Tauron Arena Kraków - zastosowanie najnowocześniejszych technologi w dziedzinie akustyki

Tauron Arena Kraków - zastosowanie najnowocześniejszych technologi w dziedzinie akustyki

Ponad 61 tys. m2 powierzchni, trzy poziomy widowni i płyta areny zdolna pomieścić aż 24 tys. osób, 500 miejsc w wydzielonych sektorach VIP i 1300 miejsc parkingowych. Tak przedstawia się Tauron Kraków Arena w liczbach. W rzeczywistości to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych obiektów na świecie, w którym mogą odbywać się międzynarodowe zmagania sportowe, konferencje naukowe, imprezy targowe, a nawet koncerty. Czytaj dalejUzyskanie takiej wielofunkcyjności hali było możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów, rozwiązań technicznych oraz systemów zarządzania. Za projekt odpowiadali  autorzy hali z pracowni Perbo-Projekt.

– Głównym determinantem przedsięwzięcia były wymogi federacji sportowych, które zdecydowały o rozmiarach areny, organizacji widowni i zaplecza szatniowo-magazynowego. Obiekt daje możliwość rozgrywania zawodów aż w 17 dyscyplinach rangi mistrzostw świata – mówi architekt Marcin Kulpa.

  – By hala mogła spełniać także funkcje widowiskowe i wystawiennicze zadbaliśmy o przestronne hole, sale konferencyjne i loże VIP, zaplecze gastronomiczne, w tym kawiarnie, restauracje czy pomieszczenia klubowe – uzupełnia architekt Piotr Łabowicz-Sajkiewicz.

 

Akustyka w hali Tauron Arena Kraków


Czytaj również: Nowoczesna architektura nie powinna konkurować z zastanymi budowlami.


Arena zawdzięcza swoją funkcjonalność bryle zbliżonej do spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Kolisty układ skupia uwagę widza na show, zapewnia wygodną komunikację i sprawną ewakuację. Budowla zlokalizowana 3,5 km od centrum Krakowa doskonale wpisuje się w charakter okolicy.

– Forma hali współgra z otoczeniem i odzwierciedla nastroje miasta. Jednego dnia może odbyć się w niej wielotysięczny koncert, następnego kameralny kurs, a w kolejne mecze piłki siatkowej – opowiadają architekciWyzwaniem przy projektowaniu obiektów widowiskowo-sportowych jest nie tylko odpowiednie zaplanowanie budynku, ale także zapewnienie doskonałej akustyki. Tajemnica dobrego rozprzestrzeniania dźwięku kryje się nie tylko w tym, by widzowie z najdalszych rzędów słyszeli to, co dzieje się na płycie, ale także, aby performerzy słyszeli samych siebie. -  Postawiliśmy więc na sprawdzone rozwiązanie ROCKFON Fibral Multiflex Baffle – zdradzają projektanci.


Tauron Arena Kraków największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych obiektów na świecie, w którym mogą odbywać się międzynarodowe zmagania sportowe, konferencje naukowe, imprezy targowe, a nawet koncerty.

 

Baffle akustyczne są doskonałym alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych sufitów modułowych. Zapewniają swobodę projektowania i przepływ powietrza w przestrzeni. Posiadają także najbezpieczniejszą klasę reakcji na ogień  A1 oraz odporność do 100% wilgotności względnej powietrza!

- W Tauron Arenie zainstalowaliśmy pionowo aż 16 tysięcy baffli. Ten sposób montażu podyktowany był koniecznością zwiększenia przestrzeni akustycznej – mówi Mariusz Gonkiewicz, Project Manager w firmie Quadrum S.A. - Jak na każdej budowie, tak i tutaj nie zabrakło wyzwań. Pracowaliśmy bowiem z innymi ekipami montażowymi, które wówczas przebywały w obiekcie. Montaż musiał przebiegać w sposób przemyślany i bezpieczny.


Tauron Arena Kraków największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych obiektów na świecie, w którym mogą odbywać się międzynarodowe zmagania sportowe, konferencje naukowe, imprezy targowe, a nawet koncerty.

 

Czytaj również: Archeologiczne znaleziska na budowie warszawskiego biurowca Spark


Co najważniejsze, tak, by rozwiązanie spełniało swoje założenia. Ten skomplikowany i długi proces zakończył się ogromnym powiedzeniem – pointuje przedstawiciel wykonawcy.Akustyka to wyzwanieMarcin KulpaPiotr Łabowicz-SajkiewiczProjektując Tauron Arenę musieliśmy pogodzić wiele czynników, m.in. bezpieczeństwo z doskonałą akustyką. Największą trudnością było spełnienie wszystkich przepisów, zwłaszcza tych uwzględniających skalę budynku.

 

Baffle akustyczne są doskonałym alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych sufitów modułowych.

Ostateczny kształt widowni był konsultowany z zespołem akustyków. Optymalne parametry akustyczne w obiekcie uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu przestrzennych pochłaniaczy z wełny mineralnej ROCKFON Fibral Multiflex Baffle. Rozwiązanie to oprócz podnoszenia komfortu akustycznego umożliwia łatwy dostęp do instalacji i systemów biegnących pod stropem ale i jest bardzo przyjemne w odbiorze i dodaje „miękkości” wnętrzu widowni.Więcej na www.rockfon.pl 


Tajemnica dobrego rozprzestrzeniania dźwięku kryje się nie tylko w tym, by widzowie z najdalszych rzędów słyszeli to, co dzieje się na płycie, ale także, aby performerzy słyszeli samych siebie.

Źródło: NiebieskiOcean / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Park Wodny w Tychach Liczba postów: 210 Grupa: Architektur... Moim zdaniem parki wodny powinny działać na podobnej zasadzie jak zrobili to w Krakowie, czyli nie tylko woda, ale również http://www.parkwodny.pl/wellness/ofer...
  • Stalowe hale Liczba postów: 168 Grupa: Innowacje w... No właśnie słyszałem, że teraz coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie stalowe hale. Mają one podobno rozmaite zalety i są bardzo uniwersalne, dzięki cz...
  • Płyty poliwęglanowe i płyty izolacyjne XPS Liczba postów: 36 Grupa: Innowacje w... Płyty poliwęglanowe dla budownictwa polecam sobie zamówić w http://www.poliweglan-dia.pl/oferta/budo wnictwo oni mają bardzo dobrą ofertę, dopasowaną właśnie do....
  • Zabezpieczenia przeciwpożarowe Liczba postów: 2 Grupa: Innowacje w... Hej. Często zdarzają się pożary w waszej okolicy? Jesteście na nie przygotowani? Warto zainwestować w swojej firmie lub domu w odpowiednie systemy, które będą o...
  • Jaka klimatyzacja? Liczba postów: 42 Grupa: Innowacje w... Ja w ogóle nie mam klimatyzatora i jakoś żyję sobie do tego dnia spokojnie _____________________________ https://aasadlabiznesu.pl/

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 17923 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 220

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >