i duńskim Promostal wykonywał m.in. konstrukcje stalowe szkół, hal sportowych i produkcyjnych, mosty, wiadukty kolejowe, kładki dla pieszych ale też fasady biurowców czy urządzenia dla ekospalarni. Do największych inwestycji Promostalu należy hala produkcyjna huty magnezu w Porsgrunn w Norwegii, a do najbardziej spektakularnych - prefabrykacja i montaż wiaduktu kolejowego w centrum Sundyberg w Szwecji Promostal  ma renomę również na rynku polskim – wykonał m.in. konstrukcję stacji uzdatniania wody w rafinerii Grupy Lotos,  rozbudowę i wymianę poszycia ścian hali ełckiej firmy Prodeko z grupy Ekoton Industrial Group, halę wystawową Expo XXI w Warszawie, halę produkcyjną Masterpress w Białymstoku czy konstrukcję mostu łukowego w Darłowie oraz mostu drogowego na krajowej drodze nr 65 w Waliłach w woj. podlaskim. Obecnie w Promostalu pracuje 160 osób . Przychody Promostalu w 2013  wyniosły 39 mln zł, a na koniec czerwca br. - 40 mln zł. 

Źródło: maszmedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >