Trwa konkurs ECO-MIASTO

Trwa konkurs ECO-MIASTO

Trwa konkurs ECO-MIASTO, który wyłoni dwóch zwycięzców w kategorii zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi – jedno miasto poniżej 100 tys. mieszkańców, drugie – powyżej 100 tys. mieszkańców. Do konkursu mogą zgłaszać się polskie miasta realizujące z powodzeniem politykę związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego przy racjonalnym wykorzystaniu miejskich sieci ciepłowniczych, odnawialnych źródeł energii i energii uzyskiwanej np. z odpadów i z przemysłu. Czytaj dalej

 

  • Wraz ze wzrostem zapotrzebowania polskich miast na energię, kluczową kwestią przy zarządzaniu lokalnymi systemami energetycznymi staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym wspieraniu efektywności energetycznej i systemowego równoważenia podaży i popytu. Na pierwszy plan wysuwa się umiejętne wykorzystanie lokalnego potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE), energii z odpadów oraz ciepła odpadowego (np. z przemysłu).

 

  • Aglomeracja Brestu we Francji z odzysku ciepła pochodzącego z odpadów i OZE wytwarza aż 85% dystrybuowanego ciepła, a w aglomeracji Tuluzy wskaźnik udziału OZE już wkrótce wyniesie 70%.

                                              

  • Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi jest jedną z czterech kategorii w tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO, skierowanego do samorządów lokalnych.

 

  • Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.


instalacje elektrowni w Cenon opalanej na biomase

 

Wykorzystanie potencjału

Obecnie jednym z największych wyzwań lokalnych władz jest dostarczenie bezpiecznego i zrównoważonego miksu energetycznego, dostosowanego indywidualnie do potrzeb i potencjału każdego  obszaru. Jednym z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju jest właściwe połączenie systemowych źródeł ciepła i energii elektrycznej z lokalnie produkowaną lub odzyskiwaną energią, wykorzystując przy tym potencjał odnawialnych źródeł energii. Drugim elementem zrównoważonej lokalnej polityki energetycznej jest efektywność energetyczna i optymalne zarządzanie podażą i popytem różnych nośników i rodzajów energii. Z powodzeniem taką politykę realizują między innymi dwie francuskie aglomeracje – Brest i Tuluza.

 

Czytaj również: 9. edycja spotkania z dobrym wzornictwem, tym razem pod hasłem: "Projektowanie uzależnia"

 

sieć ciepłownicza w Tuluzie

 

Dobre praktyki

W zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi, polskie miasta mogą czerpać z doświadczeń francuskich samorządów, wykorzystujących potencjał lokalnych źródeł odnawialnych. Aglomeracja Brest, mając na celu zmniejszenia śladu węglowego, intensywnie wdraża politykę energetyczno-klimatyczną. Kładzie ona przede wszystkim nacisk na zwiększenie efektywności energetycznej oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych. W tym celu, aglomeracja postawiła na rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej (powiększenie sieci z 20 km do 45 km, 120 węzłów cieplnych) oraz optymalizację zużycia różnych źródeł energii. W ramach zaplanowanych inwestycji zabudowano źródła szczytowe, umożliwiające rozwój sieci ciepłowniczej oraz wykorzystanie ciepła odpadowego przez cały rok, zbudowano instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK), a także zaczęto wykorzystywać do produkcji ciepła zrębki drewna lokalnego pochodzenia. Zoptymalizowano także zużycie paliw kopalnych, co przyczynia się do uniknięcia emisji 20 000 ton CO2 rocznie. W efekcie tych działań 85% dystrybuowanego ciepła pochodzi. z odzysku ciepła z odpadów oraz z OZE. Tym samym aglomeracja Brest ubiega się o Europejską Nagrodę Energetyczną.

 

zrębki drzewne, ciepłownia w Colombes opalana na biomasę

 

Z kolei aglomeracja Tuluzy realizuje program budowy całkowicie nowej sieci ciepłowniczej, przeznaczonej do zaopatrywania w ciepło i ciepłą wodę użytkową 15 000 mieszkań, oraz budowy dedykowanej sieci chłodu. Ciepło dostarczane do mieszkańców będzie pochodziło z odzysku ciepła z data center Centrum Badawczego Espace Clément Ader oraz z termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. W praktyce przekłada się to na wymierne oszczędności finansowe dla miasta i mieszkańców. W ramach projektu sieć zostanie podłączona do centrum zarządzania efektywnością energetyczną (DESC ®) firmy Dalkia. Większość prac związanych z inwestycją planowana jest na 2017 rok, natomiast uruchomienie projektu przewiduje się na przełom 2017/2008 roku. Koszt inwestycji wyniesie blisko 48 mln euro. Projekt ten jest realizowany w ramach kontraktowego powierzenia realizacji zadań własnych samorządu (DSP) na 26 lat. Program ten pozwoli na dostarczenie 414 000 GJ/rok ciepła oraz 14 400 GJ/rok chłodu oraz na ograniczenie emisji 420 000 ton CO2 w trakcie trwania umowy. Natomiast wskaźnik udziału energii odnawialnych wyniesie 70%. W ramach projektu powstanie 36 km nowych sieci oraz 135 węzłów ciepłowniczych.

 

Czytaj również: Zwycięzca konkursu im. Zbyszka Zawistowskiego dla młodych architektów - Dyplom Roku 2016

 

Seminarium na temat zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi w ramach 4. edycji projektu ECO-MIASTO odbędzie się 5 i 6 października 2016 w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Oprócz przedstawicieli wyżej wymienionymi przykładów miast francuskich, w seminarium wezmą udział także przedstawiciele polskich samorządów, propagujących dobre praktyki w tej dziedzinie. Szczegółowy program pojawi się już wkrótce na stronie eco-miasto.pl.

 

Pozostałe trzy kategorie konkursowe to:

mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków oraz gospodarka wodna.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie i przesłanie do dnia 20 października br. kwestionariuszy konkursowych, dostępnych na stronie internetowej eco-miasto.pl.

2016-08-30
Źródło: Constans PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pożyczki pozabankowe - co radzicie ? Liczba postów: 116 Grupa: Trudne tema... Zgadzam się z Tobą. Opcji pożyczkowych jest wiele, ale różnice w ofertach mogą być spore. Warto szukać pożyczek np. tu https://gotowkowe-pozyczki.pl/. Mają atra...
  • samochód nowy czy używany Liczba postów: 575 Grupa: Trudne tema... Dzięki Skonsolidujemy.pl możesz zaoszczędzić czas i wysiłek, których potrzebowałbyś/-abyś na samodzielne przeszukiwanie ofert różnych banków i instytucji pozab...
  • Telewizja internetowa Liczba postów: 137 Grupa: Trudne tema... Chcesz dowiedzieć się, jak podłączyć światłowód w budynku wielorodzinnym? Jeśli tak, to na pewno warto skorzystać ze wskazówek od profesjonalistów i takie też b...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 413 Grupa: Trudne tema... Wykonywanie badań w specjalistycznych gabinetach pomaga w szybkiej diagnostyce. Jeśli nie wiecie komu zaufać z zakresu usg jamy brzusznej to koniecznie odwiedźc...
  • Baterie kuchenne Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... polecacie takie wyciągane baterie do kuchni ? nie psują się za szybko ? _______________________ sztuczne gałązki fikusy

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >