Styropianowe panele ścienne imitujące kamień i cegłę

Styropianowe panele ścienne imitujące kamień i cegłę

Trend na pokrywanie ścian panelami dekoracyjnymi 3D nie słabnie. Na rynku dostępne są panele ścienne 3D imitujące kamień, cegłę oraz inne ciekawe kształty. Panele mające dać efekt kamiennej ściany wykonane są z naturalnego kamienia, jednak ich cena jest zdecydowanie wyższa od paneli imitujących kamień. Materiałem często wykorzystywanym do produkcji paneli imitujących cegłę jest gips, który charakteryzuje się niską ceną i łatwą produkcją elementów dekoracyjnych, jednak należy do materiałów ciężkich i kruchych. Czytaj dalej

 

 Imitacje paneli wykonanych z gipsu czy podobnego materiału dostępne są w postaci pojedynczych lic cegieł z fugą lub bez. Na rynku występują także większe formaty w postaci od dwóch do kilkadziesiąt cegieł, jednak montaż tak dużych paneli wymaga ostrożności i sporego doświadczenia. 

 

Panele ścienne styropianowe czy gipsowe, które wybrać?

 

Na rynku pojawiły się produkty, które są alternatywą dla  paneli gipsowych. Styropian znany od lat i wykorzystywany w budownictwie, jako izolator oraz materiał służący do produkcji sztukaterii dekoracyjnej został zastosowany również do produkcji paneli ściennych 3D. Styropian jest doskonałym materiałem do odwzorowywania wszelkiego rodzaju kształtów dekoracyjnych, a przy tym jest bardzo dobrym materiałem w obróbce i montażu. Na rynku dostępne są styropianowe panele ścienne 3D marki DECORTENA imitujące starą lub nową niezniszczoną cegłę, a także kamień. Panele zostały wykonane ze styropianu o dużej twardości. 


styropianowe panele ścienne 3D imitujące starą lub nową niezniszczoną cegłę


Styropianowe panele dekoracyjne DECORTENA zostały tak zaprojektowane, aby ich montaż był łatwy i nie było widocznych linii podziału jak ma to miejsce przy typowych panelach w kształcie prostokąta czy kwadratu.


Panele montowane są do ściany za pomocą kleju do styropianu, który można nabyć w każdym markecie budowlanym. Najlepszym sposobem montażu będzie zakup kleju do styropianu w tubie, co pozwoli ograniczyć zabrudzenia otoczenia do minimum. Klej nakłada się bezpośrednio na tylną część panelu i przykleja do ściany. Po wyschnięciu malujemy na dowolny kolor farbą akrylową.


Zdecydowaną zaletą paneli w porównaniu z dostępnymi na rynku panelami gipsowymi jest ich NISKA WAGA i ŁATWOŚĆ TRANSPORTU

 

Czytaj również: Ceglane aranżacje ścian we wnętrzu


Zdecydowaną zaletą paneli w porównaniu z dostępnymi na rynku panelami gipsowymi jest ich NISKA WAGA i ŁATWOŚĆ TRANSPORTU. Jeden panel waży zaledwie 140 gramów. Waga paneli styropianowych na pokrycie ściany o powierzchni 15m2 to zaledwie 9kg, podczas gdy waga paneli gipsowych to ponad 350kg! Montaż takiej masy na ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych może być ryzykowny. 

Panele mają wymiary 44,6cm x 59,4cm i grubości około 2,5cm, dzięki czemu w kilka godzin można pokryć kilkanaście metrów kwadratowych ściany. Panele można dowolnie docinać nożykiem do tapet.


Zalety paneli styropianowych w porównaniu z panelami z gipsu lub innego ciężkiego i kruchego materiału:


  • Niewielka waga

Waga 1m2 Panelu styropianowego - 0,6kg

Waga 1m2 Panelu gipsowego - 25kg

  • Łatwość transportu i dostawy na miejsce realizacji

Ze względu na niewielką masę oraz odpowiednie pakowanie, transport i wniesienie paneli nawet na czwarte piętro nie wymaga dużego wysiłku. 8m2 paneli to zaledwie 5kg.

  • Możliwość łatwego i szybkiego formowania kształtów

Kształt paneli można formować przed montażem jak i po przyklejeniu do ściany za pomocą nożyka do tapet, co w przypadku twardszych materiałów jest zdecydowanie trudniejsze a elementy są bardziej podatne na uszkodzenia.

  • Szybkość krycia

Pokrycie prawie 1m2 ściany to zaledwie cztery panele, zatem ich montaż w przeciętnym pokoju zajmie tylko kilka godzin. Panele gipsowe ze względu na swoją kruchość i wagę wykonywane są w mniejszych formatach, przez co pokrycie ścian jest bardziej czasochłonne.

 

Czytaj również: Szybka metamorfoza wnętrza za pomocą dekoracyjnych paneli ściennych


Panele ścienne styropianowe czy gipsowe, które wybrać?


Aktualnie dostępne są cztery wzory paneli ściennych wykonanych ze styropianu:

  • Stara cegła

  • Nowa cegła

  • Kamień łupek ostry

  • Kamień łupek łagodny

Źródło: decortena / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17881 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >