Wahania dynamiki inwestycji budowlanych - Trendy na rynku pokryć dachowych w Polsce

Wahania dynamiki inwestycji budowlanych - Trendy na rynku pokryć dachowych w Polsce

Wg ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku rosnąca aktywność na rynku mieszkaniowym w 2012 roku bezpośrednio wpłynęła na wielkość rynku pokryć dachowych w Polsce. Czytaj dalej

 

Jednak po wysokich wzrostach w „mieszkaniówce” nastąpił czas zahamowania inwestycji. Jak wpłynie to na przyszły potencjał rynku pokryć dachowych?  Czy budownictwo remontowane przewyższy swoją wielkością budownictwo nowe?  Wielkość rynku pokryć dachowych w budownictwie nowym bezpośrednio związana jest z liczbą budynków oddanych do użytkowania zarówno w budownictwie mieszkaniowym i niemieszkalnym.  W 2012 roku oddano do użytku 99 908 budynków o łącznej kubaturze 164,6 mln m³. Z ogólnej liczby budynków oddanych do użytku w 2012 roku 77,4% z stanowiły obiekty mieszkalne. W sumie oddano do użytkowania 77 279 budynków mieszkalnych o łącznej kubaturze 74,6 mln m³. Budynki niemieszkalne stanowiły 22,6% w strukturze budynków oddanych do użytkowania ogółem w 2012 roku. Oddano ich do użytku 22 629 o łącznej kubaturze 90,1 mln m³.

 

Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS


Wyniki statystyki publicznej wskazują na pogarszającą się sytuację na rynku budowlanym. W pierwszej połowie 2013 roku produkcja budowlano-montażowa była o 23,0% niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Choć I kw. 2013 roku zanotował spadek produkcji o 16,5% w stosunku do I kw. 2012 roku, to w II kw. bieżącego roku spadek jest jeszcze bardziej wyraźny. Dynamika bowiem  w minionym kwartale wyniosła -27,0% r/r. Zarówno produkcja budowlano-montażowa  w budownictwie mieszkalnym, niemieszkalnym,  jak i obiektach inżynierii lądowej i wodnej zanotowała spadki dynamiki w pierwszej połowie 2013 roku. Wysoki spadek produkcji budowlano-montażowej odnotowano w budownictwie mieszkalnym, co związane jest z wyhamowaniem nowych inwestycji na tym rynku. W pierwszej połowie 2013 roku dynamika, w tym sektorze produkcji budowlano-montażowej ukształtowała się na poziomie -26,4% r/r. Najmniejszy spadek produkcji budowlano-montażowej zauważalny jest w budownictwie niemieszkalnym (-8,9% r/r).

 

Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS


Najnowszy raport ASM „Rynek pokryć dachowych w Polsce”prezentuje wielkość rynku pokryć dachowych w 2012 roku oraz jego przyszły potencjał na lata 2013-2015 według typu budownictwa, charakteru inwestycji oraz rodzaju pokryć dachowych. Zastosowanie procedury triangulacyjnej pozwoliło na uzyskanie różnych aspektów badanego przedmiotu. Oprócz wywiadów CATI (ComputerAssisted Telephone Interview) z dekarzami oraz wywiadów pogłębionych IDI z producentami pokryć dachowych przeprowadzono szereg analiz sytuacji makroekonomicznej i rynku budowlanego w Polsce, które pośrednio i bezpośrednio oddziaływają na sytuację w branży pokryć dachowych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem „Rynek pokryć dachowych w Polsce”,  który jest kompendium wiedzy dotyczącej zarówno sytuacji na rynku pokryć dachowych wg producentów, jak i wykonawców. Opracowanie ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku zawiera ponadto profesjonalne i rzetelne dane dotyczące wielkości rynku pokryć dachowych oraz jego przyszłego potencjału przygotowane przez zespół ekspertów specjalizujących się w złożonych analizach branży budowlanej.

 

Beata Tomczak, ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.


Opracowanie:

ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

 

na podstawie raportu: „Rynek pokryć dachowych w Polsce 2013”


www.asm-poland.com.pl

 

2013-09-02
Źródło: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 326

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >