Wełna mineralna czy pianka poliuretanowa - co będzie lepsze do ocieplenia poddasza?

Wełna mineralna czy pianka poliuretanowa - co będzie lepsze do ocieplenia poddasza?

Badania pokazują, że aż 30% ciepła domu ucieka przez dach. Nic dziwnego, że coraz więcej rodzin myśli o termoizolacji poddasza, która pozwala podnieść komfort życia, zaoszczędzić pieniądze i zrobić coś pożytecznego dla środowiska. Na rynku dominują dwa konkurencyjne rozwiązania: wełna mineralna i pianka poliuretanowa. Efektem tej rywalizacji są niespotykane dotąd produkty nowej generacji. Czytaj dalej

Wojna technologiczna

Jeszcze na początku XXI wieku pozycję absolutnie dominującą, jeśli chodzi o termoizolację poddasza, miała wełna mineralna, materiał produkowany z modyfikowanych włókien mineralnych. Ale w ostatnich dwóch dekadach wyrósł jej silny konkurent w postaci pianki poliuretanowej. Według danych Google Analytics, liczba wyszukiwań hasła “wełna mineralna” wzrosła w ostatnich pięciu latach w Polsce o 23%. W tym samym wyszukiwanie hasła “pianka pur” wzrosło o 87%. 

 

Różnic pomiędzy obydwoma technologiami jest sporo i dotyczą one zarówno montażu, jak i właściwości fizycznych. Zbliżone są za to parametry termoizolacyjne i koszty pokrycia metra kwadratowego. Nic więc dziwnego, że rzeszę zwolenników ma zarówno pierwsza, jak i druga opcja. 


Wełna mineralna czy pianka poliuretanowa - co będzie lepsze do ocieplenia poddasza?

 

Czytaj również: Sposoby na ciepłe poddasze

 

Montaż wełny mineralnej może wykonać praktycznie każda ekipa wykończeniowa. Do aplikacji pianki poliuretanowej niezbędny jest wyszkolony zespół dysponujący profesjonalnym sprzętem natryskowym. Zwolennicy wełny mineralnej zwracają przede wszystkim uwagę na kwestię lepszej klasy palności, zwolennicy pianki poliuretanowej - trwałości, bezspoinowości i skutecznej termoizolacji nie tylko zimą, ale także latem. 

 

Co to jest lambda?

W porównaniach skuteczności wełny i pianki bardzo często pojawia się wskaźnik lambda, oznaczany jako λ. Jest to deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła wyrażany w watach na metr kwadratowy. Im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne materiału, a w rezultacie - niższe rachunki za ogrzewanie i mniejszy ślad węglowy, jaki fundujemy naszej planecie. 

 

Wełna mineralna i lekka, tzw. otwartokomórkowa pianka poliuretanowa stosowana zazwyczaj na poddaszach mają dość zbliżony wskaźnik lambda. Dla wełny waha się on w przedziale 0,030-0,045 W/m∙K, zaś dla pianki - 0,022-0,042 W/m∙K. Najlepszymi parametrami może pochwalić się gęstsza pianka zamkniętokomórkowa, która zyskała sobie uznanie w dużych projektach, w których 00,01 W/(m·K) różnicy przekłada się niekiedy na milionowe oszczędności. Ostatnio ta technologia mocno wkracza także do domów rodzinnych, a efektem tego trendu jest pojawienie się produktów nowej generacji o niespotykanych do tej pory właściwościach termoizolacyjnych. Przykładem debiutująca właśnie na rynku pianka Purteco o najniższym na polskim rynku współczynniku lambda (0,022 W/m∙K). 


Wełna mineralna czy pianka poliuretanowa - co będzie lepsze do ocieplenia poddasza?

 

Czytaj również: Ocieplenie strychu pianką poliuretanową - jak zaadaptować poddasze?

 

- Praktycznie na wszystkich rozwiniętych rynkach trwa właśnie wyścig technologiczny pomiędzy producentami wełny mineralnej i pianki poliuretanowej - powiedział Marek Rubach, prezes Asteco, producenta Purteco. - Rosnąca świadomość właścicieli domów na temat możliwych oszczędności i rozwiązań przyjaznych środowisku sprawia, że na rynek trafiać będzie coraz więcej produktów z niespotykanymi dotąd parametrami. To ważne zarówno dla tych, którzy wybiorą wełnę, jak i tych, którzy zdecydują się na piankę, bo koniec końców podwyższenie standardów przysłuży się jednym i drugim. 

 

Nie tylko poddasze

Warto pamiętać, że obydwie technologie stosuje się nie tylko do izolacji poddasza. Wełnę stosuje się także w ścianach, działowych, stropach i na elewacjach. Piankę zaś - w stropach, fundamentach, a nawet przedmiotach codziennego użytku: materacach, lodówkach czy fotelach samochodowych.


Źródło: Bardzo Kontent / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16005 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >