Srebrnoszary styropian w budownictwie

Srebrnoszary styropian w budownictwie

Sprawdzonym sposobem ocieplenia nowych lub remontowanych budynków jest metoda ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System), dawniej nazywana BSO lub lekka-mokra. System ETICS polega na przyklejeniu izolacji cieplnej (głównie styropianu) do ściany zewnętrznej budynku, wykonaniu warstwy zbrojonej i nałożeniu tynku elewacyjnego. W ten sposób zostaje stworzona profesjonalna ochrona termiczna budynku, przynosząca oszczędność energii i podnosząca komfort użytkowania budynku. Czytaj dalej

 

Rosnące znaczenie izolacji termicznych  

 

13 maja 2015 roku w Warszawie odbyła się ekspercka konferencja pt. „Grafitowe izolacje zewnętrzne w budownictwie energooszczędnym”, zorganizowana przez firmę BASF Polska.   Zdaniem specjalistów z kraju i zagranicy obecnych na sympozjum, wzrasta świadomość inwestorów, co przekłada się na rosnącą z roku na rok sprzedaż energooszczędnych, srebrnoszarych styropianowych płyt na bazie Neoporu. Reprezentantem polskiej branży producentów (wytwórców) i głosem praktyków była Termo Organika, największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń.

 

 

Czytaj również: Ocieplenie ścian zewnętrznych

 

Wydajny materiał izolacyjny


W 1998 roku firma BASF wprowadziła na rynek innowacyjny produkt - Neopor - ekspandowany polistyren z dodatkiem wysokiej czystości grafitu w macierzy polimerowej. To właśnie dzięki niemu materiały termoizolacyjne zawdzięczają srebrnoszary kolor. Arturas Indicianskis z działu rozwoju BASF rekomendował płyty z Neoprem jako idealne materiały do budownictwa energooszczędnego, dokładnie tłumacząc charakterystykę innowacyjnego tworzywa. Cząsteczki grafitu zarówno odbijają, jak również pochłaniają energię promieniowania, dzięki czemu znacznie zwiększają się zdolności izolacyjne systemów na bazie płyt z dodatkiem grafitu. Płyty termoizolacyjne wykonane przy jego użyciu osiągają ten sam efekt izolacyjny przy profilach cieńszych nawet do 30% w porównaniu do klasycznego, białego styropianu.

 

- Od lat najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym izolatorem jest styropian. Kluczowym parametrem tego materiału jest współczynnik przewodzenia ciepła: λ-lambda. Im niższa wartość, tym produkt ma lepsze właściwości izolacyjne. Właśnie dlatego idealnym produktem, zdobywającym coraz większe uznanie w polskim budownictwie, jest styropian na bazie innowacyjnego surowca Neopor – powiedział Krzysztof Krzemień, dyrektor ds.  technicznych  Termo Organiki – Od początku zauważyliśmy olbrzymi potencjał surowca BASFu i  jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy produkować energooszczędne, grafitowe płyty. Nasz najcieplejszy styropian Termonium Plus fasada posiada rekordowo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła: λdekl=0,031 W/mK . Warto wiedzieć, że styropiany o tak dobrej izolacyjności świetnie sprawdzają się w budownictwie energooszczędnym. Grafitowe płyty Termo Organiki z Neoporem ociepliły wiele modelowych, energooszczędnych budynków w Polsce, m.in dom pasywny w Smolcu pod Wrocławiem,  który jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikaty niemieckiego Passiv Haus Institut, pierwszą w Polsce pasywną hale sportową w Słomnikach oraz pierwszy, pasywny kościół w Nowym Targu.

 

 

Czytaj również: Kompleksowa izolacja


Prawo i rozsądek na rzecz energooszczędności


W czasie konferencji eksperci poruszyli ważne kwestie dotyczące przepisów budowlanych związanych z izolacją termiczną. Odnoszono się zarówno do stanu obecnego, jak i perspektyw w nadchodzących latach. Eksperci są zgodni, że coraz więcej Polaków decyduje się budować domy z zastosowaniem energooszczędnych technologii. To efekt rosnącej świadomości Polaków, opłacalności inwestycji oraz zaczynających obwiązywać w Polsce przepisów budowlanych Unii Europejskiej.

 

 - Termo Organika rokrocznie zwiększa sprzedaż energooszczędnych płyt Termonium Plus. W sumie sprzedaliśmy już około 1,5 mln m3 styropianu z dodatkiem grafitu, a taka ilość pozwala ocieplić około 50 tysięcy domów jednorodzinnych - powiedział Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.

 

 

Według dyrektywy unijnej EPBD, przyjętej w 2010 roku, począwszy od 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny charakteryzować się prawie zerowym zapotrzebowaniem na energię. Ta regulacja prawna dotyczy także starych, słabo izolowanych budynków, odpowiedzialnych za największe straty energetyczne. Jerzy Żurawski, prezes Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska  w swoim wykładzie zwrócił uwagę m.in. na wyzwania techniczne i ekonomiczne związane z budową budynków o tak wyśrubowanym, wymaganym przez prawo standardzie. Zgodnie z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami docelowo do 2021 roku optymalna grubość izolacji ścian będzie wynosiła co najmniej 20 cm oraz w przypadku dachu 25-30 cm. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego od początku 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki mają być obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”.  

 

Jacek Kachel z firmy Wettin zaprezentował informacje na temat możliwości pozyskania dofinansowania dla budownictwa energooszczędnego w nowej perspektywie 2014-2020.

Źródło: TermoOrganika / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 232

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >