Urządzamy strefę do kąpieli dla osób starszych z obniżoną sprawnością ruchową

Urządzamy strefę do kąpieli dla osób starszych z obniżoną sprawnością ruchową

Osoby niepełnosprawne ruchowo spotykają się z wieloma trudnościami. Funkcjonowanie każdego dnia może im przysparzać wiele kłopotów. Na szczęście coraz więcej firm wychodzi naprzeciw napotykanym problemom i proponuje rozwiązania, których celem jest poprawienie komfortu codziennego życia. Jednym z nich są produkty umożliwiające odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni prysznicowej. Czytaj dalej

 

Łazienka dedykowana osobom niepełnosprawnym powinna być przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. Pomieszczenie musi być pozbawione barier architektonicznych np. progów, żeby z łatwością można było się po nim poruszać. Komfort i samodzielność przy codziennej pielęgnacji zagwarantuje odpowiednio zaprojektowana strefa prysznicowa.


Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie pozostawienie w niej około 150cmx150cm przestrzeni tzw. pola manewrowego. Dzięki niemu ze strefy swobodnie skorzystają osoby poruszające się o kulach, chodziku czy na wózku inwalidzkim. Przy kabinie nie powinny też znajdować się inne urządzenia sanitarne, które mogłyby blokować dostęp do prysznica. W przypadku kabin, najlepiej sprawdzą się modele typu walk-in zamontowane bezpośrednio na posadzce i pozbawione ściany lub ścian bocznych. Dzięki temu osoba poruszająca się na wózku bez przeszkód wjedzie do kabiny. Innym polecanym rozwiązaniem dla osób z trudnościami w poruszaniu się, są kabiny z drzwiami składanymi lub przesuwnymi, które zagwarantują bezproblemowe otwieranie i zamykanie. Istotne jest tylko, by ich szerokość nie była mniejsza niż 90 cm, co pozwoli na komfortowe wchodzenie i wychodzenie z kabiny.


urządzamy strefę do kąpieli osobie starszejKabina typu Walk-in Modo New Black II

 

- Kabina prysznicowa to produkt, z którego z łatwością skorzystają osoby z dysfunkcjami narządu ruchu. Dbając o ich komfort warto zwrócić uwagę na model o odpowiednim typie drzwi oraz zamontować go bezpośrednio na podłodze lub na brodziku ultrapłaskim wbudowanym w posadzkę, żeby dostęp do przestrzeni kąpielowej był wygodny - wyjaśnia Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.


urządzamy strefę do kąpieli osobie starszej

Kabina Fuenta NEW KDJ B z drzwiami składanymi

 

Taki model kabiny można także spersonalizować i dopasować do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej ruchowo.

 

- Dzięki programowi „Na miarę” możemy zamówić kabinę o nietypowym kształcie czy gabarytach np. pasujących do wymiarów wózka inwalidzkiego.  Jesteśmy także w stanie zaaranżować każde nawet najbardziej nietypowe wnętrze. Przykładem jest zamontowanie kabiny z wycięciem idealnie dopasowanym do wybudowanego w strefie prysznicowej siedziska, które umożliwia wygodną kąpiel i stabilne podparcie  - mówi Hanna Błaszak.

 

urządzamy strefę do kąpieli osobie starszej

Kabina Euphoria DWJ+S w wersji niestandardowej

 

Czytaj również: Czy można kupić kabinę prysznicową na wymiar?


Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem podpłytkowym powinniśmy zaplanować na etapie projektowania wnętrza. Potrzebnych jest bowiem około 15 cm przestrzeni w podłodze, w której ukryjemy elementy wykończeniowe. Niestety w mieszkaniach w blokach nie zawsze jest to możliwe ze względu na niewystarczającą grubość stropu. Na szczęście na ratunek przychodzą brodziki ultrapłaskie, które nie zajmują tyle miejsca i także można zamontować je w podłodze. Na rynku dostępne są modele wykonane z akrylu lub z konglomeratu marmurowego. Oba warianty cechuje gładka, antybakteryjna powierzchnia, wysoki połysk oraz odporność na zawilgocenia i zagrzybienia. Jednak modele z konglomeratu sprawdzą się lepiej, ponieważ są trwalsze i bardziej wytrzymałe. Bez względu na to, na który z nich się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, by posiadał antypoślizgową powierzchnię.

 

- Producenci oferują wiele rozwiązań przystosowanych do łazienek przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na to, czy produkty będą bezpieczne podczas użytkowania - mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Dla większego komfortu kabinę można doposażyć w dodatkowe elementy. W przestrzeni prysznicowej warto zamontować specjalną poręcz lub uchwyty będące wsparciem dla korzystających. Innym udogodnieniem będzie wieszak relingowy na ręcznik  przymocowany do zewnętrznej strony tafli szkła.

 

urządzamy strefę do kąpieli osobie starszejKabina Feunta KDJ z wieszakiem relingowym

 

Czytaj również: Kabina prysznicowa walk-in, co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie

 

- Wieszak relingowy to bardzo przydatny dodatek, dzięki któremu ręcznik zawsze pozostanie w zasięgu ręki. Montuje się go do szyby lub do szyby i ściany stałej za pomocą specjalnej technologii klejenia. Należy pamiętać, by zamówić wieszak równocześnie z kabiną prysznicową, ponieważ jego montaż odbywa się na etapie produkcji - dodaje Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

 

Aranżując łazienkę nie zapominajmy o tym, by ciekawie się prezentowała i po prostu podobała właścicielom. By urozmaicić wnętrze możemy np. spersonalizować wygląd kabiny prysznicowej. Do wyboru mamy kilka wariantów szkła z jakiego będzie zrobiona np. szkło przejrzyste, satynowe, grafitowe, brązowe, Pixarena czy Mirror pokryte lustrzaną powłoką. Co więcej, możemy też zdecydować się na usługę laserowego grawerowania, dzięki której naniesiemy na szkło dowolny wzór i sprawimy, że kabina prysznicowa stanie się unikatową ozdobą.


Źródło: Beyond PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wnetrza Liczba postów: 2278 Grupa: Najnowsze t... Proces powstawania budynku mieszkalnego będzie się ogromnie różnić od obecnego budowania. Wszystkie elementy od największych do najdrobniejszych zostaną wykonan...
  • Panele szklane w kuchni Liczba postów: 20 Grupa: Wnętrza Najważniejszą zaletą paneli jest ich efektowny wygląd i łatwiejsze utrzymanie czystości. Nie montuje się przy nich fug, w których gromadzi się brud oraz łatwiej...
  • Kuchnia na wymiar Liczba postów: 144 Grupa: Wnętrza Zdecydowanie najlepsze są kuchnie wykonywane na wymiar, gwarantują dobre wykonanie idealnie pod wymagania klienta no i świetne wykorzystanie przestrzeni, na czy...
  • Jakie żelazko będzie najlepsze dla mężczyzny? Nowo... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza
  • Jak zabezpieczyć drogocenne przedmioty w domu? Liczba postów: 196 Grupa: Wnętrza Myślę, że drogocenne przedmioty w domu warto po prostu schować w bezpiecznym miejscu, ewentualnie inną opcją jest zakup sejfu, to też dosyć popularne rozwiązani...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19120 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 510

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >