Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych – oto 6 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę przy wyborze!

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych – oto 6 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę przy wyborze!

Instalacja uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń łazienkowych osobom niepełnosprawnym to jeden z wymogów, jakie przepisy nakładają na projektantów łazienek dla niepełnosprawnych w miejscach publicznych. Ale także w domu uchwyty dla niepełnosprawnych są podstawowym wyposażeniem łazienki dla osób niepełnosprawnych. Co trzeba wiedzieć przy ich wyborze i na jakie się zdecydować? Oto krótki poradnik. Czytaj dalej

Uchwyty dla niepełnosprawnych do łazienki – jakie możesz kupić?

Oto kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed zakupem uchwytów do łazienki dla niepełnosprawnych:

  1. Jakie potrzeby mają osoby niepełnosprawne korzystające z danej łazienki?
  2. W jakich miejscach potrzebujemy uchwytów łazienkowych dla niepełnosprawnych?
  3. Jakiego rodzaju i kształtu uchwyty dla niepełnosprawnych są w tych miejscach potrzebne?
  4. Ile uchwytów będziemy montować?
  5. Czy mamy miejsce na kolejny uchwyty dla osób niepełnosprawnych?
  6. Jakie uchwyty będą pasować do danego wnętrza?

 

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych – oto 6 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę przy wyborze!

 

Czytaj również: Jak dopasować przycisk spłukujący do płytek ceramicznych

 

Na szczęście na rynku dostępna jest cała gama najróżniejszych rodzajów uchwytów dla niepełnosprawnych do łazienki: proste, kątowe, stojące czy składane. Nie ma zatem problemu, aby każdy uchwyt łazienkowy dla osób niepełnosprawnych dobrać do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników oraz warunków przestrzennych w określonej łazience.

 

– W zależności od potrzeb, uchwyty dla niepełnosprawnych dostępne są w różnych długościach i kolorach, co bez problemu pozwala dopasować je do wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na grubość, jaką ma uchwyt dla osoby niepełnosprawnej. To zazwyczaj od 2 do 3,5 cm. Te grubsze uchwyty są wygodniejsze dla osób starszych – mówi ekspert z serwisu ole.pl.

 

Jakie uchwyty dla niepełnosprawnych należy montować w łazienkach? Wszystko zależy od miejsca i funkcji. Inne uchwyty potrzebne będą do kabiny prysznicowej dla niepełnosprawnych, a inne uchwyty do wc dla niepełnosprawnych. W przypadku uchwytów do prysznica dla niepełnosprawnych najczęściej wybierane są duże uchwyty kątowe, które pozwolą wstać i opuścić się na siedzisko prysznicowe. Takie uchwyty zazwyczaj występują w wersji prawej i lewej, co ułatwia dopasowanie ich do konkretnej kabiny. Uchwyty dla niepełnosprawnych przy umywalce montowane są z obu jej stron. Niekiedy też jeden z nich jest uchylny. Także uchwyty dla niepełnosprawnych przy wc są zawieszone z obu stron miski i zazwyczaj oba są uchylne.

 

– Uzupełniłem akcesoriów w łazience dla niepełnosprawnych mogą być uchwyty specjalne. To m.in. uchwyty w toalecie dla niepełnosprawnych na papier, z dozownikami mydła czy z wieszakami na ręczniki – dodaje ekspert z serwisu ole.pl.

 

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych: zadbaj o bezpieczeństwo!

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych powinny być wykonane ze stali uszlachetnionej lub nierdzewnej, co pozwala utrzymać czystość bez wpływu na parametry. Mogą być też pokryte odpowiednim lakierem. Szczególnie ważne jest, aby uchwyty dla osób niepełnosprawnych miały odpowiedni kształt. W praktyce oznacza to, że nie powinny mieć żadnych ostrych krawędzi i brzegów. Na szczęście producenci uchwytów dla niepełnosprawnych nie mogą pozwolić sobie na uchybienia w tej sprawie, dlatego właściwie każdy uchwyt dla osób niepełnosprawnych ma bezpieczny i obły kształt. Uchwyty do toalety dla niepełnosprawnych należy umieścić na ścianach solidnie, zgodnie z przepisami oraz zaleceniami producenta.

 

Jak zamontować uchwyty dla niepełnosprawnych w łazience?

Uchwyty dla niepełnosprawnych do łazienki powinny być mocowane w sposób trwały i stabilny, dlatego już na etapie projektu należy pamiętać, że ściany, na których będą mocowane, muszą być pełne. – Jeżeli ściany łazienki dla niepełnosprawnych wykonane są płyt kartonowo-gipsowych należy je odpowiednio wzmocnić. Jeśli nie da się tego zrobić zastosować można podłogowy uchwyty dla niepełnosprawnych, czyli taki, który stoi „na nóżce” – radzi ekspert z serwisu ole.pl.

 

Według przyjętych norm, wysokość montażu uchwytów dla niepełnosprawnych zależy od miejsca i funkcji, ale zazwyczaj mieści się w przedziale 75-85 cm od podłogi.

 

Czytaj również: Łazienkowe uchwyty wyróżnione w konkursie must have!

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • jaka łazienka Liczba postów: 330 Grupa: Najnowsze t... Co do łazienki to moja jest nowocześnie urządzona, jak też tak chcecie to industrialny metalowy stojak na reczniki będzie dobrym wyborem na pewno. Ja jeszcze ni...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 154 Grupa: Ciekawe pom... Ciekawe rozwiązania
  • Wygodna poduszka, jaka? Liczba postów: 82 Grupa: Porady i op... Poduszka musi byc dobrana do twardosci materaca i pozycji w ktorej śpisz. Są rozne wysokosci poduszek z piany termoelastycznej i to jest bardzo ważne, tylko nie...
  • pomnik z rzeźbą? Liczba postów: 128 Grupa: Porady i op... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli szukacie sprawdzonego zakładu kamieniarskiego w Bielsko Białej, to zdecydowanie po...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 287

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >