Sprzedaż domu – co zrobić, żeby szybko sprzedać dom i nie stracić na jego wartości

Sprzedaż domu – co zrobić, żeby szybko sprzedać dom i nie stracić na jego wartości

Sprzedaż domu nie jest łatwą sprawą dla jego właściciela. W odróżnieniu od mieszkania, dom jest nieruchomością bardziej indywidualną i posiadająca swoisty charakter, wygląd i funkcje.

 

Dom może być wolnostojącą niezależną budowlą, połową bliźniaka, domem jednorodzinnym lub wielorodzinnym. Nie w każdym domu znajdują się tego samego typu instalacje np. ogrzewania czy ciepłej wody. Te dla mieszkańców naturalne na co dzień kwestie, mogą stanowić dla potencjalnego klienta istotne elementy ważące na podjęciu decyzji o kupnie. Na co więc zwrócić uwagę i jak przygotować się do przedstawienia swojego domu do sprzedaży? Poniżej postaramy się prześledzić najbardziej znaczące sprawy dla sprzedających.

 

Po pierwsze prezentacja - nasz dom musi się jak najlepiej prezentować estetycznie. Na układ pięter i pokoi oczywiście nie mamy wpływu, lecz warto znać szczegóły budowli, tak aby zawsze móc udzielić istotnych informacji odnośnie możliwości dokonania ewentualnych zmian w architekturze (wyburzenie ściany, poszerzenie framugi). To pozwoli nam uchronić się przed obiekcjami kupców odnośnie niepasującego im rozkładu pomieszczeń, a także dodatkowo ukazać istniejące możliwości.

 

Warto przyjrzeć się naszym pomieszczeniom – czy w obecnym stanie prezentują się tak by wyglądały na jak największe. Jeśli posiadamy w pokojach jakieś niepotrzebne rzeczy, dobrze by było je usunąć i tym samym „powiększyć” pokoje. Schludność również będzie zawsze bardzo dobrze odbierana, dlatego jeśli dom będzie utrzymany w czystości będzie to jego dodatkowy atut. Jeśli mamy do wykonania drobne roboty malarsko-tynkarskie to powinniśmy je wykonać jeszcze przed prezentacją naszego domu (np. domalować pokój, usunąć zaciek czy grzyba na suficie bądź ścianie). Oczywistą sprawą jest, że najlepiej byłoby wyremontować wszystkie pomieszczenia, jednak wiążę się to z kosztami i czasem, na które nie każdy może sobie pozwolić. W takiej sytuacji zróbmy po prostu jak najwięcej możemy, żeby nasz dom zyskał kolejne "plusy".

 

Kolejną kwestią będzie sprawność techniczna domu. Instalacje należy dokładnie sprawdzić, a miejsca ich montażu oczyścić z niepotrzebnego brudu. Powinniśmy przygotować się na sytuacje, w której klient może zażyczyć sobie obejrzenie wszystkich instalacji. Warto wyczyścić kratki wentylacyjne, a jeśli zauważymy gdzieś rdze – warto ją usunąć kupując odpowiedni preparat w specjalistycznym sklepie. Tak samo jak przy ścianach i sufitach – jeśli mamy do wykonania drobne naprawy np. wymiana filtra, także dobrym krokiem jest wykonanie ich przed wizytami zainteresowanych.

 

Czytaj również: Najczęstsze błędy popełniane przy sprzedaży mieszkania.

 

Obejście od samej furtki czy bramy powinno być tak samo schludne i przystępne dla oka jak i wnętrze domu. Jeśli mamy trawnik – warto go skosić, a niepotrzebne rzeczy – uporządkować. Te wydające się na pozór błahe sprawy mogą bowiem zaważyć na tym czy dany kupujący podejmie decyzje o transakcji. Ludziom zależy na różnych aspektach i mimo, iż zdają sobie sprawę, że dom w momencie jego odbioru będzie wysprzątany i pozbawiony mebli, to jednak w momencie oględzin nie widzą tego i warto by choć trochę dać im na to podgląd.

 

Jeśli mamy już dom, który jest posprzątany, estetyczny i sprawny technicznie jak i posiadamy wiedzę na temat jego konstrukcji, to kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji o rodzaju prowadzenia działań w kierunku sprzedaży. Możemy starać się sprzedać dom bez udziału pośredników, bądź wynajęć  agencje nieruchomości.

 

Jeżeli zdecydujemy się sprzedawać dom sami, bez udziału pośredników to możemy np. zamieszczać ogłoszenia w prasie, Internecie jak również w formie plakatów papierowych w naszej miejscowości (tylko w dozwolonych dla ogłoszeń tablicach). Samodzielna promocja oferty wiąże się z czasochłonnością i wzięciem na siebie odpowiedzialności za dopilnowanie spraw formalnych jednak możemy zaoszczędzić.

 

Czytaj również: W jakich miesiącach najlepiej wystawić mieszkanie na sprzedaż?

 

Z kolei tzw. wygodna forma sprzedaży domu jest związana z zatrudnieniem pośredników, agencji nieruchomości. Konsekwencją wyboru takiego rozwiązania będzie mniejszy zysk ze sprzedaży domu, gdyż będziemy musieli zapłacić pośrednikowi prowizję od sprzedaży. Jednak w tym przypadku nie musimy martwić się o reklamę naszego domu czy też kwestie formalene związane ze sprzedażą.O to zatroszczy się już nasz pośrednik.

 

Należy zatem dobrze przemyśleć czy chcemy samodzielnie sprzedawać nasz dom czy też wolimy zatrudnić pośrednika, który dopilnuje wszystkiego za nas.

Źródło: budnet.pl
Autor: Małgorzata Bukowiecka

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 335 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 68 Grupa: Ogrody Ogród zimowy to fantastyczna sprawa my też w tym roku zaczynamy budowę. Już mamy wszystko uzgodnione z firmą https://ogrodyzimowe.net.pl mam nadzieję że już zim...
  • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 20 Grupa: Robimy dach Według mnie jak najbardziej warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości materiały dachowe, typu dachówki ceramiczne i cementowe, które jednocześnie pięknie prezentu...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 114 Grupa: Robimy dach W takim razie natomiast jeśli chodzi o wybór materiałów dachowych to polecam zwrócić uwagę na ofertę Braas która moim zdaniem jest najlepsza opcja z dostępnych....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 153 Grupa: Firmy budow... Łapcie - https://osapolska.pl/ Polecam i to pod każdym względem, bo jeśli chodzi o sprzęt do rozbiórek, to macie tam rozwiązania do profesjonalnych zastosowań,....
  • Ogrody Liczba postów: 371 Grupa: Ogrody Ok...ogród ogrodem - te wszystkie kwiatki, tuję, oczka wodne i tym podobne....a czy bardziej spektakularnym przedsięwzięciem był by basen w ogrodzie ???. Ja na...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 15821 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >