Wdrażanie sztucznej inteligencji w przemyśle. Europejskie firmy przodują

Wdrażanie sztucznej inteligencji w przemyśle. Europejskie firmy przodują

Raport Instytutu Badawczego Capgemini pokazuje, że Europa przewodzi we wdrażaniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI) w procesach produkcyjnych. 51% największych światowych producentów w Europie wdraża co najmniej jedno rozwiązanie z obszaru sztucznej inteligencji. Eksperci rekomendują, aby producenci skoncentrowali się na trzech obszarach zastosowania AI: kontroli jakości produktu, planowania popytu i inteligentnego utrzymania i naprawy sprzętu.

 

Raport Capgemini dotyczący wdrożeń sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych, prezentuje wnioski z wdrożeń rozwiązań wykorzystujących AI w 75 największych światowych firmach produkcyjnych. Badanie wykazało, że zastosowania AI w przemyśle oferują ogromny potencjał w zakresie redukcji kosztów operacyjnych, poprawy wydajności i poprawy jakości produkcji. Według badań, czołowi światowi producenci w Niemczech (69%), Francji (47%) i Wielkiej Brytanii (33%) są liderami pod względem wdrażania AI w zakresie działalności produkcyjnej.

 

Wykorzystanie sztucznej inteligencji wnosi wartość do całego łańcucha produkcyjnego

Wiodące przedsiębiorstwa stosują sztuczną inteligencję we wszystkich procesach produkcyjnych, co przynosi im znaczące korzyści. Przykładem może być firma spożywcza Danone, której udało się zmniejszyć liczbę błędów prognozowania o 20%, a straty w sprzedaży o 30%, dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego do przewidywania zmienności popytu. Tymczasem producent opon Bridgestone wprowadził nowy system montażu, oparty na zautomatyzowanej kontroli jakości, co zaowocowało ponad 15% poprawą w ujednoliceniu produktu.

 

Wdrażanie sztucznej inteligencji w przemyśle. Europejskie firmy przodują

 

Czytaj również: Branża handlowa w Polsce - jakie trendy będą dominowały w tym biznesie w 2020 r.

 

- W miarę jak wdrażanie sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych będzie powszechnieć, duże przedsiębiorstwa będą przechodzić od wersji pilotażowych do szerszego zastosowania. Całkiem słusznie, organizacje początkowo koncentrują swoje wysiłki na zastosowaniach, które zapewniają najszybszy, najbardziej wymierny zwrot z inwestycji, zwłaszcza w zakresie automatycznej kontroli jakości i inteligentnego utrzymania i naprawy – zauważa Mirosław Bartecki, główny architekt AI w Capgemini Business Services.

 

Producenci koncentrują się zazwyczaj na trzech głównych obszarach w zastosowaniu sztucznej inteligencji

Producenci rozpoczynają wdrażać sztuczną inteligencję w trzech konkretnych obszarach, ponieważ oferują one jasną wartość biznesową, względną łatwość wdrożenia, dostępność danych i możliwości stworzenia skutecznych rozwiązań bazujących na AI.

 

Kontrola jakości produktu, inteligentna konserwacja i planowanie popytu to obszary, w których AI może być najłatwiej wdrożona i zapewni najlepszy zwrot z inwestycji, wynika z badania Capgemini.

 

Na przykład, koncern General Motors wypróbował system, aby wykrywać oznaki awarii robotów, zanim do nich dojdzie. Pomaga to firmie uniknąć kosztów nieplanowanych przestojów, które mogą sięgać nawet 20 000 dol. na minutę przestoju.

 

- Są to funkcje, które mogą zapewnić znaczne oszczędności kosztów, poprawić dokładność produkcji i wyeliminować marnotrawstwo. Liderzy nie koncentrują się jednak wyłącznie na tych przypadkach zastosowania, ale równolegle z ich wdrożeniem przygotowują się na przyszłość, inwestując część oszczędności w budowę skalowalnej infrastruktury danych, infrastruktury IT i rozwijając systemy pomocnicze – zauważa Mirosław Bartecki.

 

Raport kończy się nakreśleniem zaleceń dotyczących skalowania AI w działalności produkcyjnej (zob. rysunek poniżej):

 

Wdrażanie sztucznej inteligencji w przemyśle. Europejskie firmy przodują

 

Przeczytaj cały raport Capgemini:

https://www.capgemini.com/pl-pl/wp-content/uploads/sites/15/2019/12/AI-in-manufacturing-operations.pdf

 

Czytaj również: Dochody gmin znacznie zmaleją - jak samorządy mogą rekompensować sobie straty

 

Metodologia badawcza

Capgemini przeprowadziło szeroko zakrojone badania dotyczące inicjatyw związanych z wdrożeniem AI, które zostały przetestowane i wdrożone przez 300 globalnych producentów, w tym 75 największych światowych organizacji, pod względem ich rocznych globalnych przychodów, w czterech segmentach produkcji (przemysł motoryzacyjny, produkcja przemysłowa, produkty konsumenckie oraz przemysł lotniczy i obronny). Przeprowadzono również wywiady z ponad 30 kierownikami wyższego szczebla z sektora produkcyjnego, należącymi do tych branż.

2020-02-18
Źródło: Linkleaders / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 136 Grupa: Trudne tema... Najbardziej oczywistą korzyścią jest to, że reklamy PPC są specjalnie ukierunkowane. Są one skierowane do osób szukających określonych fraz lub słów, co oznacza...
  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 208 Grupa: Trudne tema... To jak coś to ja mogę doradzić bardzo dobrą Kancelarię Adwokacką Wojas Pawlak z Gliwic. Zajmują się między innymi prawem pracowniczym, sprawami karnymi, no i po...
  • Wynajem autokaru Liczba postów: 44 Grupa: Trudne tema... Wiesz co z tego co wiem autokary wynajmują tu https://autobuswarszawa.pl/autokary możesz sobie sprawdzić jakie są ceny i jak to w ogóle wygląda ale uważam, że c...
  • Części do samochodu - oryginalne, używane, czy zam... Liczba postów: 362 Grupa: Trudne tema... Jeżeli ktoś z was szuka firmy https://www.makot.pl/, która oferuję sprzedaż sterowników i regulatorów to polecam skontaktować się z firmą . Firma oferuję sprze...
  • Obróbka CNC Liczba postów: 652 Grupa: Trudne tema... Widziałem, że pytaliście o to gdzie dowiedzieć się więcej na temat ław magnetycznych, które służą do badań proszkowych to możecie tutaj zerknąć https://www.ndt2...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15853 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 136

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >