Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku - o ochronie przyrody

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku - o ochronie przyrody

Czytaj dalej

 

Rozdział 5 
Organy ochrony przyrody 

 

 


Art. 91. 

Organami w zakresie ochrony przyrody są: 

1) minister właściwy do spraw środowiska; 

2) wojewoda; 

3) starosta; 

4) wójt, burmistrz albo prezydent miasta. 

 


Art. 92. 

1. Minister właściwy do spraw środowiska wykonuje zadania organu administracji rządowej w zakresie ochrony przyrody przy pomocy Głównego Konserwatora Przyrody, będącego sekretarzem lub podsekretarzem stanu w urzędzie obsługującym tego ministra. 

2. Głównego Konserwatora Przyrody powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw środowiska. 


 

Art. 93. 

Wojewoda wykonuje zadania organu administracji rządowej w zakresie ochrony przyrody przy pomocy wojewódzkiego konserwatora przyrody. 


 

Art. 94. 

Zadania wojewody w zakresie ochrony przyrody na terenie parku narodowego wykonuje dyrektor tego parku. 


 

Art. 95. 

Organami opiniodawczo-doradczymi w zakresie ochrony przyrody są: 

1) Państwowa Rada Ochrony Przyrody, działająca przy ministrze właściwym do spraw środowiska; 

2) wojewódzka rada ochrony przyrody, działająca przy wojewodzie; 

3) rada naukowa parku narodowego, działająca przy dyrektorze parku narodowego; 

4) rada parku krajobrazowego lub rada zespołu parków krajobrazowych, działająca przy dyrektorze parku krajobrazowego lub dyrektorze zespołu parków krajobrazowych. 


 

Art. 96. 

1. Członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody w liczbie 40 na kadencję trwającą 5 lat powołuje, w drodze zarządzenia, minister właściwy do spraw środowiska spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki i organizacji ekologicznych. 

2. Państwowa Rada Ochrony Przyrody wybiera ze swojego grona przewodniczącego i zastępców oraz uchwala regulamin działania. 

3. Do zadań Państwowej Rady Ochrony Przyrody należy w szczególności: 

1) ocena realizacji ustawy; 

2) opiniowanie strategii, planów i programów dotyczących ochrony przyrody; 

3) ocena realizacji krajowej strategii ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej; 

4) opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony przyrody; 

5) przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody; 

6) popularyzowanie ochrony przyrody. 

4. Wydatki związane z działalnością Państwowej Rady Ochrony Przyrody są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw środowiska. 

 


Art. 97. 

1. Członków wojewódzkiej rady ochrony przyrody w liczbie od 20 do 30 na kadencję trwającą 5 lat powołuje, w drodze zarządzenia, wojewoda spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki, organizacji ekologicznych i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz sejmiku województwa. 

2. Wojewódzka rada ochrony przyrody wybiera ze swojego grona przewodniczącego i zastępców oraz uchwala regulamin działania. 

3. Do zadań wojewódzkiej rady ochrony przyrody należy w szczególności: 

1) ocena realizacji zadań w zakresie ochrony przyrody; 

2) opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ochrony przyrody wydawanych przez wojewodę; 

3) przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody; 

4) opiniowanie planów rozwoju i strategii wojewódzkich w zakresie ochrony przyrody. 

4. Wydatki związane z działalnością wojewódzkiej rady ochrony przyrody są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda. 

 


Art. 98. 

1. Członków rady naukowej parku narodowego w liczbie od 10 do 20 na kadencję trwającą 5 lat powołuje, w drodze zarządzenia, minister właściwy do spraw środowiska spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki i organizacji ekologicznych oraz właściwych miejscowo samorządów wojewódzkich i samorządów gminnych. 

2. Rada naukowa parku narodowego wybiera ze swojego grona przewodniczącego i zastępcę oraz uchwala regulamin działania. 

3. Do zadań rady naukowej parku narodowego należy w szczególności: 

1) ocena stanu zasobów, tworów i składników przyrody; 

2) opiniowanie projektu planu ochrony i zadań ochronnych; 

3) ocena realizacji ustaleń planu ochrony, rocznych zadań ochronnych i skuteczności zabiegów ochronnych; 

4) opiniowanie programów badawczych i naukowych w zakresie ochrony przyrody; 

5) przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody i funkcjonowania parku narodowego. 

4. Wydatki związane z działalnością rady naukowej parku narodowego są pokrywane z budżetu państwa, z części przeznaczonej na działalność parków narodowych. 

 


Art. 99. 

1. Członków rady parku krajobrazowego lub rady zespołu parków krajobrazowych w liczbie od 10 do 20 na kadencję trwającą 5 lat powołuje, w drodze zarządzenia, wojewoda spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki i organizacji ekologicznych oraz przedstawicieli właściwych miejscowo samorządów wojewódzkich, samorządów gminnych i organizacji gospodarczych. 

2. Członków rady parku krajobrazowego lub rady zespołu parków krajobrazowych położonych na terenie kilku województw powołuje wojewoda tego województwa, na którego obszarze znajduje się największa część parku lub zespołu parków, w porozumieniu z pozostałymi wojewodami. 

3. Rada parku krajobrazowego lub rada zespołu parków krajobrazowych wybiera ze swojego grona przewodniczącego i zastępców oraz uchwala regulamin działania. 

4. Do zadań rady parku krajobrazowego lub rady zespołu parków krajobrazowych należy w szczególności: 

1) ocena stanu zasobów, tworów i składników przyrody, wartości kulturowych oraz ustaleń programów ochrony przyrody; 

2) opiniowanie projektu planu ochrony; 

3) ocena realizacji ustaleń planu ochrony i innych zadań z zakresu ochrony przyrody; 

4) opiniowanie i ocena realizacji projektów i programów działalności parku krajobrazowego lub zespołu parków krajobrazowych w zakresie ochrony przyrody, edukacji, turystyki i rekreacji. 

5. Wydatki związane z działalnością rady parku krajobrazowego lub rady zespołu parków krajobrazowych są pokrywane z budżetu państwa, z części której dysponentem jest właściwy wojewoda. 

 


Art. 100. 

Członkom organów opiniodawczo-doradczych, o których mowa w art. 95, zamieszkałym poza miejscowością, w której odbywa się posiedzenie, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów na zasadach określonych w przepisach dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydanych na podstawie art. 77 § 2 Kodeksu pracy. 

 

 

 

Rozdział 6 

Służby ochrony przyrody 

 

 


Art. 101. 

1. Parkiem narodowym zarządza dyrektor parku narodowego. 

2. Minister właściwy do spraw środowiska powołuje dyrektora parku narodowego na okres 5 lat spośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu. 

3. Do konkursu mogą przystąpić wyłącznie osoby posiadające: 

1) dyplom ukończenia studiów wyższych na jednym z następujących kierunków: 

a) biologia, 

b) geografia, 

c) geologia, 

d) leśnictwo, 

e) ochrona środowiska, 

f) rolnictwo; 

2) co najmniej dziesięcioletni staż pracy w zawodzie zgodnym z kierunkiem studiów, o których mowa w pkt 1, w tym trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym. 

4. W celu przeprowadzenia konkursu minister właściwy do spraw środowiska powołuje komisję konkursową w składzie: 

1) dwóch pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw środowiska; 

2) dwóch przedstawicieli Państwowej Rady Ochrony Przyrody; 

3) przedstawiciel marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę dyrekcji parku narodowego. 

5. W toku konkursu sprawdzeniu podlegają wiedza i predyspozycje niezbędne do wykonywania zadań dyrektora parku narodowego oraz umiejętności kierownicze. 

6. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, sposób ogłaszania, organizację i tryb przeprowadzania konkursu oraz zadania komisji konkursowej, uwzględniając w szczególności potrzebę sprawnego przeprowadzenia konkursu oraz wszechstronnej oceny kwalifikacji kandydatów. 


 

Art. 102. 

1. Dyrektor parku narodowego reprezentuje Skarb Państwa w stosunkach cywilnoprawnych w zakresie zarządzanego mienia parku narodowego. 

2. Dyrektor parku narodowego realizuje ustalenia planu ochrony oraz wydaje zarządzenia określające sposoby korzystania z obszarów parku narodowego w celach naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. 

3. Dyrektor parku narodowego ma prawo prowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia oraz udziału w rozprawach przed sądami powszechnymi w charakterze oskarżyciela publicznego i wnoszenia odwołań od postanowień i orzeczeń tych sądów w sprawach o wykroczenia z zakresu ochrony przyrody. 

4. Do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 3, dyrektor parku narodowego może upoważnić funkcjonariusza Straży Parku. 
5. Do dyrektora parku narodowego należą odpowiednio zadania i kompetencje określone w art. 5 ust. 2-4, art. 9 ust. 1 i 2, art. 10, art. 13 ust. 1 pkt 1-3, art. 13a, art. 14a ust. 1 i 2, art. 26 ust. 3 i 4 oraz art. 35 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach. 

6. Dyrektor parku narodowego współpracuje z Szefem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej w zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań ustawowych. 


 

Art. 103. 

1. Zadania związane z ochroną przyrody, badaniami naukowymi i działalnością edukacyjną, a także ochroną mienia parku narodowego oraz zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody na terenie parku narodowego wykonuje Służba Parku Narodowego. 

2. Do zadań Służby Parku Narodowego należy: 

1) realizacja ustaleń planów ochrony i zadań ochronnych; 

2) informowanie i promocja w zakresie ochrony przyrody, w tym prowadzenie muzeum przyrodniczego, ośrodków informacji i edukacji oraz publikowanie materiałów informacyjnych i promocyjnych; 

3) prowadzenie badań naukowych w celu określenia metod i sposobów ochrony przyrody, skuteczności działań ochronnych oraz rozpoznawania różnorodności biologicznej; 

4) utrzymywanie w należytym stanie infrastruktury technicznej zarządzanej przez park narodowy; 

5) udostępnianie parku narodowego do celów naukowych, edukacyjnych, rekreacyjnych, turystycznych i sportowych. 

3. Minister właściwy do spraw środowiska może powierzyć, w drodze decyzji administracyjnej, dyrektorowi parku narodowego wykonywanie zadań poza granicami parku narodowego w zakresie związanym z funkcjonowaniem i ochroną obszarów Natura 2000, w szczególności w zakresie ochrony siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt oraz realizacji ustaleń planu ochrony. 

4. Minister właściwy do spraw środowiska, kierując się potrzebą doboru w Służbach Parków Narodowych osób o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, określi, w drodze rozporządzenia, stanowiska oraz wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać pracownicy zatrudnieni na poszczególnych stanowiskach w Służbach Parków Narodowych, z uwzględnieniem wykształcenia i stażu pracy. 


 

Art. 104. 

1. Pracownikom Służby Parku Narodowego przysługuje: 

1) bezpłatne umundurowanie, które noszą przy wykonywaniu czynności służbowych; 

2) bezpłatne mieszkanie, jeżeli stanowisko oraz charakter pracy są związane z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania. 

2. Pracownicy Służby Parku Narodowego przy wykonywaniu czynności służbowych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej w przepisach prawa karnego dla funkcjonariuszy publicznych. 

3. Bezpłatne mieszkanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach: 

1) dyrektora parku; 

2) zastępcy dyrektora parku; 

3) głównego księgowego; 

4) głównego specjalisty do spraw ochrony przyrody; 

5) kierownika pracowni naukowo-edukacyjnej; 

6) głównego specjalisty do spraw udostępniania parku; 

7) nadleśniczego; 

8) konserwatora obrębu ochronnego; 

9) leśniczego; 

10) konserwatora obwodu ochronnego; 

11) podleśniczego; 

12) starszego strażnika; 

13) strażnika; 

14) kierownika ośrodka hodowli zwierząt; 

15) kierownika szkółki leśnej; 

16) komendanta Straży Parku; 

17) zastępcy komendanta Straży Parku; 

18) dowódcy grupy terenowej Straży Parku; 

19) starszego strażnika Straży Parku; 

20) strażnika Straży Parku. 

4. Przez bezpłatne mieszkanie należy rozumieć przydzielony pracownikowi lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym lub jednorodzinnym, za którego używanie pracownik nie wnosi opłat. 

5. Członkami rodziny pracownika, których uwzględnia się przy przydziale lokalu mieszkalnego, są pozostający z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym: 

1) małżonek; 

2) dzieci (własne lub małżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej) pozostające na jego utrzymaniu, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 25 lat; 

3) rodzice pracownika i jego małżonka będący na jego wyłącznym utrzymaniu lub jeżeli ze względu na wiek albo inwalidztwo, albo inne okoliczności są niezdolni do wykonywania zatrudnienia; za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające. 

6. Bezpłatne mieszkanie przydziela się pracownikowi Służby Parku Narodowego na jego wniosek, który zawiera: 

1) imię, nazwisko i adres wnioskodawcy; 

2) datę i miejsce zatrudnienia; 

3) liczbę i stopień pokrewieństwa osób, o których mowa w ust. 5. 

7. Bezpłatne mieszkanie przydziela się z zasobów mieszkaniowych parku narodowego. 

8. Bezpłatne mieszkanie przydziela się na czas zatrudnienia na stanowisku, o którym mowa w ust. 3. 

9. Bezpłatne mieszkanie przydziela się na podstawie umowy zawieranej: 

1) z dyrektorem parku narodowego - przez ministra właściwego do spraw środowiska; 

2) z pracownikiem Służby Parku Narodowego - przez dyrektora parku narodowego. 

10. W umowie, o której mowa w ust. 9, ustala się: 

1) szczegółowe warunki korzystania z bezpłatnego mieszkania; 

2) termin zwolnienia bezpłatnego mieszkania, nie dłuższy niż 6 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia na stanowisku uprawniającym do bezpłatnego mieszkania; 

3) sposób zwalniania bezpłatnego mieszkania przez pracownika Służby Parku Narodowego przechodzącego na emeryturę lub rentę oraz możliwość przydzielenia lokalu zamiennego. 

11. Pracownik Służby Parku Narodowego zwalnia bezpłatne mieszkanie wraz ze wszystkimi osobami pozostającymi z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. 

12. W razie braku możliwości przydziału bezpłatnego mieszkania lub zamieszkiwania, za zgodą dyrektora parku narodowego albo ministra właściwego do spraw środowiska, przez pracownika Służby Parku Narodowego w mieszkaniu stanowiącym własność tego pracownika, przysługuje pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystywanie bezpłatnego mieszkania. 

13. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 12, przyznaje się uprawnionemu pracownikowi Służby Parku Narodowego na jego wniosek, do którego załącza oświadczenie o liczbie i stopniu pokrewieństwa osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. 

14. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 12, pracownikowi Służby Parku Narodowego oblicza dyrektor parku narodowego, a dyrektorowi parku narodowego - minister właściwy do spraw środowiska, przyjmując iloczyn średniej stawki czynszu w stosunkach najmu w danej miejscowości i wielkości normatywnej powierzchni użytkowej przysługującej pracownikowi. 

15. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 12, jest wypłacany każdego miesiąca łącznie z wynagrodzeniem. 

16. Na potrzeby obliczenia i wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystywanie bezpłatnego mieszkania ustala się następujące wielkości normatywnej powierzchni użytkowej w przeliczeniu na liczbę osób pozostających z pracownikiem Służby Parku Narodowego we wspólnym gospodarstwie domowym: 

 

1) 35 m2 - dla 1 osoby; 

2) 40 m2 - dla 2 osób; 

3) 45 m2 - dla 3 osób; 

4) 55 m2 - dla 4 osób; 

5) 65 m2 - dla 5 osób; 

6) 70 m2 - dla 6 lub więcej osób. 

17. Wielkość normatywnej powierzchni użytkowej podwyższa się o 10 m2, jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna, wymagająca do poruszania się wózka inwalidzkiego. 

18. W przypadku gdy uprawnienia do bezpłatnego mieszkania przysługują dwu lub więcej osobom pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym, przydziela się jedno bezpłatne mieszkanie, o którym mowa w ust. 3, albo przyznaje się jeden ekwiwalent, o którym mowa w ust. 12. 

19. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, dla pracowników Służb Parków Narodowych wzór legitymacji służbowej, wzory umundurowania oraz oznak służbowych dla poszczególnych stanowisk, w tym odpowiedni wzór umundurowania wyjściowego i polowego na pory roku, kolor i wzór przedmiotów uzupełniających mundury, wzór orła umieszczanego na czapkach, a także okresy użytkowania części umundurowania, kierując się potrzebą zapewnienia pracownikom Służb Parków Narodowych odpowiednich warunków do wykonywania zadań wymagających przebywania w terenie w różnych porach roku oraz potrzebą rozróżnienia cech umundurowania pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach. 


Art. 105. 

1. Parkiem krajobrazowym kieruje dyrektor parku krajobrazowego. 

2. Dyrektora parku krajobrazowego powołuje wojewoda, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady ochrony przyrody. 

3. Dyrektora parku krajobrazowego położonego na terenie kilku województw powołuje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę parku, w porozumieniu z pozostałymi wojewodami. 

4. Do zadań dyrektora parku krajobrazowego należy: 

1) ochrona przyrody, walorów krajobrazowych oraz wartości historycznych i kulturowych; 

2) organizacja działalności edukacyjnej, turystycznej oraz rekreacyjnej; 

3) wydawanie, z upoważnienia wojewody, decyzji administracyjnych w zakresie ochrony przyrody; 

4) współdziałanie w zakresie ochrony przyrody z jednostkami organizacyjnymi oraz osobami prawnymi i fizycznymi; 

5) składanie wniosków do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczących zagospodarowania przestrzennego obszarów wchodzących w skład parku krajobrazowego. 

5. Na terenie zarządzanym przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, znajdującym się w granicach parku krajobrazowego, zadania w zakresie ochrony przyrody wykonuje samodzielnie miejscowy nadleśniczy, zgodnie z ustaleniami planu ochrony parku krajobrazowego, uwzględnionym w planie urządzenia lasu. 


 

Art. 106. 

1. W celu kierowania parkami krajobrazowymi mogą być tworzone zespoły parków krajobrazowych, jako jednostki budżetowe w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. 

2. Do dyrektora zespołu parków krajobrazowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące dyrektora parku krajobrazowego. 


 

Art. 107. 

1. Zadania z zakresu ochrony przyrody, walorów krajobrazowych, wartości historycznych i kulturowych oraz działalności edukacyjnej na terenie parku krajobrazowego wykonuje Służba Parku Krajobrazowego. 

2. Do zadań Służby Parku Krajobrazowego należy: 

1) inwentaryzacja siedlisk przyrodniczych, stanowisk roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową oraz ich siedlisk, a także zasługujących na ochronę tworów i składników przyrody nieożywionej; 

2) identyfikacja i ocena istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych parku krajobrazowego oraz wnioskowanie o podejmowanie działań mających na celu eliminowanie lub ograniczanie tych zagrożeń i ich skutków, a także innych działań w celu poprawy funkcjonowania i ochrony parku krajobrazowego; 

3) gromadzenie dokumentacji dotyczącej przyrody oraz wartości historycznych, kulturowych i etnograficznych; 

4) realizacja zadań związanych z ochroną innych form ochrony przyrody w granicach parku krajobrazowego; 

5) informowanie o przepisach o ochronie przyrody osób przebywających na obszarach podlegających ochronie oraz w miejscach, w których znajdują się twory i składniki przyrody objęte formami ochrony przyrody; 

6) prowadzenie edukacji przyrodniczej w szkołach i wśród miejscowego społeczeństwa, a także promowanie wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i turystycznych parku krajobrazowego; 

7) współpraca z samorządami, zarządcami obszarów parku krajobrazowego, organizacjami ekologicznymi i z innymi podmiotami, mającymi związek z ochroną parku krajobrazowego. 

3. Wojewoda może powierzyć, w drodze decyzji administracyjnej, dyrektorowi parku krajobrazowego wykonywanie zadań poza granicami parku krajobrazowego w zakresie związanym z funkcjonowaniem i ochroną obszarów Natura 2000, w zakresie ochrony siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt oraz realizacji ustaleń planu ochrony. 

4. Pracownik Służby Parku Krajobrazowego ma prawo do legitymowania osób naruszających przepisy o ochronie przyrody, a w razie odmowy okazania dokumentu pozwalającego na ustalenie tożsamości - zwracania się do Policji lub innych właściwych organów o ustalenie tożsamości. 

5. Pracownik Służby Parku Krajobrazowego otrzymuje bezpłatne umundurowanie, które obowiązkowo nosi przy wykonywaniu czynności służbowych. 

6. Minister właściwy do spraw środowiska, kierując się potrzebą doboru w Służbach Parków Krajobrazowych pracowników o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, określi, w drodze rozporządzenia, stanowiska oraz wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać pracownicy zatrudnieni na poszczególnych stanowiskach w Służbach Parków Krajobrazowych, z uwzględnieniem wykształcenia i stażu pracy. 

7. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, dla pracowników Służb Parków Krajobrazowych wzór legitymacji służbowej, wzory umundurowania oraz oznak służbowych dla poszczególnych stanowisk, w tym odpowiedni wzór umundurowania wyjściowego i polowego na pory roku, kolor i wzór przedmiotów uzupełniających mundury, wzór orła umieszczanego na czapce, a także okresy użytkowania części umundurowania, kierując się potrzebą zapewnienia pracownikom Służb Parków Krajobrazowych odpowiednich warunków do wykonywania zadań, wymagających przebywania w terenie w różnych porach roku, oraz potrzebą rozróżnienia cech umundurowania pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach. 

 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8

Źródło: Dziennik Ustaw / budnet.pl

Pliki do pobrania

Tagi

areszt,

bank,

bezpieczeństwo,

budowa,

budowla,

budynek,

celowy,

charakterystyka,

ciąg,

cisza,

czas wykonania,

czynsz,

darowizna,

decyzja,

do ustalenia,

droga,

drzewa i krzewy,

drzewo,

dysponent,

dziecko,

ekologiczny,

ekosystem,

gaz,

gleba,

gmina,

gniazdo,

granica,

grudzień,

grunt,

grzyb,

infrastruktura,

instalacja,

inwentaryzacja,

inwestor,

inwestycja celu publicznego,

jednorazowy,

kanał,

kierownik,

kolor,

koncepcja,

konkursowy,

konserwator przyrody,

kontrola,

korytarz,

korytarz ekologiczny,

koryto rzeki,

krzew,

likwidacja,

lipiec,

listopad,

lokal mieszkalny,

lokalizacja,

lustro,

luty,

magazynek,

mapa,

materiał,

mały,

miasto,

miał,

miejscowość,

mieszek,

mieszkanie,

moc,

monitoring,

nadzór,

najem,

naprawa,

narzędzie,

naturalny,

nawożenie,

niepełnosprawny,

nieprawidłowość,

nieruchomość,

nieużytek,

obiekt,

obręb,

obrzeże,

obszar chronionego krajobrazu,

obszar chroniony,

obszar Natura 2000,

ocena oddziaływania na środowisko,

ochrona,

ochrona częściowa,

ochrona przyrody,

ochrona środowiska,

odbudowa,

odstepstwo,

odszkodowanie,

odtworzyć,

oględziny,

ogród,

okazały,

orzeczenie,

osoba niepełnosprawna,

oświadczenie,

państwo,

park krajobrazowy,

pastwisko,

październik,

plan,

plan ochrony,

plan zagospodarowania,

plan zagospodarowania przestrzennego,

planowanie,

podatek,

podmiot,

podstawa,

pokrywa,

pole,

pomieszczenie,

pomnik przyrody,

poniżej,

porządek,

powierzchnia,

powietrze,

powszechny,

pozwolenie,

pracownik,

prąd,

prawidłowy,

prawo,

prawo budowlane,

prawo własności,

program,

projekt,

projekt zagospodarowania terenu,

protokół,

przedłożyć,

przekazać,

przepis,

przesunięcie terminu,

przeznaczenie,

przeznaczenie terenu,

przyjęcie,

przyroda,

racjonalna gospodarka wodna,

rada gminy,

realizacja,

realizacja inwestycji,

redukcja,

regulacja,

remont,

roboty ziemne,

rodzina,

rozbudowa,

rozpatrywać,

rozwiązanie,

ruch,

rzeka,

sieć,

siedlisko,

siedziba dyrekcji,

sierpien,

sito,

Skarb Państwa,

skarpa,

skład,

specjalny obszar ochrony siedlisk,

sporny,

sposób użytkowania,

sprzęt,

środek,

stanowisko,

starorzecze,

stawka,

strefa,

studium,

styczeń,

szkoda,

słońce,

tablica,

teren,

termin płatności,

torf,

torfowisko,

torowisko,

trakt,

umowa,

upoważnienie,

urząd,

użytkowanie,

użytkownik,

wał,

wejście,

wielokrotny,

wjazd,

wniosek,

wnioskodawca,

woda,

wrzesień,

wskaźnik,

wsparcie,

wybór,

wydmuszka,

wykup,

wymiana,

wyposażenie,

wyrobisko,

wyrys z mapy,

wysoki,

wysokość,

wywóz,

wzór,

własność,

własny,

z upoważnienia,

z zachowaniem,

zabezpieczenie,

zabudowa,

zakres działalności,

zalecić,

zarząd,

zawiadomić,

załącznik,

zbiornik,

zezwolenie,

zgłoszenie,

zieleń,

ziemia,

zmiana,

zmiana granic,

zmiana planu,

zmiana sposobu użytkowania,

zwarty,

zwrot,

złoty

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 282

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >