Wady i zalety zaprawy wapiennej. Czy warto z niej korzystać?

Wady i zalety zaprawy wapiennej. Czy warto z niej korzystać?

Zaprawa wapienna uchodzi za nietrwałą. Tymczasem takie słynne budowle jak Krzywa Wieża w Pizie czy Zamek Królewski na Wawelu powstały właśnie z jej użyciem i dumnie prezentują się aż do dzisiaj. To jedna z tradycyjnych zapraw powszechnie stosowana w budownictwie przynajmniej od średniowiecza po czasy współczesne. Myślisz o jej wykorzystaniu? Dowiedz się, jakie są zalety i wady tego materiału. Czytaj dalej

Co to jest zaprawa wapienna? Jaką pełni rolę? 

Zaprawa wapienna powstaje przez połączenie wapna gaszonego (hydratyzowanego), wody i piasku we właściwych proporcjach. Tak przygotowaną mieszankę wykorzystuje się jako: 

  • spoiwo cegieł i betonowych bloczków

  • tynk

  • poduszkę zmniejszającą naprężenia w murze

  • barierę chroniącą przed wodą i wilgocią. 

 

Zaprawę wapienną można kupić w gotowej postaci lub przygotować samodzielnie na budowie. Dlaczego warto się na nią zdecydować?  


Wady i zalety zaprawy wapiennej. Czy warto z niej korzystać?


Jakie są zalety zaprawy wapiennej? 

Zaprawa wapienna charakteryzuje się uniwersalnością, doskonałą przyczepnością, plastyczną konsystencją i nieprzeciętną wytrzymałością. Dzięki temu wykorzystuje się ją w różnych funkcjach w połączeniu z niemal każdą mineralną powierzchnią. Zastosowana jako tynk zapewnia solidność elewacji. Wykorzystana jako łącznik elementów ścian i murów gwarantuje trwałość budowli przez setki lat. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ma zdolność do samoistnego naprawiania mikrouszkodzeń. Dobrze chroni też przed destrukcyjnym działaniem nagłych zmian temperatur – może wytrzymać w warunkach do 500°C. 

 

Nie bez znaczenia dla trwałości konstrukcji pozostaje również reakcja zaprawy wapiennej na wodę. Za sprawą porowatej struktury i naturalnego pochodzenia tego materiału nadmiar wilgoci jest odprowadzany na zewnątrz budynku. Na jego murze nie pojawiają się wykwity, ślady korozji, grzyby i pleśnie. To sprawia, że we wzniesionych z pomocą zaprawy na bazie wapna budowlach dobrze czują się alergicy. 


Jakie wady ma zaprawa wapienna? 

Wobec tak wielu zalet trudno doszukać się wad zaprawy wapiennej. To jednak nie oznacza, że ich nie ma. Dość wspomnieć o stosunkowo wysokiej cenie tego materiału. Za kilkanaście litrów gotowej zaprawy trzeba zapłacić ok. 50 zł. Tańszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie materiału. Wymaga to jednak przestrzegania wyśrubowanych norm wykonania i odpowiedniego dobrania proporcji, aby uzyskać właściwą konsystencję. 

 

Jeśli chcesz uzyskaną zaprawę wykorzystać w roli tynku, musisz liczyć się również z tym, że jej nałożenie pochłonie dużo czasu i energii. Natomiast schnięcie – w zależności od grubości warstwy – może potrwać nawet 14 dni. 

 

Sporo czasu – bo ok. 8 h – zajmuje także twardnienie zaprawy. Dla osób, które chcą jak najszybciej uporać się z pracami, może to okazać się przeszkodą. Fachowcy zwracają też jednak uwagę na dobrą stronę tej cechy: prace nie muszą odbywać się w pośpiechu, dzięki czemu można sobie pozwolić na dokładność. 


Zaprawa wapienna wraca do łask

Choć zaprawa wapienna nie jest pozbawiona wad, to jej zalety znacznie je przewyższają. Pomimo to na długi czas została wyparta przez cement oraz nowoczesne zaprawy. Obecnie ponownie wraca do użytku, doceniana za nieprzeciętną trwałość i radzenie sobie z wilgocią. 

 


Planujesz budowę lub remont? Użycie zaprawy wapiennej zdecydowanie warto rozważyć. Jeśli jednak chcesz poznać też inne możliwości – na stronie materialy-budowlane.pl znajdziesz garść najważniejszych informacji o popularnie stosowanych zaprawach i innych materiałach przydatnych podczas remontu czy budowy domu.

 

Czytaj również: Montaż dekoracyjnego portalu kominkowego w mieszkaniu

 

Wady i zalety zaprawy wapiennej. Czy warto z niej korzystać?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 20 Grupa: Moja budowa Oczywiście że jak już stoi wiata garażowa to idealnie do niej nadaje się panel fotowoltaiczny wszystko jest tak zaprojektowane aby wytrzymała te obciążenia.
  • Rekuperatory Liczba postów: 19 Grupa: Moja budowa wiata garażowa to nie jest miejsce na rekuperator nigdy nie będzie zresztą.
  • Malowanie Liczba postów: 67 Grupa: Moja budowa wiata garażowa zwykle pomalowana jest proszkowo a wcześniej ocynkowana żeby nie rdzewieć.

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >