Trzeba przyznać, iż olbrzymie drukarki 3D będące w stanie wydrukować dom mogłyby mieć sens. Budownictwo jest tą gałęzią przemysłu, która do tej pory najmocniej opierała się powszechnej automatyzacji. Wykonanie większości prac budowlanych przez specjalnie zaprojektowaną do tego celu drukarkę mogłoby umożliwić osiągnięcie znaczących oszczędności.

 

Większość ludzi sceptycznie podchodzi do automatycznej budowy domów, jednak na świecie trwają już pierwsze próby zastosowania technologii druku 3D w budownictwie. Chińska firma WinSun poinformowała niedawno o wydrukowaniu 10 domów w jeden dzień. Co istotne, do ich produkcji wykorzystano surowiec otrzymany z odzyskanych materiałów budowlanych, dzięki czemu możliwe stało się imponujące ograniczenie poniesionych kosztów. Przyspieszenie tempa produkcji i równoczesne zmniejszenie kosztu użytego surowca może być kolejnym krokiem milowym w upowszechnianiu tej technologii.

 

Czytaj również: Plebiscyt Fasada Roku 2023 - lista jurorów

 

 

Czytaj również: Akademia Zrównoważonego Rozwoju - projekt dla studentów

 

Prace nad rozwojem technologii drukowania budynków prowadzone są od kilku lat także w USA. Na Uniwersytecie w Kalifornii opracowano maszynę zdolną wydrukować cały dom w 24 godziny. Także w Europie można wskazać przykłady testowania tej technologii. W Amsterdamie rozpoczęto wznoszenie budynku z elementów wydrukowanych przez drukarkę 3D. Każde pomieszczenie zostanie wyprodukowane osobno, natomiast potem będzie można je łączyć w dowolnej konfiguracji. Docelowo dom ma składać się z 13 pomieszczeń i przypominać charakterystyczne dla tego miasta kamienice.

 

Pomimo kolejnych postępów wydaje się jednak, iż w przeciągu najbliższych kilku lata technologia druku 3D nie zastąpi jeszcze tradycyjnych metod budownictwa. Nie oznacza to bynajmniej, iż nie będzie mogła ich z powodzeniem wspomagać. Możliwości tej technologii szczególnie przydatne mogą okazać się przy niestandardowych, złożonych formach, które dodatkowo charakteryzuje brak powtarzalności przy projektowaniu. Gigant budowlany firma Skanska skorzystała już z możliwości jakie daje druk 3D. Przy budowie biurowca 6 Bevis Marks w centrum Londynu zastosowano wydrukowane elementy maskujące łączenia stalowych słupów, które podtrzymują bardzo nietypowy dach zaprojektowany dla tego budynku.