Skuteczna izolacja akustyczna rur wewnątrz budynku sposobem na wyeliminowanie hałasu

Skuteczna izolacja akustyczna rur wewnątrz budynku sposobem na wyeliminowanie hałasu

Jednym z największych problemów środowiskowych naszych czasów jest hałas. W pracy, w budynkach użyteczności publicznej czy w domu – prawie nic nie przeszkadza nam tak bardzo jak nieprzyjemne odgłosy. Chociaż izolacja akustyczna zewnętrznych elementów konstrukcyjnych często okazuje się skuteczna, denerwujące dźwięki wewnątrz budynku mogą znacznie pogorszyć jakość życia. Sposobem na wyeliminowanie hałasu w pomieszczeniach jest izolacja akustyczna - rozwiązanie dedykowane ochronie przed odgłosami dochodzącymi z rur deszczowych oraz kanalizacyjnych. Czytaj dalej

Komfort akustyczny w pomieszczeniach

Zastosowanie izolacji akustycznej ArmaComfort AB Alu Plus firmy Armacell w budynkach zwiększa nasz komfort, poczucie intymności i bezpieczeństwa. Akustyka budynku i kontrola hałasu są jednak niezwykle złożonymi problemami. Zależą od tak wielu parametrów, że trudno jest przewidzieć w jaki sposób zastosowane rozwiązania i materiały budowlane będą wpływały na jakość naszego życia. Istnieje wiele źródeł hałasu i wiele czynników, które wpływają na to, czy i w jakim stopniu docierają do nas uciążliwe dźwięki. Jednym z nich jest pogłos dobiegający z rur kanalizacyjnych oraz wewnętrznych części systemów odprowadzających wodę deszczową. 


skuteczna izolacja rur wewnątrz budynku sposobem na wyeliminowanie hałasu


Czytaj również: Jak wyciszyć hałas dobiegający z klatki schodowej?

 

Eksperci wyróżniają dwa główne typy dźwięków generowanych przez rurociągi: dźwięk powietrzny i strukturalny. Dźwięk powietrzny, jak sama nazwa wskazuje, rozchodzi się w powietrzu. W rurach kanalizacyjnych i deszczowych dźwięk jest spowodowany przepływem cieczy i zazwyczaj przedostaje się do pomieszczenia drogą powietrzną. Poziom hałasu powietrznego  dla pionowych rur ściekowych lub deszczowych (Ø 110 mm) bez izolacji przy przepływie 2 l/s wody wynosi odpowiednio: 55 dB dla rury z PCV i 48 dB dla rury żeliwnej. Z kolei dźwięk strukturalny to dźwięk przekazywany przez konstrukcję budynku. Może przenosić się poprzez elementy mocujące rury, lub z połączenia rury z ramą budynku (przejścia przez ściany, stropy). W systemach wodnych dźwięk powietrzny odgrywa większą rolę (dla rury PVC o średnicy 110 mm = około 61 -55 dB przy przepływie wody 2 l/s) niż dźwięk strukturalny (około 22 dB ). Inne dźwięki, takie jak dźwięk odbity, mogą występować w kanałach technicznych wokół rur. Aby tego uniknąć lub zredukować ważne jest, aby działać u źródła, izolując rury lub oddzielając rury od wspornika lub od ich połączeń z ramą.



Profesjonalna izolacja akustyczna

Sposobem na wyeliminowanie hałasu wydobywającego się z rur deszczowych i kanalizacyjnych jest wysoce skuteczna i łatwa w instalacji izolacja ArmaComfort AB Alu Plus firmy Armacell. W porównaniu z tradycyjnymi produktami wielowarstwowymi akustyczne materiały izolacyjne zapewniają większą redukcję hałasu przy cieńszych ściankach. Odgłos spadającej wody jest przenoszony przez nieosłonięte rury do elementów ściennych i sufitowych, a stamtąd do sąsiednich pomieszczeń.


skuteczna izolacja rur wewnątrz budynku sposobem na wyeliminowanie hałasu

 

Czytaj również: Jak zlikwidować drażniące odgłosy z instalacji wodociągowej i c.o.?

 

Otulina ArmaComfort AB Alu Plus została stworzona specjalnie z myślą o zapewnieniu wysoce skutecznej kontroli hałasu dobiegającego z instalacji wodociągowej i c.o. budynku. Dwuwarstwowa izolacja ArmaComfort AB Alu Plus firmy Armacell składa się z 2 milimetrowej bariery akustycznej –  EPDM-EVA wraz z folią aluminiową i 9 milimetrowej tłumiącej pianki elastomerowej Armaflex. Dzięki temu, w porównaniu z tradycyjnymi produktami do izolacji, pozwala na znacznie skuteczniejszą redukcję transmisji dźwięku  pomimo mniejszej grubości ścianki i to niezależnie od tego, czy jest instalowana na rurze z żeliwa czy tworzywa sztucznego. Dodatkowo za sprawą zamkniętej struktury komórkowej ArmaComfort AB Alu Plus skutecznie zapobiega skraplaniu się pary wodnej na rurach, zabezpieczając je przed korozją.


Bezpieczeństwo ogniowe i łatwość montażu

Izolacja ArmaComfort AB Alu Plus nie tylko z powodzeniem eliminuje odgłosy dobiegające z instalacji, ale też gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku wybuchu pożaru. Produkt charakteryzuje się bardzo dobrą klasą reakcji na ogień B-s1,d0 (dzięki użytej warstwie z aluminium), osiągając najlepszą klasę odporności na ogień dla produktów organicznych w europejskim teście SBI. Ponadto atrakcyjne aluminiowe pokrycie w kolorze srebrnym dobrze pasuje do instalacji pokrytych metalem w miejscach, w których widoczne są rury. Warto podkreślić, że izolacja jest elastyczna, dzięki czemu może być montowana w podobny sposób jak elastomerowe materiały izolacyjne, bez użycia specjalnych narzędzi. Do przyklejenia produktów ArmaComfort stosuje się wypróbowane i sprawdzone kleje Armaflex. Ponadto podłużne łączenia  są zabezpieczone odpowiednimi taśmami samoprzylepnymi. Niewielka grubość ścianki materiału jest zaletą podczas procesu instalacji, ponieważ umożliwia łatwe zamocowanie także w trudnodostępnych miejscach.


Źródło: FlyPr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15948 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >