Ściana wodna w ogrodzie - jak ją zrobić?

Ściana wodna w ogrodzie - jak ją zrobić?

Ściana wodna to ciekawy element dekoracyjny w ogrodzie. Własny mini wodospad to dość nowy pomysł, a niemal różnorodność pomysłów na jego budowę jest na tyle duża, że niemal każdy z nich jest oryginalny. Koszt takiego przedsięwzięcia jest znaczny i niewielu będzie mogło sobie na to pozwolić. Oprócz funduszu wymaganego na samą budowę dochodzi jeszcze kwestia wydatków eksploatacyjnych. Czytaj dalej

 

Ściana wodna tworzy w ogrodzie niezwykły klimat, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio szeroka i wysoka. Szum wody działa również kojąco na wielu obserwatorów. Jest to bezsprzecznie gustowny i pomysłowy dodatek do ogrodu. Podstawą prawidłowego działania każdej instalacji hydraulicznej jest szczelność, to dzięki niej wytwarza się odpowiednie ciśnienie, a woda płynie w tych miejscach w których chcemy. Nie inaczej jest w przypadku ścian wodnych.

 ściana wodna w ogrodzie

Pompa wodna

Podstawowym urządzeniem, dzięki któremu woda popłynie do góry jest oczywiście pompa, która musi posiadać odpowiednią moc, aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie wyniesie wodę na odpowiednia wysokość - im wyższa ściana i szerszy strumień opadającej wody tym silniejszej pompy potrzebujemy.


 ściana wodna w ogrodzie - jak ją zrobić?

 

Zbiornik wodny

Pompa musi być oczywiście stale zasilana prądem oraz wodą. W przypadku prądu wszystko sprowadza się do jednej kwestii - izolacji. Dobrze osłonięte kable o hermetycznych połączeniach pozwolą na bezawaryjne działanie urządzenia. Jeśli natomiast chodzi o zaopatrzenie pompy w wodę to sprawa rozwiązuje się niejako sama. Woda spływająca z góry wpada do zbiornika, który jest jednocześnie spodnią warstwą ściany. Ważną kwestią jest tutaj gabaryt zbiornika. Jego rozmiar powinien być na tyle duży, aby pomieścić odpowiedni zapas wody wykluczając tym samym sytuację w której zabrakłoby jej w zbiorniku. Wtedy pompa działałaby "na sucho", a ścianka nie będzie w ogóle funkcjonować ponieważ w przypadku braku cieczy nie wytworzy się wystarczające ciśnienie i cały obieg zostanie zatrzymany, co będzie także szkodliwe dla maszyny. W zasadzie nie ma możliwości określenia maksymalnego wymiaru pojemnika na wodę. Ważne jest, aby zakończenie węża czy rurki było stale zanurzone w cieczy całą płaszczyzną przekroju - nie może dostawać się tam powietrze.

 

Czytaj również: Efektowny ogród Ambasady Arabii Saudyjskiej w Warszawie –


 Ściana wodna w ogrodzie - jak ją zrobić?Rurki, węże, filtry

Należy również zastanowić się nad materiałem z którego wykonane będą rurki oraz jakością węża - zależnie od tego, który rodzaj przewodnika wybierzemy. Element wykonawczy musi być przede wszystkim odporny na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które z pewnością się pojawią w ogrodowych strukturach wodnych. Dla zachowania estetyki, a nierzadko i stabilności układu należy zastosować filtry, które po pierwsze poprawią jakość wody, a po drugie zatrzymają np. liście, które mogłyby spaść do zbiornika, a zassane przez pompę spowodować jej uszkodzenie. Niebagatelną rolę pełni także przekrój - czyli średnica elementów transportujących wodę. Im większy tym szerszy strumień wody uzyskamy, ale także i słabsze ciśnienie, co spowoduje wolniejszy obieg. W tym układzie nie chodzi przecież o szybkość, wolny dostojny strumień prezentuje się całkiem nieźle i zdaniem wielu lepiej niż szybki prąd. Problem jednak może pojawić się po stronie pompy. Żadna działająca na maksymalnych obrotach maszyna nie będzie funkcjonowała długo, dlatego jeśli zależy nam na szerokim strumieniu nie musimy wcale stosować rurek o dużej średnicy - liczy się dysza, nazywana także wylewką lub kolumną wodospadową - to ona decyduje o parametrach zlewiska.

 ściana wodna w ogrodzie - jak ją zrobić?

 

Umiejscowienie wylewki

Miejsce montażu wylewki na ścianie jest w zasadzie dowolne, można ją umieścić na środku, na boku na górze lub zastosować kilka kolumn na różnych wysokościach. Elementy te występują w różnych szerokościach co daje dodatkowe pole manewru naszej pomysłowości.

 ściana wodna w ogrodzie - jak ją zrobić?

 

Materiał wykończeniowy ścianki

Jednym z najważniejszych elementów, który rzuca się w oczy jako pierwszy jest tło spływu. Materiał do jego budowy musi być oczywiście odporny na działanie wody. Ciekawą propozycją w tym temacie jak kamień naturalny, którego bogactwo kolorystyczne i wzornicze wpasuje się w każdy gust.

 ściana wodna w ogrodzie - jak ją zrobić?

Dodatki

Dla jeszcze lepszego efektu ścianki wodnej jest zastosowanie elementów podświetlających. Lampy hermetyczne mogą być zanurzone nawet przez cały czas. Oczywiście kluczowa jest tu kwestia szczelnego montażu. Do samej lampy nie dostanie się woda, ale może dostać się do kabli doprowadzających napięcie. Nie należy wykonywać takiej instalacji samodzielnie, chyba że posiadamy odpowiednią wiedzę, praktykę i uprawnienia do prowadzenia tego typu prac.
Otoczenie ściany wodnej ozdobnymi kamieniami lub roślinami z pewnością doda jej większego uroku. Spore pole do popisu ma tutaj nasza wyobraźnia i pomysłowość.

 

Czytaj również: Piknikowy klimat w bajkowym ogrodzie

 

ściana wodna w ogrodzie

Źródło: budnet.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Rozbiórki Liczba postów: 95 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 328 Grupa: Robimy stro... Dokładnie, podłogi drewniane to najlepsze rozwiązanie, trwałe i piękne useful link
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 345 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 208 Grupa: Robimy stro... A co z podłogą na poddasze? Mam już wylaną posadzkę, czy teraz mógłbym założyć jeszcze jakość podłogówkę?
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 69 Grupa: Ogrody Ogród zimowy to fantastyczna sprawa my też w tym roku zaczynamy budowę. Już mamy wszystko uzgodnione z firmą https://ogrodyzimowe.net.pl mam nadzieję że już zim...
  • Ogrody Liczba postów: 372 Grupa: Ogrody Ok...ogród ogrodem - te wszystkie kwiatki, tuję, oczka wodne i tym podobne....a czy bardziej spektakularnym przedsięwzięciem był by basen w ogrodzie ???. Ja na...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16199 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 109

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >