W Toruniu rozpoczęła się budowa 320 Mieszkań Plus - pierwsza taka inwestycja w regionie

W Toruniu rozpoczęła się budowa 320 Mieszkań Plus - pierwsza taka inwestycja w regionie

5 października 2020 oficjalnie zainaugurowano budowę 320 mieszkań przy ul. Okólnej w Toruniu. Osiedle powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości. Będzie to pierwsze Mieszkanie Plus zbudowane z nowoczesnych prefabrykatów. Czytaj dalej

 

Teren, na którym uruchomiono budowę, położony jest po południowej stronie Wisły, między ulicami Okólną i Generała Władysława Andersa. Osiedle będzie składało się z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków. W każdym z nich powstanie 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami. Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci, centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw.


W Toruniu rozpoczęła się budowa 320 Mieszkań Plus - pierwsza taka inwestycja w regionie


Generalnym Wykonawcą inwestycji jest spółka Pekabex, która zrealizuje ją w technologii nowoczesnej prefabrykacji. Oznacza to, że 15 tys. mkw. składających się na 320 mieszkań powstanie z elementów przygotowanych w halach produkcyjnych. Ściany warstwowe z elewacją, izolacją i stolarką powstaną w fabryce i gotowe będą przyjeżdżały na plac budowy, na którym montować je będą małe profesjonalne ekipy montażowe. Prefabrykacja pozwala na wykonywanie prac niezależnie od warunków atmosferycznych, a to ważne w przypadku toruńskiego osiedla. Inwestycja ruszyła jesienią, a montaż będzie odbywał się przez całą zimę. Zgodnie z założeniami roboty budowlane potrwają 17 miesięcy. Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 roku.


W Toruniu rozpoczęła się budowa 320 Mieszkań Plus - pierwsza taka inwestycja w regionie

 

Czytaj również: Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w atrakcyjnej cenie?


Mieszkanie Plus przy ul. Okólnej powstaje we współpracy z samorządem, który to zadanie powierzył Toruńskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. W porozumieniu z miejską spółką odbędzie się nabór przyszłych najemców mieszkań. W Toruniu, podobnie jak w innych lokalizacjach, rekrutacja do Mieszkań Plus ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy i będzie składała się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia, przyjętą w czerwcu 2019 roku, na dodatkowe punkty będą mogły liczyć osoby nie posiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

 

- Niezmiernie się cieszę, że pierwszą łopatę w województwie kujawsko-pomorskim wbijamy w Toruniu. To inwestycja kluczowa dla mojego miasta. Cieszę się, że to właśnie my, Torunianie, możemy przyczynić się do rozwoju naszego miasta poprzez budowę 320 mieszkań dla osób, które tych mieszkań bardzo potrzebują. Znajdą tutaj swoje miejsce na ziemi osoby młode, które wchodzą w życie, zakładają rodziny, które tutaj będą tworzyć społeczność, będą chować swoje dzieci. Myślę, że to będzie wzorcowy przykład, bo nowe mieszkania powstaną w ciągu 21 miesięcy. Z utęsknieniem czekam na otwarcie tego osiedla - mówiła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.

 

- Te mieszkania będą adresowane do rodzin wielodzietnych, osób niepełnosprawnych, czy osób starszych, ale także do osób, które na stałe chciałyby się związać z Toruniem. Jestem przekonany, że kolejki do tych mieszkań będą ogromne. Skoro, tak szybko, bo zaledwie w ciągu dwóch lat przygotowaliśmy wspólnie tę inwestycję na 320 mieszkań, to naszym następnym wyzwaniem będzie szukanie kolejnej lokalizacji, z którą będziemy mogli przystąpić do rządowego programu mieszkaniowego - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

- Wierzę w prefabrykację. Uważam, że to początek naprawdę dużej prefabrykacji. Prefabrykacja ma mnóstwo zalet. Ona się szczególnie wpisuje nie tylko w kontekst COVID-19, który powoduje, że pewne procesy przyspieszyły, ale przede wszystkim to też oszczędność i jakość. Taka jakość nie jest możliwa do uzyskania na tradycyjnej budowie. Prefabrykacja wymaga jednak zachowania pewnej geometrii działki i tutaj to się sprawdza – miasto zaproponowało piękną działkę, która doskonale nadaje się do takiej realizacji - prezes PFR Nieruchomości S.A. Wojciech Caruk.

 

- Elementy, z których będą powstawały te bloki będą pochodziły z fabryk w Poznaniu i Gdańsku. One już się produkują. Ta technologia ma wiele plusów, nie tylko czas realizacji, czy jakość, ale także wypływają z niej korzyści  dla samych mieszkańców, choćby pod względem akustyczności – to będą naprawdę ciche mieszkania. Cieszę się, że zapadła odważna decyzja i faktycznie prefabrykacja tu rusza.  - prezes Pekabex Bet S.A. Przemysław Borek.

 

- To właśnie tu, w Toruniu, rozpoczęła się moja pierwsza przygoda architektoniczna, tym bardziej cieszę się, że teraz będziemy mogli zostawić tu swój ślad. Mam nadzieję, że na tym naszym osiedlu, o prorodzinnym otoczeniu i otwartych przestrzeniach, mieszkańcom będzie się wspaniale żyło. Wkraczamy na rynek  z bardzo dobrym projektem i myślę, że będzie o nim jeszcze głośnododał prezes pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski.


W Toruniu rozpoczęła się budowa 320 Mieszkań Plus - pierwsza taka inwestycja w regionie

 

Czytaj również: Osiedle Domy w Szczytnikach pod Poznaniem

 

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania. 

 

Spółka PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi.


Źródło: PFR Nieruchomości / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >