Słabe prognozy na koniec 2019 r. dla restauratorów i hotelarzy

Słabe prognozy na koniec 2019 r. dla restauratorów i hotelarzy

Barometr EFL na IV kwartał br. wskazuje, że hotelarze i restauratorzy kończą 2019 rok z najsłabszymi nastrojami w tym roku. Subindeks dla sektora HoReCa osiągnął najniższą wartość w historii pomiarów (od początku roku 2015) – tylko 43,8 pkt. Jest to spadek o 11,2 pkt. w porównaniu do III kwartału br. i o 4,5 pkt. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. Eksperci EFL zwracają uwagę, że w perspektywie pół roku wskaźnik dla HoReCa spadł aż o 20,3 pkt. Na załamanie nastrojów największy wpływ mają coraz mniej optymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży. W IV kwartale br. tylko 21 proc. hotelarzy i restauratorów spodziewa się większych zamówień, podczas gdy kwartał wcześniej uważało tak 42 proc. zapytanych, a w połowie roku 60 proc. Czytaj dalej

 

 

- HoReCa, czyli rynek usług hotelarskich i gastronomicznych, był w tym roku sektorem najbardziej odpornym na niepokojące sygnały makroekonomiczne zwiastujące spowolnienie gospodarcze. Do czasu. Ostatni tegoroczny pomiar nie tylko jest najsłabszym wynikiem dla HoReCa od początku realizacji naszego badania, lecz ma również najniższą wartość wśród wszystkich badanych branż w tym odczycie. Co prawda, koniec roku od lat jest najsłabszym okresem dla hotelarzy i restauratorów, to jednak w tym roku jest to dużo bardziej widoczne. Czy to zapowiedź słabszego 2020 roku? Trudno teraz to prognozować, warto poczekać do pierwszego pomiaru w nowym roku i zobaczyć, czy zgodnie z trendami z ostatnich lat, na początku roku subindeks dla HoReCa wzrośnie – mówi Radosław Woźniak, Prezes EFL.


Idzie mroźna zima dla restauracji i hoteli

W IV kwartale 2019 roku subindeks „Barometru EFL” dla branży HoReCa (hotele, restauracje, catering) wyniósł 43,8 pkt. Jest to wynik dużo niższy niż w III kwartale 2019 roku (55 pkt.) i słabszy niż rok temu w analogicznym okresie (48,3 pkt.). Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na trzy czynniki. Po pierwsze, od kilku lat z badania Barometr EFL wynika, że ostatni kwartał jest najsłabszym okresem w roku dla sektora HoReCa. Po drugie, subindeks dla hoteli i obiektów gastronomicznych w IV kwartale br. spadł o ponad 20 punktów, gdy weźmiemy pod uwagę jego wartość z II kwartału br.  Po trzecie, drugi rok z rzędu sektor ten kończy rok z odczytem poniżej 50 pkt., co oznacza niekorzystne warunki do rozwoju.

 

Mniej klientów i inwestycji

Dużo niższa wartość subindeksu dla HoReCa wynika przede wszystkim ze znaczącego spadku liczby optymistów w obszarze sprzedaży. Tylko 1 na 5 restauratorów i hotelarzy uważa, że od października do grudnia 2019 roku jego firma może liczyć na wzrost zamówień. Kwartał wcześniej takiego zdania było dwa razy więcej zapytanych (42 proc.), a w połowie roku aż trzy razy więcej (60 proc.). Za negatywną prognozą sprzedaży idzie prognozowany spadek płynności finansowej firm działających w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Tylko 20 proc. przedsiębiorców spodziewa się poprawy w tym obszarze, podczas gdy kwartał wcześniej uważało tak 34 proc. zapytanych.

 

Niezbyt dobre prognozy na koniec 2019 r. dla restauratorów i hotelarzy

 

Czytaj również: Sytuacja rodzimych firm z sektora MŚP ponad rok po powstaniu Polskiej Strefy Inwestycyjnej

 

Mniej optymistycznie jest również w przypadku prognoz inwestycyjnych. W ostatnim tegorocznym pomiarze tylko co dziesiąty przedstawiciel HoReCa zadeklarował większe inwestycje, podczas gdy w III kwartale br. tak uważał blisko co czwarty zapytany.

 

Obawy

W ostatniej części roku w największym stopniu sektor HoReCa może sięgnąć problem z pracownikami. 2 na 3 zapytanych wskazało na kłopoty w skompletowaniu kadry oraz na rosnące oczekiwania płacowe. Restauratorzy i hotelarze zdają sobie także sprawę z sezonowego spadku zainteresowania usługami. Aż 58 proc. przedstawicieli hoteli, restauracji i firm cateringowych wskazało na ten problem.

 

Czytaj również: Czy maski antysmogowe stanowią remedium na stan powietrza w polskich miastach?

2019-11-20
Źródło: EFL / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • biuro rachunkowe Liczba postów: 84 Grupa: Trudne tema... Jest sporo biur rachunkowych które warto polecić, ja akurat jestem z Tych i korzystałem z usług https://www.masterbill.com.pl/oferta/ksi egowosc-tychy/ także jak...
  • Wykończenie wnętrz Liczba postów: 13 Grupa: Trudne tema... Jeżeli chodzi o dobrą ekipę od wykończenia budynków to polecam skontaktować się z firmą glazremonty.pl z Poznania. Firma oferuję usługi z zakresu : malowania wn...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 20 Grupa: Trudne tema... Soczewki okazuje się mogą być trochę niebezpieczne w stosowaniu. Polecam poszukać najnowszych badań.
  • Szkolenia? Liczba postów: 67 Grupa: Trudne tema... Tutaj mają bardzo ciekawy wybór szkoleń https://poznanlab.pl/
  • miejskie auto dla kobiety Liczba postów: 52 Grupa: Trudne tema... Do miasta polecam coś małego, oszczędnego i taniego w eksploatacji. Może coś z oferty Fiata?

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15864 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 149

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >