Skuteczna impregnacja drewna

Skuteczna impregnacja drewna

Wiosna zbliża się wielkimi krokami i już niedługo z lekka zardzewiałe przez zimę łopaty, pędzle i śrubokręty oraz inni ogrodowi pomocnicy, pójdą w ruch. Pamiętajmy jednak, że w ogrodzie, jak w życiu, obowiązują pewne zasady. Czytaj dalej

 

Nie przez przypadek impregnacja i dekoracja znalazły się na pierwszych miejscach. Rzecz, wydawałoby się naturalna, dla wielu tak oczywista nie jest. Spotykam się z sytuacjami, w których inwestor nie zabezpieczył drewna niczym – tłumaczy Andrzej Wójcik. Nie użył impregnatów ani jakichkolwiek środków ochronno-dekoracyjnych. Takie niedbalstwo to nie tylko marnotrawstwo czasu i pieniędzy, ale i niebezpieczeństwo dla mieszkańców budynku, jeśli mówimy np., o drewnie konstrukcyjnym.


Czytaj również: Wybieramy produkty ochronno-dekoracyjne

 

Impregnatem technicznym lub gruntującym, malujemy drewno przed nałożeniem produktów dekoracyjnych. Rolą impregnatu jest zabezpieczenie drewna przed grzybami, glonami czy pleśnią, których rozwój przyczynia się do erozji deski. Pamiętajmy również, że grzyby są szkodliwe dla zdrowia. Z kolei produkty ochronno-dekoracyjne przedłużą żywotność drewna i dadzą ładny efekt wykończeniowy. A to przecież ważne, by elementy drewniane w naszym ogrodzie cieszyły oczy. Wersje kolorystyczne nie będą jednak prezentować się tak samo na każdym drewnie. Próbniki dostępne w sklepach są przeważnie wykonywane na sośnie.

 

 

Dlatego tak ważna jest trzecia zasada naszego Dekalogu. Co ona oznacza w praktyce? Każdy gatunek drewna z którego zrobiona jest deska, ma swój indywidualny „skład chemiczny”, w związku z czym różnie będzie reagować z produktami ochronno-dekoracyjnymi. Jeśli więc chcemy sprawdzić, czy kolor jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, zróbmy najpierw próbę w mniej widocznym miejscu – radzi Andrzej Wójcik.

 

Czytaj również: Kolorowe ogrodzenia drewniane

 

Trzy kolejne zasady związane są z aplikacją. Produkt nakładajmy jak najcieńszymi warstwami. Zbyt gruba warstwa będzie długo schnąć, a potem może się łuszczyć i pękać. Koniecznie też, co jakiś czas go mieszajmy, ponieważ pigmenty lubią się oddzielać i osadzać na dnie. Ponadto, jeśli deska była pokryta wcześniej np. olejem, a nam przyjdzie ochota na odmianę, to nie próbujmy nakładać na nią lakieru. Zasada działa też w drugą stronę – taras potraktowany kiedyś lakierem, nie przyjmie już oleju. W doborze produktów musimy być konsekwentni, inaczej czeka nas szlifowanie całej powierzchni do surowego drewna – mówi Andrzej Wójcik.

 

 

Warto poświęcić trochę czasu na oględziny mebli czy drewnianych elementów architektury. Jeśli warstwa miejscami popękała lub złuszczyła się, dobrze będzie ją odnowić. W szczeliny powłoki ochronno-dekoracyjnej mogła dostać się wilgoć, a ta z kolei sprzyja rozwojowi niszczycielskich grzybów i pleśni. Pamiętajmy o siódmej zasadzie naszego Dekalogu! – przestrzega Andrzej Wójcik.

 

 

Nie zabierajmy się za dekorowanie drewna mokrego – nie przyjmie ono żadnego środka! Drewno możemy zostawić do przeschnięcia na wiosennym słońcu, smarując je uprzednio rozpuszczalnikowym impregnatem gruntującym, żeby nie rozwinął się na nim grzyb. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią już zagrzybioną bądźmy ostrożni i pamiętajmy, że nie wolno usuwać grzybów z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Wdychanie zarodników jest niebezpieczne dla zdrowia!

 

 

Prócz wilgoci, na drewno niekorzystnie wpływa też słońce, przez które deska blaknie. Zasada dziewiąta mówi o ochronie przed promieniowaniem UV. W przypadku wersji kolorystycznych produktu, rolę tę pełnią pigmenty. W wersjach bezbarwnych preparatów należy sprawdzić, czy producent deklaruje takie zabezpieczenie – mówi Andrzej Wójcik. Jeśli zwracamy dużą uwagę na estetykę otoczenia, pamiętajmy o ostatnim punkcie Dekalogu Majsterkowicza. Przykręcając deski lepiej unikać śrub żelaznych, a postawić na mosiężne lub ze stali nierdzewnej. Śruby żelazne, narażone na działanie wody, mogą zabarwiać drewno. 

Źródło: MSL Warsaw / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >