W 5 krokach jak zabrać się za kupno mieszkania

W 5 krokach jak zabrać się za kupno mieszkania

Dobra passa na rynku nieruchomości trwa. W samym III kwartale 2016 roku do sprzedaży wprowadzono 14,2 tys. lokali. Koniec roku zapowiada się równie dobrze. Czy jest to trafiony moment, aby zdecydować się na kupno nieruchomości? Oto pięć wskazówek, które pozwolą zweryfikować, czy warto odkładać tę decyzję na przyszły rok. Czytaj dalej

 

Po pierwsze: zgromadź wkład własny

Nadchodzący rok zapowiada duże zmiany na rynku mieszkaniowym. Wymagana wysokość wkładu własnego wzrośnie do 20% wartości nieruchomości. Może to stanowić trudną do przekroczenia barierę – dotychczas konieczne było uzbieranie jedynie 15% całej kwoty. Nie jest to jednak powód, dla którego musimy spieszyć się z nabyciem własnego M. Jeśli nie udało nam się zgromadzić pieniędzy, korzystniej będzie odłożyć na jakiś czas decyzję zakupową. Uzbieranie wyższego wkładu własnego daje szansę obniżenia marży kredytu. 


Po drugie: zweryfikuj sytuację finansową

Choć w przypadku zakupu nieruchomości wybór konkretnego sezonu niewątpliwie ma znaczenie, to jednak decydująca powinna być świadomość naszej aktualnej sytuacji – przede wszystkim tej finansowej. Dobrze będzie zastanowić się, czy mieszkania i kredyty będą tańsze. Już sama kwestia zmian w zasadach udzielania kredytu hipotecznego to argument, dla którego warto zdecydować się na zakup jeszcze w tym roku. Musimy dysponować nie tylko środkami na wkład własny, lecz także na opłaty bieżące – spłatę kredytu czy koszty eksploatacji. Nie zapominajmy również o kosztach dodatkowych, takich jak ubezpieczenie, taksa notarialna czy podatki.


Po trzecie: poznaj plan przestrzenny okolicy

Jeśli interesuje nas określona lokalizacja, kupno nieruchomości pod koniec roku może być trafioną decyzją. Możliwe, że deweloper nie będzie realizował kolejnych inwestycji w tym miejscu. Spróbujmy dowiedzieć się, jaki jest plan zagospodarowania przestrzeni. To także dobry czas na sprawdzenie czasu dojazdu do pracy w pogorszonych warunkach atmosferycznych.


Po czwarte: sprawdź szczegóły oferty

Zima to również właściwy czas, gdy chcemy zweryfikować izolację budynku. W mroźny dzień łatwiej ocenić, czy okna są szczelne, a ściany wystarczająco utrzymują ciepło. Istnieje też duża szansa, że pod koniec roku będziemy mieli do dyspozycji szeroki wachlarz ofert.
W miastach niemałą część kupujących stanowią studenci, którzy wolą nabyć swoje pierwsze lokum, zamiast tracić pieniądze na wynajem. Niewielu jednak decyduje się na zawarcie takiej umowy z końcem roku, stąd w przeciwieństwie do miesięcy letnich, wybór mieszkań może być większy. Również w przypadku potrzeby skorzystania z usług firmy remontowo-budowlanej przy pracach wykończeniowych nie powinniśmy mieć dużego problemu, gdyż sezon zimowy charakteryzuje się mniejszą liczbą zleceń w tej branży.

 

Czytaj również: Warto poznać specyfikę lokalnego rynku nieruchomości, przed zakupem mieszkania


w pięciu krokach jak kupić mieszkanie

Po piąte: porównaj dane z poprzednich lat

Dobrze jest też przyjrzeć się, jak wyglądały statystyki sprzedaży mieszkań w ostatnich miesiącach 2014 i 2015 roku. Według raportu firmy REAS, w IV kwartale ubiegłego roku na rynku nieruchomości mieszkalnych odnotowano ponad 9% wzrostu w odniesieniu do III kwartału. Liczba mieszkań pozostających w ofercie zmniejszyła się. Dla Wrocławia IV kwartał 2015 roku przyniósł wzrost sprzedaży o prawie 24%.


– Koniec roku to korzystny okres na kupno mieszkania. Możliwość zakupu lokalu w promocyjnej cenie to argument, który dla wielu okazuje się być decydującym. W 2016 roku decyzja ta może być napędzana również perspektywą wyższego wkładu własnego. Porównując wyniki osiągnięte na rynku nieruchomości w samym III kwartale 2015 i 2016 roku, możemy spodziewać się wzrostu sprzedaży nieruchomości – komentuje Jakub Orski, specjalista ds. sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”. – Przy takiej decyzji nie należy się jednak spieszyć. Podstawowym kryterium będzie zweryfikowanie swoich możliwości finansowych, znalezienie nieruchomości spełniającej nasze oczekiwania, zrobienie rozeznania, czy mieszkania mają jeszcze szansę potanieć – dodaje Orski.


Przede wszystkim bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się pospieszyć zakup własnego M, czy odłożymy tę decyzję na przyszły rok, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu transakcji. Najlepiej będzie zdecydować się na takie mieszkanie, które jest już gotowe do odbioru. Możemy również wybrać lokum z rachunkiem powierniczym, co uchroni nas przed utratą pieniędzy
w razie ewentualnego bankructwa dewelopera. Dzieje się tak dlatego, że bank wypłaca deweloperowi pieniądze dopiero po zawarciu aktu przenoszącego własność mieszkania.

 

 

Czytaj również: Kupujemy mieszkanie od dewelopera - jak zabezpieczyć własne pieniądze w 3 krokach

Źródło: publicon / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >