Świąteczne dekoracje okienne

Świąteczne dekoracje okienne

Boże Narodzenie to najradośniejsze ze świąt. Jego wyjątkowy klimat tworzą spotkania z bliskimi, obdarowywanie się prezentami oraz składanie najlepszych życzeń. Na całym świecie kojarzy się ono z rodzinnym ciepłem, smakołykami i szczególnymi dekoracjami. Czytaj dalej

 

Okres kilku tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia to czas szczególny i niezwykle nastrojowy. Miasta i wioski przeobrażają się w bajkowe krainy, mieniące się kolorowymi światełkami, pachnące choinką, piernikiem i grzanym winem. Tę szczególną atmosferę warto również zaprosić do naszego domu. Jego dekorowanie to wspaniała okazja by w wirze przedświątecznych przygotowań spędzić chwilę z rodziną.

 

Czytaj również: Kolekcja zasłonek do pokoju dziecięcego


Rozświetlone okna

Bardzo ważny punkt świątecznej dekoracji od dawna stanowiły okna. Zwyczaj ich przystrajania jest starszy, niż tradycja ubierania choinki. Pierwotnie w oknach umieszczano świece – co nawiązywało do narodzin Jezusa. Światło symbolizuje gotowość mieszkańców domu do powitania Chrystusa. W Irlandii, podobnie jak w Polsce, istnieje obyczaj przyjmowania w tę noc samotnego wędrowca – świeca w oknie stanowiła także sygnał, że tym domu zostanie on zaproszony do świątecznego stołu.

 

Czytaj również: Świecące firany do pokoju dziecka

 


 

Dziś w oknach często umieszczamy także inne ozdoby. Na parapetach goszczą radosne bałwanki, choinki czy bożonarodzeniowe szopki. Szyby przystrajają iście zimowe krajobrazy, wykonane sztucznym śniegiem. Jedynym ograniczeniem jest tu nasza wyobraźnia, warto jednak by ozdoby te komponowały się z pozostałymi świątecznymi elementami we wnętrzu. W tym roku modne będą dodatki w jasnych, neutralnych kolorach, które znakomicie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Biel, srebro czy złoto, wniosą do domu światło i ciepło. Modnym dodatkiem są obecnie ozdoby z pereł, możemy je powiesić na choince, ale równie pięknie będą wyglądały przypięte do firanek lub postawione w oknach - mówi Adriana Krawiec, Specjalista ds. PR z OKNOPLAST. Pomysły na bożonarodzeniowe dekoracje warto także czerpać z tradycji.

 

Czytaj również: Efektywność rolety i funkcjonalność żaluzji w jednym? To możliwe!

 

Choinka – drzewo życia

Zwyczaj strojenia choinki wywodzi się z Niemiec. Pierwszy świerk pojawił się na przełomie XV i XVI wieku i miał symbolizować drzewo życia. Pierwotnie zawieszano na nich ozdoby wycięte z papieru, jabłka oraz smakołyki, które miały zapewnić dobrobyt. Dziś najsłynniejsze drzewka bożonarodzeniowe wysyłane są każdego roku prosto z norweskiego lasu. Stoją one na Union Station w Waszyngtonie oraz na Trafalgar Square w Londynie. Tradycję tę zapoczątkowano w 1947 roku, kiedy to Norwegia po raz pierwszy przekazała Anglii i USA wspaniałe choinki w podziękowaniu za okazaną pomoc i wsparcie w czasie wojny.

 

Do Polski choinka trafiła za pośrednictwem niemieckich protestantów pod koniec XVII wieku. Wcześniej w naszym kraju domy zdobiła tzw. podłaźniczka, czyli zawieszany u sufitu szczyt świerku lub sosny dekorowany orzechami, piernikami i kolorowymi świeczkami – wyjaśnia Adriana Krawiec z OKNOPLAST.

Ozdobami, które upiększały drzewka naszych przodków możemy udekorować dziś nasze okna np. zawieszonymi na kolorowych wstążkach orzechami czy pierniczkami. Na parapetach pięknie zaprezentują się również sosnowe stroiki ze świeczkami. Prawdziwie bożonarodzeniowy nastrój osiągniemy dodając do nich cytrusy, dzwoneczki czy popularne w tym sezonie perły. Pamiętajmy przy tym by stroik ustawić na podstawce, wówczas żywica ani skapujący ze świecy wosk nie ubrudzą parapetu. W żadnym wypadku nie należy przybijać ich do ramy okiennej gwoździami ani pinezkami, gdyż możemy nieodwracalnie uszkodzić profil.

 

Czytaj również: Dekoracja okna to już nie problem!

 


 

Mikołaj – ulubieniec dzieci i dorosłych

Postacią, która silnie kojarzy się z okresem bożonarodzeniowym jest święty Mikołaj. Żył w VI wieku i był biskupem Myry, znajdującej się na dzisiejszym terenie Turcji. Pochodził on z bogatej rodziny i pomagał potrzebującym a cały swój majątek rozdał ubogim.

Obecnie święty Mikołaj mieszka w Laponii tuż pod północnym kołem podbiegunowym. Ten sympatyczny staruszek z siwą brodą przynosi co roku prezenty ok. 90 milionom dzieci na całym świecie, które dzielnie wyparują jego przybycia przez ośnieżone okna. Zależnie od kraju zostawia upominki pod poduszką, w skarpetach, bucikach lub pod choinką.

 

Czytaj również: Zimowo-jesienne dekoracje okienne

 

Wszystkie te elementy mogą stać się piękną dekoracją naszej stolarki. Ułożone na parapecie czy przyczepione do karnisza skarpety na prezenty wprowadzą nas w prawdziwie świąteczny nastrój. Okna będą także doskonale wyglądały, kiedy na szybie narysujemy Mikołaja wraz z całym zaprzęgiem. A co zrobić jeśli nie mamy zdolności plastycznych? Nic straconego, dziś w sklepach dostępne są bowiem szablony, które pozwolą nam wyczarować świąteczne wzory. Do ozdabiania szyb możemy wykorzystać sztuczny śnieg w sprayu lub specjalne łatwo zmywalne farbki. Nie zniszczą one szkła i po świętach bez kłopotu wyczyścimy okna – mówi Adriana Krawiec z OKNOPLAST.


Stolarkę okienną możemy udekorować na tysiące sposobów. Znakomitym pomysłem są zawieszki takie jak bombki, witrażyki, aniołki z włóczki lub wykonane z papieru różnokolorowe figurki. Najważniejsze jest by wspaniale się przy tym bawić w gronie najbliższych. Boże Narodzenie to bowiem najbardziej rodzinne ze wszystkich świat. Wskazuje na to nawet włoskie powiedzenie „Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz”. Przedświąteczne przygotowania i dekorowanie domu to sposób na ciepłe, miłe chwile i powrót do krainy dzieciństwa. Ich efekty będą cieszyć nasze oko i nadadzą wnętrzom niepowtarzalny klimat.

Źródło: partnersi / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3719 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.
  • Ciągniki rolnicze - wybór Liczba postów: 7 Grupa: Ciekawe pom... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuje sprzedaż części zamiennych do samochodów w Szczecinie to podzielę się konkretnym namiarem. Firma Carwit http://car...
  • Smugi na lustrze. Liczba postów: 37 Grupa: Porady i op... Też mam taki właśnie kłopot. Nie wiem, jak poradzić sobie ze smugami na lustrze. Już próbowałam praktycznie wszystkiego. Przeczytałam rozmaite poradniki, a po w...
  • Instalacja wodna w mieszkaniu - rury plastikowe na... Liczba postów: 10 Grupa: Porady i op... Jeżeli chodzi o materiały to możesz zobaczyć asortyment firmy http://www.troinstal.pl/Zasuwy,sidemenu6 .html , takiego typu sprzęt przyda się akurat w instalacji...
  • pomnik z rzeźbą? Liczba postów: 109 Grupa: Porady i op... Jeżeli jesteśmy w temacie nagrobków i jeżeli ktoś z was jest z okolic Wrocławia lub z samego Wrocka i szuka dobrego kamieniarza to mogę polecić dobry punkt. Zak...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17329 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >