Warszawa - centrum Europy

Warszawa - centrum Europy

Z całkowitymi zasobami biurowymi szacowanymi na około 4,3 mln m2, rynek biurowy w Warszawie utrzymał pozycję lidera wśród najważniejszych rynków Europy Środkowej, wyprzedzając m.in. Pragę (3,03 mln m2) czy Budapeszt (3,24 mln m2) i zmniejsza stopniowo dystans do dobrze rozwiniętych rynków Europy Zachodniej.

 

Warszawa w połowie drogi między rynkami Europy Środkowej a rynkami Europy Zachodniej

 

Można pokusić się o tezę, że stolica Polski jest w połowie drogi między rynkami Europy Środkowej, a rynkami Europy Zachodniej. Warszawa jest zdecydowanie mniejszym rynkiem z wyższym wskaźnikiem pustostanów niż dobrze rozwinięte rynki Europy Zachodniej. Z drugiej strony Warszawa wypada korzystnie na tle wybranych stolic krajów Europy Środkowej i Wschodniej jako rynek o większych zasobach powierzchni biurowej, wyższych stawkach czynszu i nadal niższym poziomem pustostanów - zwraca uwagę Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank.

Choć ewolucja warszawskiego rynku biurowego w kierunku rynku w pełni dojrzałego nadal trwa, analiza podstawowych wskaźników rynkowych wskazuje na olbrzymi potencjał rozwojowy Warszawy jako lokalizacji biurowej i szansę na utrzymującą się wysoką dynamikę wzrostu.

 

 

Czytaj również: Czy warto poczekać na zmiany w MdM-ie?

 

Co więcej, w 2014 roku Polska uplasowała się na 8. miejscu w Europie pod względem aktywności inwestycyjnej, wyprzedzając m.in. wszystkie kraje CEE.

Według Magdaleny Czempińskiej, Dyrektora w Dziale Badań Rynku Knight Frank, na wysoką atrakcyjność polskiego rynku w znacznym stopniu wpływają stosunkowo niskie ceny nieruchomości, które dla nowoczesnych budynków biurowych zlokalizowanych w ścisłym centrum Warszawy kształtują się na poziomie 4.500 EUR/m2, podczas gdy np. w Madrycie przekraczają 6.000 EUR a w Dublinie - 8.000 EUR. Na największych i najatrakcyjniejszych rynkach europejskich takich jak Paryż czy Londyn ceny biurowców osiągają nawet 18.000 - 20.000 EUR/m2.

 

Czytaj również: Rynek powierzchni handlowych czekają zmiany

 

Polska korzysta również na coraz większej śmiałości inwestorów globalnych w dokonywaniu zakupów w Europie. Dynamika wzrostu na europejskim rynku inwestycyjnym w 2014 roku była znacznie wyższa niż w Ameryce Północnej i krajach azjatyckich. Oczekuje się, że w obliczu przewidywanego osłabienia euro, rynki europejskie w 2015 roku będą jeszcze chętniej brane pod uwagę przez inwestorów spoza strefy. Polska pozostaje dominującym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej z 30% udziałem. Zdaniem Marty Gorońskiej – Wiercioch, analityka finansowego w dziale Capital Markets Knight Frank, stabilność rynku oraz płynność, oznaczająca możliwość swobodnego wyjścia z inwestycji, zachęcają do alokowania środków w Polsce.

 

2015-03-25
Źródło: knightfrank / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • samochód Liczba postów: 125 Grupa: Trudne tema... W razie konieczności wymiany katalizatora warto zajrzeć na https://skupujemykatalizatory.pl/, gdzie można znaleźć skup katalizatorów blisko siebie, który będzie...
  • alkomat Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Polecam firmę https://sklep-alkomat.pl/, kupiłem ostatnio tam alkomat firmy FITalco i jestem zadowolony, cena do 300 zł za Galaxy Plus jeszcze jest do przełknię...
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 61 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • Spsób na dobry sen Liczba postów: 162 Grupa: Aktualności Interesuje mnie kołdra puchowa zimowa i ręczniki. Czy wiecie, który sklep online posiada taki asortyment? Ważny jest dla mnie szeroki wybór produktów w dobrej c...
  • Wellbeing w miejscu pracy zwiększa zaangażowanie,... Liczba postów: 12 Grupa: Aktualności

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19123 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >