Taras i patio w kształcie koła - najmodniejsze dziś aranżacje ogrodu

Taras i patio w kształcie koła - najmodniejsze dziś aranżacje ogrodu

Zadbany ogród i pięknie zaaranżowany taras to powód do dumy dla każdego z nas. Podpowiedzią na oryginalną aranżację takiej przestrzeni mogą być modne ostatnio tarasy i patio w kształcie koła. Czytaj dalej

Wokół tarasu

Ciepłe miesiące roku tuż-tuż, a więc i sezon imprez pod gwiazdami… Podczas wiosennych i letnich dni życie towarzyskie i rodzinne często przenosi się z salonów do ogrodów. Tam pijemy leniwą popołudniową kawę, w pogodne weekendy jemy śniadanie, urządzamy przyjęcia z grillem. Takie zwyczaje idą w parze z dbałością o przydomowe otoczenie.

Kwadratowe i prostokątne formy nadal dominują w polskich ogrodach, jeśli chodzi o kształt patio czy tarasu. Są najczęstszym wyborem niemal każdego właściciela posesji otoczonej ogrodem. Dlaczego? Bo są rozwiązaniem najprostszym. Są bezpieczne, nie wyłamują się ze standardu, prostymi liniami zamykają bryłę domu, nie kłują w oczy nonszalancją formy i nie wymagają szczególnego przemyślenia. Ale właśnie dlatego, że dominują w naszej architekturze może warto spróbować czegoś innego? Przyjrzyjmy się tarasom w kształcie koła. Przekonamy się, że  w prosty sposób możemy zaaranżować ogrodowe spotkanie wokół stołu... w harmonii z otoczeniem, na tarasie, który z pewnością stanie się sercem ogrodu.

Taras w kształcie koła wpisze się bez trudu w charakter każdej posesji. Równie dobrze sprawdzi się przy nowoczesnej bryle budynku, jak i przy domu nawiązującym stylistyką do motywów historycznych czy rustykalnych. Cała sztuka tej harmonii tkwi w doborze odpowiedniego materiału.

Kostka czy płyty?

Przydomowy taras czy patio ułożony z kostki brukowej, albo z płyt tarasowych będzie zawsze ciekawszą alternatywą dla tradycyjnych już płytek ceramicznych czy gresu. Przy wyborze nawierzchni czynnikiem decydującym są w zasadzie tylko gust i preferencje użytkownika, ponieważ zarówno wśród kostki jak i płyt znajdziemy materiały idealne do aranżacji okrągłych powierzchni. To, co zasadniczo determinuje nasz wybór to najczęściej pozostająca w zgodzie z elewacją kolorystyka.
Płyty kamienne Sheridan z linii Libet Patio czy te odwzorowujące kamień piaskowy, np. Toscania z linii Libet Impressio mają barwy naturalnego piaskowca. Są to więc gamy żółcieni, pasku czy melanżu beży i brązów, niezwykle uniwersalne, lubiane i najczęściej stosowane w naszej architekturze jednorodzinnej. W przypadku jednak, gdy w elewacji budynku przeważają kolory z gamy szarości – lepszym wyborem będą kostki i płyty w tej samej tonacji przełamanej dla podkreślenia rysunku kontrastowym odcieniem – czernią lub bielą. Uzyskamy wówczas konsekwentną, monochromatyczną aranżację z ciekawym akcentem  – tłumaczy architekt firmy Libet Lena Herman.

Wśród kostek szlachetnych mamy do wyboru albo klasyczne kostki płukane, np. z grupy Libet Elegante, odwzorowujące strukturę granitu albo postarzane kostki odwzorowujące starobruk, np. Romano z grupy Libet Antico. Te o fakturze chropowatej, ze szlachetnymi kruszywami na powierzchni lepiej sprawdzą się przy budynkach o nowoczesnym, eleganckim szyku i prostej bardzo surowej bryle. Kostki postarzane wtopią się natomiast w atmosferę stylizowanych na historyczne domów oraz budynków z cegły z odrobiną brytyjskiego szyku.    

Razem czy osobno?

Drugą ważną rzeczą, którą powinniśmy przemyśleć przed wyborem materiału jest usytuowanie tarasu. Najczęściej wybieranymi przez użytkowników posesji lokalizacjami są miejsca tuż przy budynku, czyli taras „zrośnięty” ze ścianą domu przy wejściu balkonowym, albo niezależne patio, do którego prowadzi ogrodowa ścieżka. Jest jeszcze inna oryginalna alternatywa, czyli taras wpisany w ogrodowe drogi – w którym przecinają się, np. ścieżka wjazdowa i alejki ogrodowe. – Jeśli taras sąsiaduje
z alejkami wykonanymi z kostki brukowej, zaleca się zastosowanie kostki również na nim. Można ułożyć ją tylko na obrzeżach tarasu wykonanego z płyt, a uzyskamy efekt łagodnego przejścia między tymi dwoma elementami.
W przypadku zaś tarasów przy budynku o kształcie półkola lub tarasów rzuconych w przestrzeń, do których nie prowadzi żadna ścieżka, możemy zdecydować się tylko na płyty kamienne lub odwzorowujące kamień, bez łączenia ich z kostką – doradza architekt Libet.

Modne i estetyczne połączenia

W ramach tarasu czy patio można dowolnie łączyć ze sobą płyty i kostki – muszą one w zasadzie korespondować tylko kolorystyką. Aranżacje łączące w sobie różnorodność materiałów są zazwyczaj ciekawszą alternatywną niż jednorodne przestrzenie przydomowe. Świetnie sprawdzają się tu projekty tarasu w okręgu ułożonym z kostek „wypełnionym” płytami. - Bardzo dobrym rozwiązaniem dla ożywienia otoczenia może być też łączenie różnych kolorów tych samych grup kostek poprzez wpisanie w ramy koła kilku okręgów zmniejszających się ku środkowi. Odważni mogą pójść o krok dalej i połączyć ze sobą więcej rodzajów nawierzchni. Dobrze będą wyglądać na przykład odważne zestawienia kostek płukanych, np. z grupy Libet Elegante, kostek postarzanych np. Antico Libet i płyt kamiennych – doradza Lena Herman.

Taras w kształcie koła nie jest aranżacją problematyczną. Na rynku dostępne są bowiem kostki o kształcie trapezów, np. postarzana kostka Romano z Libet Decco czy Piccola z grupy Elegante. Łatwo ułożymy z nich koła i okręgi bez zbędnych docinek. Również płyty kamienne czy też wykonane w technologii wet cast doskonale odwzorowującej kamień dostępne są w kształtach pozwalających na tworzenie takich form geometrycznych. Płyty Toscania i Venetia, a także kamień Sheridan można kupić w formie gotowego koła lub w komplecie z narożnikami (w gotowych patiopackach).

Zanim więc zaplanujemy odmianę ogrodu na wiosnę warto pomyśleć o alternatywnie dla typowych
i powszechnych tarasów czy patio w kształcie prostokątów i kwadratów. Taki powiew świeżości nie tylko doda uroku ogrodowi, ale również zachwyci gości domu podczas wspólnych wieczorów pod gołym niebem.             

Źródło: budnet.pl
Autor: Pegasus PR/ budnet.pl

Tagi

Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16961 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 278

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >